banner468

Hastaneler 'acemi kasap'larla doldu taştı

Kurban Bayramı’nın ilk gününde, kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan acemi kasaplar hastanelere akın etti

Hastaneler 'acemi kasap'larla doldu taştı

Kurban Bayramı’nın ilk gününde, kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan acemi kasaplar hastanelere akın etti

12 Eylül 2016 Pazartesi 15:34
Hastaneler 'acemi kasap'larla doldu taştı
banner404
KESİM sırasında bıçakla kendini yaralayan vatandaşlar hastanelerin acil servislerinde tedavi altına alındı. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen vakaların çoğunun el ve parmak yaralanması olduğu görülürken, bazı vatandaşlar da kesim sırasında bel tutulması gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Parmağından yaralanan bir vatandaş, "Bıçak kurban etinin içinde kalmış. Ben de farketmedim,  elim kesildi"  dedi. İstanbul’da yaşayan Pakistanlı bir vatandaş da kurban kesim sırasında parmağını kestiğini söyledi.  Elinden yaralanan bir kişi de arkadaşı tarafından yanlışla elinden yaralandığını aktardı. Özel araçlarla hastanelere ulaşan yaralıların çoğu ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. 
Kayseri 
Kayseri, Sivas, Kırıkkale ve  Yozgat'ta kurban keserken yaralanan 347 kişi hastanelere başvurdu.  
Kayseri'de, kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayanlar, sabah  saatlerinden itibaren Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Erciyes Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesi ile kentteki özel hastanelerde yoğunluğa neden oldu. 
Kurban kesmeye çalışırken vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan  145 kişiden bir kısmı tedavilerinin ardından taburcu edildi. 
Sivas  
Sivas'ta da "acemi kasaplar", bayramın ilk gününde hastaneleri  doldurdu. Kent merkezinde kurban keserken yaralanan 100 kişi, hastanelere  başvurdu. 
Yaralanan vatandaşların bazılarını 112 Acil Servis ekipleri getirirken  bazıları da kendi imkanlarıyla hastaneye gelip tedavilerini yaptırdı. 
Yaralıların büyük çoğunluğu ayakta tedavi olduktan sonra taburcu  edildi. 
Kırıkkale 
Kırıkkale'de de 70 kişi, kurban keserken yaralandı. 
Yüksek İhtisas ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine  başvuran yaralıların bir kısmı, ayakta tedavi edildi. 
Yaralanmaların bıçak, satır kesiği ile hayvan tepmesi sonucu meydana  geldiği öğrenildi.  
Nefes borusu tıkandı 
Öte yandan, Kırıkkale'de merkeze bağlı Hacılar beldesinde kurban eti  yerken nefes borusunda et kalan 66 yaşındaki Osman Erdoğan, 112 Acil Servis  ekiplerince Yüksek İhtisas Hastanesine getirildi. 
Burada yapılan müdahalenin ardından Erdoğan'ın boğazına kaçan et  çıkarıldı. Erdoğan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.  
Yozgat 
Yozgat'ta kurban keserken vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan  32 "acemi kasap" kentteki çeşitli hastanelere başvurdu.
Yaralıların büyük çoğunluğu ayakta tedavi edildikten sonra taburcu  edildi  
Manisa 
Manisa’da kurbanlıklarını alan vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde belediyelerin belirlediği kesim yerlerinin yolunu tuttu. Kurbanlıklarını keserken el, kol, ayak ve bacaklarından yaralananlar hastanelerin acil servislerine getirildi. Acemi kasapların çoğunluğu kendilerine ait özel araçla gelirken, durumu ağır olanlar ise ambulansla getirildi. Manisa Devlet Hastanesi, Merkez Efendi Hastanesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne getirilen yaklaşık 100 yaralının tedavileri yapıldı. Hastanelere gelen acemi kasapların çoğu, ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Turgutlu’da da 2’si ağır olmak üzere 25 kişi kurban keserken yaralandı. Ağır yaralı olduğu bildirilen 46 yaşındaki Hakan Oğuz ve 29 yaşındaki İlhan Durmuş, Turgutlu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 
Gaziantep
GAZİANTEP’te, bayramda kurban kesmek isteyen çok sayıda kişi yanlışlıkla kendisini yaralayınca hastanelere koştu.  
Gaziantep’te bayram telaşı, sabah erken saatlerde camilerde kılınan namazın ardından başladı. Kesimlerin başlamasının ardından kendisini yaralayan birçok acemi kasap hastanelere koştu. Hayvanları keserken zor anlar yaşayan ve çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaşlar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. 
Samsun
SAMSUN’da acemi kasaplar, kurban keserken kazayla kendilerini yaraladı. Hastanelere kaldırılarak tedavi altına alınan vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.  
Samsun’da bayram namazının ardından belediyelerin gösterdiği kesim yerlerine akın eden vatandaşlar, kurbanlarını keserek ibadetlerini yerine getirdi. Fakat bazı vatandaşlar, kurban kesilirken ve hayvanın derisini yüzerken kazayla kendilerini ellerinin ve bacaklarının çeşitli yerlerinden yaraladı. Yakınları tarafından hastanelere kaldırılan acemi kasapların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. 
Gün içerisinde kurban keserken kendini yaralayan 94 kişinin sağlık kuruluşlarına başvurduğu öğrenildi.
ESKİŞEHİR, Kütahya ve Bilecik
ESKİŞEHİR, Kütahya ve Bilecik’te çok sayıda kişi kurbanlık keserken kendi kendilerini yaraladı. Eskişehir’de 123, Kütahya’da 112 ve Bilecik’te de 76 kişi kurban kesimi sırasında yaralandı.
Eskişehir’de vatandaşların büyük çoğunluğu belediyelerin belirledikleri yerlerde kurban kesimlerini yaptırdı. Kurban kesimi sırasında kaza sonucu kendi kendini el, kol ve bacaklarından yaralayan çok sayıda kişi özel araçlarıyla ve ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere götürüldü. Hastanelerin acil servislerinde gerekli tedavileri yapılan acemi kasaplar daha sonra taburcu edilerek evlerine gönderildi.
Kütahya ve Bilecik’te de vatandaşlar belediyelerin belirlediği yerlerde kurbanlıklarını kestirdi, sokak ve caddelerde kurban kesenlere rastlanılmadı.
Tokat
TOKAT’ta Kurban Bayramı dolayısıyla kurban keserken yaralananlar hastanelere akın etti. 
Tokat’ta Kurban Bayramı namazının kurbanlıklarını alanlar, belediyenin belirlediği kesim yerlerine gitti. Burada büyük ve küçükbaş hayvanlar peş peşe kurban edildi. Belediye kesim yerlerinin dışında boş arsalarda da kesim yapıldığı görüldü. Kurban keserken vücutlarının çeşitli yerlerini yaralanan 20 kişi ise Tokat Devlet Hastanesi acil servise başvurdu. Çoğunlukla ellerini, kollarını ve bacaklarını yaralayan acemi kasaplar burada tedaviye alındı. Akşama kadar sayının artabileceği belirtildi. 
Hastaneye başvuranlardan Serdar Çiçek, "İneği keserken bacağımızı kestik. Çok şükür bir şeyimiz yok" dedi.
Konya, Aksaray ve Karaman
KURBAN Bayramı klasiği olan acemi kasaplar yine sahneye çıktı. Konya’da 70, Aksaray’da 40, Karaman 30 kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralandı hastanelerin acil servisine başvurdu. 
Konyalılar, bayramın birinci gününde bayram namazının ardından kurban kesim yerlerine giderek kurbanlarını kesti. Bazı kesim yerlerinde büyükbaş hayvanlar, vinç veya iş makinesine tek ayaklarından zincirle bağlanıp kesildi. Kendi imkanlarıyla kurbanlıklarını kesmek isteyenler ise zor anlar yaşadı. Kadınlar da ellerine bıçakları alıp, kesilen kurbanların yüzülmesine yardım etti.  
Bazıları da tüm uyarılara karşın rastgele yerlerde kurbanlarını keserken, küçük çocukların bu manzaraları korkarak izlemesi dikkati çekti.
Kırklareli
Kırklareli'nde 4 saat içinde 4 kişi, kurban kesimi  sırasında çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelik oldu.  
Kente bağlı ilçelerde bayram dolayısıyla kurbanlıklarını kesmeye  çalışan vatandaşlar, kesim sırasında kendilerini yaralayarak hastanelerde tedavi  altına alındı. 
Bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalışırken darbe alan 4  kişi, kentteki hastanelere gitti. 
Özel araçları veya ambulanslarla hastanelere ulaşan acemi kasaplar  yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu ayakta tedavi gördükten sonra taburcu  edildi. 
Şanlıurfa 
ŞANLIURFA’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 153 acemi kasap hastanelik oldu.  
Kurban bayramı dolayısıyla kentin çeşitli noktalarında kurbanlıklarını kesmeye çalışan vatandaşlar, kesim sırasında kendilerini yaralayarak, hastanelerde tedaviye alındı. Kurbanı keserken el ve ayaklarından kendisini yaralayan aralarında kadınların da bulunduğu 153 acemi kasap, acil servisteki tedavilerinin ardından taburcu edildi.  
Yalova 
YALOVA’da bayramın ilk günü kurban kesmek isterken yaralanan acemi kasaplar Yalova Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü.  
Acemi kasaplar geçmiş bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da hastanelik oldu. Özel araçları veya ambulanslarla hastanelere ulaşan acemi kasaplar yoğunluğa neden olurken, yaralıların çoğu ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Yalova’da sabahtan öğlene kadar kurbanlıkları keserken kendini yaralayan 38 kişi Yalova Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Hastaneden yapılan açıklamada Plastik Cerrahi Birimi’nin ise her ihtimale karşı nöbetçi olarak bulundurulduğu bildirildi.
Ordu 
ORDU’da Kurban Bayramı’nın birinci gününde kurban keserken 26 kişi el, kol, parmak, ayak ve bacaklarından yaralandı ve hastanelere başvurdu. 
İl genelinde kurban keserken el, kol ve ayaklarından yaralanan 26 kişi  merkez vi ilçelerdeki sağlık kuruluşlarına başvurdu. Bazıları kendi araçlarıyla hastanelere gelirken, bazıları va 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi. Çogu ayakta tedavi gören yaralılar arasında hayati tehlikisi olanın bulunmadığı belirtildi.
Kırıkkale
KIRIKKALE’de kurbanlık kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 73 kişi, hastanelere başvurdu. 
Yaralanmaların önemli bölümünün bıçak ve satır kesiği ile boynuz ve tekme darbeleri sonucu meydana geldiği belirtildi. Hastanede tedavi gören yaralılar, bir anlık dalgınlık sonucu el ve ayaklarını kestiklerini söyledi. Yaralıların büyük bölümü ayakta tedavi gördü.
Hacılar Beldesi’nde yemek yerken nefes borusuna kurban eti kaçtığı belirtilen 66 yaşındaki Osman Erdoğan, 112 Acil Servis ekiplerince Yüksek İhtisas Hastanesi’ne getirildi. Burada yapılan müdahalenin ardından Erdoğan’ın boğazına kaçan et çıkarılırken, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. 
Erzurum, Iğdır,  Tunceli, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan
Besiciliğin yaygın yapıldığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde,  kurban kesmeye çalışırken yaralanan 196 acemi kasap, hastanelere müracaat etti.  
Kurban Bayramı'nın ilk gününde kesim işleminin başlamasıyla birlikte  Erzurum'da, Palandöken Devlet Hastanesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile  Yakutiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. 
Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan "acemi kasaplar", ayakta  tedavisi yapılarak taburcu edildi. Erzurum'da, 2 saat içerisinde kurban kesiminde  yaralanan yaklaşık 50 kişinin hastaneye müracaat ettiği bildirildi. 
Kurban kesiminde vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Iğdır'da 12,  Tunceli'de 3, Kars'ta 35, Erzincan'da 27, Ağrı'da 62 ve Ardahan'da 7 acemi kasap  hastanede ayakta tedavi edildi.
Çanakkale
Çanakkale’de kurban kesmek isterken kendilerini yaralayan 37 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.  
Acemi kasaplar, bu bayramı da boş geçmedi. Çanakkale’de 37 kişi, kurban keserken kendilerini yaraladı. İl merkezinde 16 acemi kasap hastanelere başvururken Bayramiç’te 9, Gelibolu’da 3, Biga’da 3, Ayvacık’ta 2, Lapseki’de 2 ve Yenice’de 2 kişi kurban keserken yaralandı. Yaralılar çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.
Trabzon 
Trabzon’un Arsin ilçesinde Ahmet Örnek isimli vatandaş kesmek istediği kurbanın çiftelerine maruz kaldı.                                    
Arsin’de kesim alanında kurbanını kesmek istediği sırada hayvanın çiftesi yüzüne gelen Ahmet Örnek, burun bölümünden aldığı darbe ile birlikte yaralandı. Etrafta bulunan vatandaşların yardımı ile birlikte Yomra’nın Kaşüstü Mevkiinde bulunan Numune Hastanesine kaldırıldı. Yaralı burada tedavi altına alındı.
Öte yandan, Trabzon’da 50 kişi merkezde bulunan hastanelere başvurarak tedavi oldu. Kurbanlık alanda kesici aletler ile kolu ve bacağı gibi muhtelif yerlerden yaralanan vatandaşların 14’ü Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 25'i Fatih Devlet Hastanesinde,  11 ise Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi hastanesinde ayakta tedavi gördü.
Adıyaman
Kurban Bayramının 1. gününde kurban kesmek isteyen acemi kasaplar yanlışlıkla kendilerini kesince, acemi kasaplar soluğu hastanede aldı.   
Kurban Bayramının 1. gününde tüm Türkiye’de, olduğu gibi Adıyaman’da da, acemi kasaplar kurban yerine yanlışlıkla kendilerini kesince, hastaneye kaldırıldılar. Bazı acemi kasaplar kendilerini keserek hastaneye kaldırılırken, bazı vatandaşlar ise hayvanın tekmesinden dolayı yaralandı. Acemi kasaplar hastanede aldıkları tedavinin ardından taburcu edildi. 
Malatya
Kurban Bayramı’nın da kendilerini yaralayan acemi kasaplar hastanelere koştu.  
Her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu yılda Devlet Hastanesi Acil Servisi yaralı acemi kasaplarla doldu. Kurbanlıklarını kendi imkanları ile kesmek isteyen bir çok vatandaş, kesim sırasında kendilerini yaralayınca soluğu hastanelerde aldı. 
Kimi kendi imkanları ile acil servise gelirken durumu ciddi olanlar ise ambulanslarla hastaneye getirildi. Yaklaşık 200 civarında acemi kasabın Malatya Devlet Hastanesi ve diğer sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunduğu öğrenilirken yaralı acemi kasaplar müdahalelerin ardından taburcu edildiler. 
Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Yalova  ve Bilecik 
Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Yalova  ve Bilecik'te, kurbanlıklarını kesmek isterken yaralanan 539 kişi hastanelerin  acil servislerinde yoğunluğa neden oldu. 
Alınan bilgiye göre, Bursa'da kurbanlıklarını kesmeye çalışırken  yaralan 17 kişi, 112 Acil Servis ekipleri tarafından çeşitli hastanelere  kaldırıldı. Yaralı 173 kişi ise kendi imkanlarıyla hastanelere başvurdu.
Kurban keserken iki elinden yaralanan Ufuk Dağ, "Butu astık, düşmesin  diye sarıldım buta iki elimle, o sırada bıçak kaydı, bir elimin parmak arasından  diğer elimin de parmaklarından yaralandım. Toplam 12 dikiş var, herkese geçmiş  olsun." dedi.
Parmağı kesilen Cemalettin Açar da "Babam arkamda duruyordu, kardeşime  'Şu kurbanı sağdan tut' derken, babam da o arada bıçağı salladı. Bir garezi  varmış bana acısını da çıkarmış oldu. İyi de oldu ama ömür boyu hacıdan bir anı  olarak kalacak." diye espri yaptı. 
Kolundan yaralanan Murat Çalışkan ise "Bizimki karmakarışık oldu, atar  damar mı varmış ne ona gelmiş bıçak. Bıçağı çekerken boşa geldi, koluma denk  geldi." ifadelerini kullandı. 
Kütahya'da bir vatandaş boğanın boynuzunun bacağına saplanması sonucu  yaralandı. 
Bu arada, Eskişehir'de 122, Balıkesir'de 80, Bilecik'te 39, Yalova'da  38, Kütahya 33, Çanakkale 37 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanarak,  hastanelere başvurdu.

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349