banner468

İBB'den kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji Birimi'nin hava tahmin verilerine göre İstanbul, Çarşamba gününden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına girecek

İBB'den kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji Birimi'nin hava tahmin verilerine göre İstanbul, Çarşamba gününden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına girecek

28 Aralık 2015 Pazartesi 17:01
İBB'den kar uyarısı
banner404
İSTANBUL'DA hava sıcaklıklarının Salı gecesinden itibaren 5 dereceye kadar düşeceği ve kar yağışının şehre giriş yapacağı tahmin ediliyor. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015-2016 kış sezonunu sorunsuz geçirmek ve şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Salı gününden itibaren ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçiyor. Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon, İtfaiye, Zabıta, Sağlık Ve Sosyal Hizmetler, Park Bahçe Ve Yeşil Alanlar, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları, İETT, İSKİ, Atık Yönetimi, Trafik, Kırsal Hizmetler Destek, Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım A.Ş., İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ, sorumlu müdürleri AKOM yönetim masasında 24 saat esasına görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 450 personel ile 4000 km yol ağında olumsuzluklara karşı görev yapacak. Toplam 360 adet müdahale güzergahı belirlendi. Tüm araçlar, araç takip sistemi ile anlık olarak AKOM’da takip edilecek. Ana ulaşım yollarının kritik yerlerinde 26 acil giriş-çıkış noktası oluşturuldu, ihtiyaç durumunda acil geçiş için kullanılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatlarıyla köylerde oluşturulan Traktör Kar Kürüme Ekipleri muhtarların sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapacak. Toplam 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araç ile sürekli ulaşılmaya açık tutulacak.
BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile ani hava soğumaları ve buzlanma durumları önceden tespit edilerek ilgili birimler uyarılacak.

Kış şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda 240 bin 605 ton tuz ve bin 290 ton solüsyon hazır bekletiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve solüsyon desteği sağlanırken talep durumunda takviye yapılacak. Kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek. İlçe Belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev yapacak ekipler hazır bekletilecek. İlçeler kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından desteklenecek.

Sokakta yaşayan kimsesiz vatandaşlar için toplama merkezleri planlandı. Vatandaşlar zabıta, polis, ambülânslar ile toplanarak sağlık kontrollerinden geçirilerek misafir edilecekler. İlçe Belediyeleri kendi bölgelerinde tespit ettikleri evsiz vatandaşları Büyükşehir Belediyesi’nin misafirhanelerine getirecekler.
Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, İstanbul  başta olmak üzere Marmara Bölgesi'ne yılın ilk karının çarşamba günü düşeceğini  ve sıcaklıkların sıfırın altına ineceğini söyledi. 
 
 Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesi'nde bir  süredir mevsim normallerinin 2 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının,  8-12 derece düşmesiyle bölgenin hafta ortasında itibaren soğuk ve yağışlı  sistemin etkisine gireceğini belirtti. 
 
Sıcaklıkların çarşambadan itibaren bölge genelinde hissedilir derecede  azalmasının beklendiğini ifade eden Güler, "Yapılan son değerlendirmelere göre  bölgenin, salı akşam saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve  yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor" dedi. 
 
 Güler, salı günü İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'nın yağmurlu  geçeceğini, çarşambadan itibaren yağmurun yerini kara bırakacağını aktardı. 
 
"Yılbaşında kar yağışı var" 
 
Güler, İstanbul'da çarşamba öğlen saatlerinde yılın ilk karının  düşmesini beklediklerini belirterek, "Kar aynı gün akşam saatlerinden itibaren  kuvvetlenerek, cumartesi sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun sağanaklar  şeklinde devam edecek. Yağışla birlikte rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve yer  yer fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden zaman zaman tipi bekliyoruz"  diye konuştu. 
 
 Karın, çarşamba akşam saatlerinde itibaren yer yer yoğun olacağını  tahmin ettiklerini vurgulayan Güler, şöyle devam etti: 
 
"Çarşamba günü sıcaklık en düşük 2, en yüksek 5 derece olacak.  Perşembe, Trakya ve Marmara'nın doğusu kar yağışlı geçecek. Kar yağışının  İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da yer yer yoğun olması bekleniyor. Rüzgar  kuvvetli esecek. Yılbaşı gecesi kar yağışı var. Perşembe en düşük sıcaklı sıfırın  altında 2, en yüksek 1 derece olacak. Yılın ilk günü olan cuma ise kar yağışı  devam edecek. Sıcaklığın en düşük sıfırın altında 4, en yüksek sıfır derece  olması bekleniyor. Cumartesi de kar sabah saatlerine kadar devam edecek. Sıcaklık  en düşük sıfırın altında 4, en yüksek 2 derece olacak." 
 
Güler, kar ve soğuk hava nedeniyle başta ulaşım olmak üzere buzlanma,  don olayı ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli  olunması gerektiği uyarısında bulundu. 
 
 "AKOM tüm önlemleri aldı" 
 
  Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamada da meteoroloji  biriminin hava tahmin verilerine göre İstanbul'da, çarşambadan itibaren yoğun kar  yağışlı havanın etkili olacağı bildirildi. 
 
 Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kış dönemini sorunsuz  geçirmek ve şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri  aldığı belirtildi. 
 
 AKOM'un yarından itibaren ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm  durumuna geçeceği vurgulanan açıklamada, yol bakım ve altyapı koordinasyon,  itfaiye, zabıta, sağlık ve sosyal hizmetler, park, bahçe ve yeşil alanlar, destek  hizmetleri daire başkanlıkları, İETT, İSKİ, atık yönetimi, trafik, kırsal  hizmetler destek, veteriner hizmetleri müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ,  İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım AŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge  Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ gibi birimlerin yetkililerinin yönetim masasında 24 saat  esasına görev yapacağı kaydedildi. 
 
Karla mücadele kapsamında 1114 araç ile 5 bin 450 personel görev  yapacak 
 
 İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, karla mücadele çalışmaları  kapsamında bin 114 araç ve iş makinesiyle, 5 bin 450 personelin 4 bin kilometre  yol ağında olumsuzluklara karşı görev yapacağı aktarılan açıklamada, şu ifadelere  yer verildi: 
 
 "Toplam 360 müdahale güzergahı belirlendi. Tüm araçlar, araç takip  sistemiyle anlık olarak AKOM'da takip edilecek. Ana ulaşım yollarının kritik  yerlerinde 26 acil giriş-çıkış noktası oluşturuldu, ihtiyaç durumunda acil geçiş  için kullanılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın  talimatlarıyla köylerde oluşturulan traktör kar kürüme ekipleri, muhtarların  sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapacak. Toplam 52 kilometre  uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araçla sürekli ulaşılmaya açık tutulacak." 
 
Açıklamada, buzlanma erken uyarı sistemiyle ani hava soğumaları ve  buzlanma durumlarının önceden tespit edilerek ilgili birimlerin uyarılacağı, kış  şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda 240 bin 605 ton tuzla bin 290 ton  solüsyonun hazır tutulduğu bildirildi. 
 
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve  solüsyon desteği sağlandığı, talep durumunda takviye de yapılacağı belirtilen  açıklamada, "Kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve  kazalara karşı hazır bekletilecek. İlçe belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev  yapacak ekipler hazır olacak. İlçeler kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından desteklenecek" ifadeleri  kullanıldı. 
 
Açıklamada ayrıca, sokakta yaşayanlar için toplama merkezlerinin  planlandığı, bu vatandaşların zabıta, polis, ambulanslarla toplanarak sağlık  kontrollerinden geçirilip misafir edileceği, ilçe belediyelerin de bölgelerinde  tespit ettikleri evsizleri İstanbul Büyükşehir Belediyesinin misafirhanelerine  getireceği kaydedildi.  

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 28.12.2015 17:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349