Rusya gaz akışını azalttı

Gazprom fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye'ye gaz akışını azalttı

Rusya gaz akışını azalttı
banner404
RUS Gazprom şirketi, Türkiye'ye gaz akışını azalttı.
Reuters Haber ajansının Rus İnterfax ajansına dayandırdığı haberde, Gazprom, fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye'ye gaz akışını kıstığını duyurdu.
10 ŞUBAT'TA BAŞLADI
Interfax'ın Türkiye Enerji Bakanlığı'na yakın bir kaynaktan aldığını belirttiği bilgiye göre Gazprom bu kararı alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı ve Türkiye'deki sıcak hava şartlarından dolayı aldı. Gaz akışında azaltmaya 10 Şubat'tan itibaren gidildiği ifade edildi. 
BAKANLIK KAYNAKLARI DOĞRULADI
Enerji Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada da, "Gazprom alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle gaz akışında yüzde 10 kesintiye gitti" bilgisi verildi.
ŞİMDİLİK YURTTAŞI ETKİLEMEYECEK
Hürriyet’in edindiği bilgiye göre ise özel sektör ve Gazprom’un, yüzde 10.25 indirimin sürmesi için görüşmeleri vardı. Ruslar bu indirimi iptal etti. Özel sektör zamlı faturayı ödemeyi kabul etmedi ve bunun üstüne Gazprom Türkiye’ye gönderdiği gazı yüzde 10 kıstı.
Hürriyet’e konuşan Enerji Bakanlığı kaynakları, söz konusu sorunun vatandaşı etkilemeyeceğini dile getirdiler.
6 ŞİRKETE İNDİRİM İPTALİ
Rus enerji devi Gazprom’un, bu yıl başlarında 6 Türk özel şirketine doğalgaz indirimini iptal edeceği bildirilmişti. Bu şirketler Boğaziçi Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji olarak açıklanmıştı. 
MİKTAR GİDEREK DÜŞÜYOR
Türkiye, 2015 yılında Rusya’dan 27 milyar metreküp doğalgaz almıştı. Rusya’nın, Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu.
Rus gazını Türkiye’ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz, Cihan’ın geçtiği habere göre, Türkiye’nin kış aylarının başlamasından itibaren gaz alımını istikrarlı bir şekilde artırdığını bildirdi. Şirket özellikle 2015 yılının dördüncü çeyreğinde, önceki çeyreklerdeki az alımı dengelediği kaydedildi. Gaz alımının Ocak 2016’da da büyümeye devam ettiği ve yüzde 3.4 arttığı ifade edildi.
Ancak şirket, Şubat ayı içinde ciddi oranda bir azalma olduğunu vurgulayarak, özellikle 10 Şubat tarihinden itibaren düşüşe geçtiğini belirtti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu duyuran Bulgartransgaz, bu açığın giderek büyüdüğünü ve geçen hafta yüzde 50’ye ulaştığını aktardı.
Son olarak 24 Şubat’ta Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatının 26.7 milyar metreküp olarak gerçekleştiğini açıklayan şirket, bunun bir önceki yıla oranla yüze 40 daha az olduğunun altını çizdi.
Düşüşün sebeplerinden birini hava koşullarına bağlayan şirket, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olduğunu aktardı.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479