Cezaevinde Şeb-i Arus töreni

Metris Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlüler, Mevlana’nın 742’inci vuslat yıl dönümü dolayısıyla tasavvuf müziği konseri verip, sema gösterisi yaptı. Mahkumları sahnede izleyen aileler gözyaşlarını tutamazken, babasına doğru koşan bir bebeğin ceza infaz memuru tarafından engellenmesi yürekleri dağladı

Cezaevinde Şeb-i Arus töreni
banner404
METRİS 2 No’lu T ve R Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu’nda kalan tutuklu ve hükümlüler, Esenler Belediyesi tarafından Hz. Mevlana’nın 742’inci vuslat yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’de tek olarak gerçekleştirilen Şeb-i Arus programında sahne aldı. Metris Cezaevi’nde gerçekleşen programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Metris Cezaevi Müdürü Erol Özbulut ve Cezaevi Cumhuriyet Savcısı Fuat Arı ile tutuklu ve hükümlülerin yakınları katıldı. Kur-an’ı Kerim’in okunması ile başlayan programda cezaevinde kalan hükümlü ve tutuklulardan oluşan koro tasavvuf müziği konseri verirken, bir yandan da sema grubu gösteri yaptı. Cezaevinde kalan yakınlarını dikkatle izleyen aileler, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.
Programda kendisinin bulunduğu sahneye doğru gelen çocuğunu kucaklamak isteyen mahkumun bir ceza infaz memuru tarafından engellenmesi yürekleri dağladı.
"YANIMIZDA OLSALAR DAHA GÜZEL OLUR"
Esenler Halk Eğitim Merkezi’nde çalışan usta öğretici Ekrem Çakır, yaklaşık 3 aylık bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Buradaki arkadaşlarda aşk, muhabbet, samimiyet ve Mevlana sevgisi böyle bir çalışmayı gündeme getirdi” dedi.
Oğlunu izlemek için cezaevine gelen Güller Çamur duygulandığını dile getirerek, “Evladımız sonuçta. Ne olursa olsun evladımızın arkasındayız. İzliyoruz ama yanımızda olsalar daha güzel olur. Burada kenarda tutmak hiç doğru değil. Daha çok hırslanıyorlar. Oğlum her gün duvara bir çizik attığını söylüyor. Çıkınca ne olur bilmem” diye konuştu.
Oğlunu cezaevinde ziyaret etmenin çok zor olduğunu kaydeden Aynur Vural ise, “Benim için çok zor. Şu an onu bu şekilde görmek hiç aklımın ucundan geçmezdi. Burada olacağı hiç aklımın ucundan geçmezdi. Öleceğimi bilirim, buraya geleceğimi bilmezdim. Oğlumla şu an gurur duyuyorum. Ben onu gençliğinde, çocukluğunda Kur'an’a gönderemedim. Burada semazen olmuş, ilahi okuyacak” ifadelerini kullandı.
Programın ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, mahkumlara çiçek takdim etti. Geçtiğimiz yıllarda mahkumlara hediyeler getirdiğini belirten Başkan Göksu, bu yıl mahkumların hediye istemediklerini, hediyelerin Bayırbucak Türkmenleri’ne gönderilmesini istediklerini belirtti. Sahnede bir konuşma yapan Başkan Göksu, “Aslında bir vuslat mekanındayız. İnsanın içerisinde bu kadar özlemle beklediği başka bir mekan yoktur. Umarız bu kardeşlerimiz bir an önce sevdiklerine kavuşurlar ve Cenabı-ı Hak onların sabırlarını arttırsın. Gerçekten dünya, insan hayatının imtihanlarıyla bezenmiş bir hayat” dedi.
Programın son ermesiyle birlikte mahkumların yakınları sahneye davet edilerek hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Sahneye çağrılmaları üzerine sevinçle mahkumlara sarılan aileler, uzun süre birbirlerinden kopamadı. 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472