banner468

Kilit isim kendini patlattı

Gaziantep'te, dün gece polisin düzenlediği hücre evi operasyonunda IŞİD'in sözde Türkiye emiri Yunus Durmaz üzerindeki intihar yeleğini patlatıp parçalanarak öldü

Kilit isim kendini patlattı

Gaziantep'te, dün gece polisin düzenlediği hücre evi operasyonunda IŞİD'in sözde Türkiye emiri Yunus Durmaz üzerindeki intihar yeleğini patlatıp parçalanarak öldü

20 Mayıs 2016 Cuma 13:09
Kilit isim kendini patlattı
banner404
KARDEŞİ Hacı Ali Durmaz, eşi ve 2 çocuğu ise sağ olarak ele geçirildi. Dün gece dehşetin yaşandığı operasyonun yapıldığı bölgedeki tahribat günün aydınlanmasıyla net şekilde ortaya çıktı. Canlı bomba olarak yaşamına son veren Yunus Durmaz'ın son günlerde polisin birbiri ardına düzenlediği operasyonlarda irtibatlı olduğu kişileri yakalamasıyla kendisinin de yakalanacağı düşündüğü için gece bile intihar yeleği ile uyuduğu ortaya çıktı.
Yunus Durmaz'ın ölümünün ardından evde yapılan aramada bir çanta dolusu para, kilolarca bomba, bir çuval dolusu fünye, bilye, tüfek, tabanca ve mermiler ele geçirildi.
 
Kamuoyu, dün gece kendisini patlatan Yunus Durmaz ile sağ ele geçirilen kardeşi Hacı Ali Durmaz'ın adını Diyarbakır'da HDP mitingi, Suruç'ta SGDF üyelerinin basın açıklaması ve Ankara Gar Meydanı'nda düzenlenen bombalı saldırıların planlayıcısı olarak öğrendi. Gerçekleşen diğer IŞİD eylemlerinde de adı geçen ve canlı bomba eylemi yapabilecekleri belirlenerek aranan Durmaz kardeşler, İçişleri Bakanlığı'nın 'aranan teröristler' sayfasında da yer aldı. Kırmızı listede yer alan Yunus Durmaz'ın başına 4, mavi listedeki Hacı Ali Durmaz'ın başına ise 1,5 milyon lira para ödülü konularak aranmaya başladı.
 
Son olarak Taksim meydanında Gaziantepli canlı bomba Mehmet Öztürk'ün canlı bomba olarak kendisini patlattığı saldırı sonrası Durmaz kardeşlerin Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşmasında eylem yapacakları öne sürülünce, derbi maçı iptal edildi.
 
İSTİHBARAT ADIM ADIM İZLEDİ
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Gar Meydanı'ndaki saldırının ardından Durmaz kardeşlere ulaşmak için yoğun çalışma başlattı. Onlarca adrese operasyonlar düzenlendi ancak Durmaz kardeşlere ulaşılamadı. Bir türlü yakalanamadığı ve izlerine ulaşılamadığı için Durmaz kardeşlerin sınırı geçerek Suriye'de IŞİD denetimindeki Rakka, Carablus veya Bab bölgesine gitmiş olabileceği de düşünüldü. Ancak, istihbarat birimlerinin yurt içi ve Suriye'deki yerel kaynaklar üzerinden yürüttüğü çalışmada Durmaz'ın sınırı geçemediği ve kentte olduğu belirlendi.
 
KİLİT İSİM OPERASYONDA KENDİNİ PATLATTI 
Polis ekipleri geçen yıl Kasım ayında Ankara Gar Meydanı'ndaki saldırıyı yapan canlı bombaları bu kente götüren ve örgütün Gaziantep'teki kilit ismi olarak tanımlanan Halil İbrahim Durgun'un izine ulaştı. Durgun'u yakalayarak aynı zamanda Durmaz kardeşlere ulaşmayı hedefleyen polis, geçen yıl 14 Kasım gecesi Beylerbeyi Mahallesi'ndeki apartmana operasyon düzenledi. Ancak, önce polisle çatışan Halil İbrahim Durgun, daha sonra üzerindeki intihar yeleğini patlattı. Bazı polislerin yaralandığı operasyonda Durgun'un parçalanarak ölmesiyle Durmaz kardeşlere ulaşılamadı.
 
1 MAYIS SALDIRISI İLE KENTTE OLDUĞU ANLAŞILDI 
Gaziantep'te geçen 1 Mayıs günü Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenledi. 3 polisin şehit olduğu terör saldırısını IŞİD militanı İsmail Güneş'in yaptığı belirlendi. Operasyon düzenleyen polisin gözaltına aldığı 52 şüpheliden 32'si tutuklandı. Polisin sorguladığı şüphelilerin Yunus ve Hacı Ali Durmaz kardeşler ile irtibatlı olduğu ortaya çıktı. Polis, şüphelilerin ifadeleri ve ulaştığı istihbarat bilgileri ile Durmaz kardeşlerin Gaziantep'te olduğunu saptadı.
 
19 MAYIS ALARMI GAZİANTEP'TEN VERİLDİ 
Polisin yaptığı yoğun çalışma sırasında kentte sıkışan ve hareket alanı bulamayan Durmaz kardeşlerin 19 Mayıs için saldırı hazırlığı içerisinde olduğu bilgisine ulaşıldı. Polisin elde ettiği 19 Mayıs kutlamalarında Durmaz kardeşler ve örgüt üyelerinin canlı bomba veya bomba yüklü araçla infiale yol açacak eylem yapmayı hedeflediği istihbaratı İçişleri Bakanlığı ile paylaşıldı. Bakanlık da bu bilgi sonrası Durmaz kardeşlerin de aralarında olduğu 20 IŞİD militanının fotoğrafının bulunduğu listeyi 81 ildeki güvenlik birimlerine göndererek teyakkuz durumunda olunmasını istedi.
 
GAZİANTEP'TE PEŞ PEŞE OPERASYON 
Polis ekipleri Durmaz kardeşler ile irtibatlı olduğunu belirleyerek izine ulaştığı onlarca adrese salı gününden itibaren birbiri ardına operasyon düzenledi. Yapılan baskınlarda, gözaltına alınan şüphelilerin sorgulaması doğrultusunda ulaşılan yeni isimler de operasyonlarla yakalandı. 
Dün sabah yapılan operasyonlarla son 3 günde gözaltına alınanların sayısı 60'ı aştı. Bu kişilerin sorgulamasında da kentte olan Durmaz kardeşlerin adresine ulaşıldı.
 
'KANLI EYLEM ÖNLENDİ' 
Sorgulanan şüphelilerden birisi, dün akşam saatlerinde Durmaz kardeşlerin yakalanma endişesi yaşadığını ve 19 Mayıs için eylem yapmayı planladıklarını söyledi. Polis, bunun üzerine dün akşam Gaziantepspor-Antalyaspor maçının oynandığı Kamil Ocak Stadyumu ile Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve diğer resmi kurumların bulunduğu bölgeleri demir bariyerler ve TOMA'lar ile trafiğe kapattı.
 
DURMAZ KARDEŞLERİN EVİNE OPERASYON 
Adresi saptanan Durmaz kardeşlerin yakalanması için polis, hemen operasyon başlattı. Harekete geçen polis, Durmaz kardeşlerin yaşadığı Çağlayan Mahallesi Berber Mustafa Sokak'taki eve gitti. 3 katlı evin ikinci katında oturduğu belirlenen Durmaz kardeşlerin bulunduğu binanın etrafındaki evlerin çatılarına özel harekatçılar çıkarak önlem aldı.
 
Saat 19.55 sıralarında evin çatısına çıkan Yunus Durmaz polisleri fark etti. Polisler de fark ettiği Yunus Durmaz'a 'yere yat, teslim ol' diye bağırdı. Bu sırada Yunus Durmaz, üzerindeki intihar yeleğinin fünyesini çekerek patlayıcıyı infilak ettirdi. IŞİD'in sözde Türkiye emiri olan 'Muhammed Ali' ve 'Sarı Yunus' kod adlarını kullanan Yunus Durmaz parçalanarak öldü. Bu sırada polis, evde bulunan ikinci isim olan Hacı Ali Durmaz'ın kaçmaya çalıştığı belirlendi. Özel harekat polisleri Durmaz kardeşlerin bulunduğu eve tüfek ve tabancalarıyla peş peşe ateş açtı. Ancak, evden ikinci bir patlama sesi ve silah sesi duyulmadı.
 
KAPI PATLATILARAK İÇERİ GİRİLDİ 
Etrafta yoğun önlem alan polis, sokakta ve çevrede bulunanları dikkatli olmaları ve güvenli bölgelere gitmeleri konusunda uyardı. Alınan önlemlerin ardından polisler, tuzaklanmış bomba olma ihtimalini göz önünde tutarak Durmaz kardeşlerin yaşadığı evin kapısını patlayıcı ile patlattı. İçeri giren polis, en alt katta gizlenen Hacı Ali Durmaz'ı gözaltına aldı. İkinci kata çıkan polis, burada da ölen terörist Yunus Durmaz'ın eşi Nesibe Durmaz ile yaşları 3 ile 5 olan 2 çocuğunu buldu ve Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Bu sırada evde fark edilen tuzaklanmış patlayıcı da bomba imha uzmanlarınca kontrollü şekilde imha edildi.
 
EVDE İNTİHAR YELEKLERİ, BOMBA, SİLAH VE 1 ÇANTA PARA BULUNDU 
Polislerin tuzaklanmış patlayıcı taramasının ardından evde yapılan aramada bomba düzenekleri hazırlanmış intihar yelekleri, 30-40 kilo civarında patlayıcı, kalaşnikof tüfek, tabancalar, çok sayıda mermi, 1 çuval dolusu fünye, kilolarca demir bilye ile metrelerce kablo buldu. Evde yapılan aramada ise 1 çanta dolusu para bulundu. Ele geçirilen malzemelere el koyan polis, yaptığı inceleme sonrası parçalanan ve etraftaki binalara da sıçrayan terörist Yunus Durmaz'ın vücut parçalarını topladı ve Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi.
 
İNTİHAR YELEĞİ İLE UYUYORMUŞ 
Polisin daha önce ulaştığı bilgiler ve operasyonun ardından yapılan incelemede Durmaz kardeşlerin son dönemde hareket alanı bulamadığı saptandı. Özellikle 1 Mayıs'ta yapılan bomba yüklü araçla saldırı sonrası sıkışan Yunus Durmaz'ın, irtibatlı olduğu IŞİD'lilere 'beni yakalayacaklar ama teslim alamayacaklar' dediği bunun için intihar yeleği ile dolaştığını ve kendisini patlatacağını söylediği belirlendi. Geceleri bile intihar yeleği ile uyuduğu belirlenen Durmaz'ın, dün akşam yapılan operasyonda çatıda da üzerinde bulunan intihar yeleğini infilak ettirmesinin bu bilgiyi doğruladığı kaydedildi.
 
SURİYE'YE HİÇ GİTMEDİ, HER AY ADRES DEĞİŞTİRDİ 
Öte yandan polis, Durmaz kardeşlerin bugüne kadar izine ulaşılamamış olmasının sebebini de belirledi. Polisler, Durmaz'ın deşifre olmamak için eşi veya irtibatlı olduğu kişiler aracılığıyla her ay farklı bir adrese taşındığı ortaya çıktı. Taşındığı bölgelerde deşifre olmamak için kimseyle iletişim kurmadığı öğrenilen Durmaz'ın eşinin de dikkat çekmemek için çarşaf yerine normal başörtüsü taktığı ifade edildi.
 
ÖLDÜĞÜ ADRESE 1 AY ÖNCE TAŞINMIŞ, KİRA PAZARLIĞI YAPMIŞ 
Öte yandan operasyonun yapıldığı adreste kendini patlatan IŞİD'li Yunus Durmaz'ın, Çağlayan Mahallesi'ndeki eve 1 ay önce taşındığı belirlendi. Evin sahibi olan Ahmet Keper, bir ay önce ağabeyinin arayarak evin kiralanmak istediğini belirterek, "Ben ağabeyime Suriyeli değilse vermesini söyledim. Bu kişi de kendisine Türk olduğunu söylemiş. Biz kira bedeli olarak 450 lira istedik. Ancak, bize parasının olmadığını söyledi. Biz de bunun üzerine kirayı 350 liraya indirdik. Eve eşi ve 2 çocuğu ile gelmiş. Ben telefon istedim olası durumlar için fakat bu terörist cep telefonu kullanmadığını söylemiş. Biz kim olduğunu bilmiyorduk. Bilsek evi vermezdik. Dün gece operasyon olunca şoke olduk. Adını, ne iş yaptığını bilmiyordum. Dışarıda da kendisini hiç görmedim" dedi.
 
KOMŞULARI: EŞİNİ ÇAMAŞIR ASARKEN GÖRÜYORDUK 
Dehşetin yaşandığı sokakta oturan teröristlerin komşuları de olayın şokunu üzerinden atamadı. Sokak sakinleri, bir ay kadar önce eve taşınan kişilerle tanışmadıklarını, Yunus ve kardeşi Hacı Ali Durmaz'ı hiç görmediklerini, gözaltına alınan Nesibe Durmaz'ı ise zaman zaman balkonda çamaşır asarken gördüklerini ancak hiç şüphelenmediklerini söyledi.
 
PATLAMANIN TAHRİBATI ORTAYA ÇIKTI 
Öte yandan Yunus Durmaz'ın kendisini patlatarak yaşamına son verdiği olayın yaşandığı 3 katlı evin çatısında oluşan hasar gün ağarınca ortaya çıktı. Patlamanın yaşandığı çatıdaki briket duvarın kırılarak evin avlusuna düştüğü görülürken, polislerin açtığı ateşle duvarlarda da mermi izlerinin bulunduğu görüldü. Yine sokakta bulunan çok sayıdaki evin camlarının patlamanın şiddetiyle kırıldığı, bazı evlere de kurşunların isabet ettiği görüldü.
 
OTOMOBİLİNİ PARK ETTİ, ÖLÜMDEN DÖNDÜ 
Öte yandan mahalle sakinlerinden Ramazan Parlak dün akşam kendisine ait 27 F 1269 plakalı otomobili, Durmaz kardeşlerin oturduğu evin sokağına park etti. Sokaktan çıktığı sırada meydana gelen patlama ile otomobilde hasar oluşurken, Parlak ise yara almadan kurtuldu. Sabah saatlerinde hasar gören otomobilinin yanına gelen Parlak, "Ben otomobilimi park ettim. Polisler bana durma git dedi. Arabayı bırakıp, sokağı çıktığım sırada patlama oldu. Otomobil hasar gördü ama ben de ölümden döndüm" dedi.
 
BAĞEVİNE OPERASYONDA 9 YABANCI GÖZALTINA ALINDI 
Öte yandan polis ekipleri bu sabah merkez Şehitkamil İlçesi'nin Övündük Mahallesi'ndeki bir bağ evine operasyon düzenledi. Özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda IŞİD üyesi yabancı uyruklu 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmasına başlandı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349