banner468

'Uçak firması kurun'

Alanya'da düzenlenen "İç turizm ve spor turizmi" konulu panelde konuşan Jolly Tur Kurucusu Sinan Vardar "Alanyalı otelciler birleşip bir uçak firması kursun ve pervaneli uçaklarla sefer yapsın" dedi

'Uçak firması kurun'

Alanya'da düzenlenen "İç turizm ve spor turizmi" konulu panelde konuşan Jolly Tur Kurucusu Sinan Vardar "Alanyalı otelciler birleşip bir uçak firması kursun ve pervaneli uçaklarla sefer yapsın" dedi

27 Ekim 2015 Salı 22:16
'Uçak firması kurun'
banner404
Yasin ARAZ
ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Gerçek Alanya Gazetesi tarafından organize edilen "İç turizm ve spor turizmi" konulu panel, Jolly Tur Kurucusu ve Onursal Başkanı Sinan Vardar ve ünlü Teknik Direktör Giray Bulak'ın panelistliğiyle Alanya Gardenia Otel’de gerçekleştirildi. Panele, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Gerçek Alanya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fazıl Tunç, Gerçek Alanya Genel Müdürü Ahmet Tunç, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, Alanyaspor Genel Koordinatörü Mevlüthan Çavuşoğlu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Güner, eski Alanya Belediye Başkanı ve Antalya Milletvekili Cengiz Aydoğan, eski Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu üyeleri, çok sayıda otel ve acente işletmecisi katıldı. Sunuculuğunu ünlü televizyon sunucusu Ayla Çetinkaya'nın yaptığı panelin moderatörlüğünü de Burhan Sili gerçekleştirdi. Kısa bir giriş konuşması gerçekleştiren Sili "Sinan bey ve Giray bey, bizleri kırmayarak buraya gelerek iç turizm ve spor turizmi anlamında panelimize katıldılar.  Her ikisi de bizlerle deneyimlerini paylaşacak ve sorularımızı yanıtlayacaklar. Tekrar kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.
'ALANYA'DA TURİZME BAŞLADIM'
Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar panelde yaptığı konuşmanın ilk bölümünde, "Benim için Alanya çok önemli. Ben meslek hayatıma ilk Alanya'da başladım. İstanbul'dan otobüs tutup, Alanya'ya sefer başlatan bendim. Bir kaç otel vardı o zamanlar Alanya'da. Bir bayram vardı o arada Alanya'ya gideyim dedim bir kaç arkadaşla tanışıp anlaşmalar yaptım ve 8 otobüs yer ayırdım. Buraya gelince, otelde grev çıkmaz mı. Yolcular dışarıda kaldı. Bir çok arkadaşım bana yardım etti evlerinde yatırdı. Alanya ile ilgili böyle bir anım var. O zamanlar bir şey söylemiştim, Türk tur operatörlerini batırmayalım dedik Ankara'ya gittik görüşmeler yaptık ama maalesef muvaffak olamadık. Yabancıların eline geçeceğini söyledik sektörün. İnşallah daha kötü olmaz" diye konuştu.
'UÇAK ALIP TRABZON ALANYA SEFERİ YAPIN'
İç turizmi hareketlendirmek adına çalışılması gerektiğini ifade eden Vardar, "İç turizm için bugün 80 milyon nüfusumuz var. Biz Jolly Tur olarak, her sene yüzde 80 ciro katlıyoruz. 80 milyon nüfus var daha 3 milyon kişi geziyor. Gün gelecek Siirt'ten de insanlar Alanya'yı görmek isteyecek. Mesela buradaki otelciler birleşip acaba bir uçak şirketi kurabilir mi? 60-70 kişilik bir uçak şirketi. Trabzon-Alanya uçakları olsun bunun garantisini veriyorum ki hepsi dolar. Çünkü biz otel yaparız ama pazarlamaya önem vermeyiz" dedi.
'TURİZMCİLER OLARAK BİRLEŞMELİYİZ'
Vardar, "Turizm sektörü ihracat kapsamında değil. En hakiki dövizi turizm getiriyor. Yatırımcı milyonlar harcıyor 300-400 kişi oradan maaş alıyor ama sektör ihracat kapsamında değil. Halbuki yerinde ihracattır ana hatlarıyla kasabından manavına 38 iş kolunu ilgilendirir. 10 milyon kişi ekmek yer ama bu statüde değil. Yurt dışı müteahhitlik hizmeti ticarettir ama turizm değil. Biz kısır bir çekişme içerisindeyiz. Turizmciler olarak birleşerek çaba göstermeliyiz. Şimdi mecliste kaç tane turizmci var? Birleşemiyoruz. Sektörün hak ettiklerini yerine getiremiyoruz. Şimdi bir çok karışıklık var. Bu terör olayları sona ermezse gelecekten kaygı duyuyorum. İç turizm çok önemli. Alanya'da bu yapılmadı ama Bodrum buna çok önem verdi. Alanya Alman turiste çok önem verdi ama iç turizme bu değeri vermedi. Bu sene kriz oldu ve Bodrum bunun faydasını gördü" dedi.
'İSVİÇRE'DE 800 EURO'YA ODA SATILIYOR'
"35 yıllık spor hayatımın belki 25 yılını otellerde geçirdim. Bu yüzden belki de en çok konuşması gereken benim" diyerek konuşmasına giriş yapan Türk futbolunun önemli isimlerinden Giray Bulak ise, "2010 yılında İsviçre'ye gittiğimde çok güzel bir şatoda kaldık 14 odası vardı. Otelde bir gariplik vardı. Şatoydu ama bahçesinden, salatalık, çilek topluyorduk. Dağın başında, üzüm bağlarının arasında bir yerdi. Şehrin merkezine arabayla 35 dakikada varıyorduk. Ve orada 800 Euro’ya oda satıyorlardı" diye konuştu.
'SAHA SAYISININ ARTMASI GEREKİYOR'
Spor turizminden özellikle futbol alanında alınacak payın artması adına tesis sayısının artması gerektiğini söyleyen Bulak, "Türkiye'nin bir çok yerinde otellerde kaldım. Alanya'ya da geldim bu noktada. Alanya'da bana 1 tane futbol sahası veriyorlardı. Antalya çok yağış alan bir yer ve saha bulabilmek çok zordu. Ve ben o zamanlar ki bir genel müdürüne, 'Siz burada 5 saha yaparsanız 40 takım ağırlarsınız' demiştim. Bu sözümün üzerinden geçen bir kaç yılda o otelde 5 saha oldu ve gerçekten 40 tane takım ağırlamaya başladı. 3-5 bin takım gelir diye çok söylemiştim ve bugün bin 500 takım geliyor. Bu sporla turizmin yakınlığı için önemli. Kışın kapalı olan oteller şimdi açılmaya başladı" ifadelerini kullandı.
'TURSEM'İN BATMASINA GÖZ YUMULDU'
Vardar, iç turizmde seyahat eden kişi sayısının giderek arttığını ifade etti. Türkiye'de yaşanan gelir dağılımı dengesizliğinin giderilmesiyle bu rakamın daha da artabileceğini savunan Vardar, çoğunluğu İskandinav ülkelerinden olmak üzere Türkiye'ye yılda 1 milyondan fazla turist getiren Tursem adlı turizm şirketinin iflasına değinerek, "Alanya'ya 700 bin kişi getiriyordu. Neden batmasına izin verdik? 10 milyon dolar için battı. O zamanlar Ankara'da birlikteydik. Ecevit dönemiydi siyasilerin ayaklarına kapanmıştık yalnız Haluk Semiz batmasın diye. Tenkit etmek için söylemiyorum ama o zaman Alanya Haluk'a sahip çıksaydı. 100 otel 300'er bin dolar koysaydı Haluk kurtulurdu. Uçak şirketini kurdu çocuk Alanya'ya 700 bin kişi getirdi. Bu sektörde keşke Türk tur operatörlerini batırmasaydık. Devlet, banka, otelciler kim olursa olsun sahip çıkmalıydı. Ben Öger Tur için toplantı yaptım 40 kişiyi çağırdım 7 tanesi geldi. 35 milyon Euro’ya almadılar, Almanlar bu fiyata satın aldı. Keşke otelciler alsaydı" dedi.
'VİZYONSUZ YÖNETİCİLER SORUN TEŞKİL EDİYOR'
Panelde konuşan Mehmet Ali Dim ise "1997-1998 TURSEM'in batmasıyla ilgili süreci bilen birisi olarak hem üzüntülerimi, hem de kaygılarımı ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin en büyük sorunu vizyonu olmayan yöneticiler. O tarihte Turizm Bakanı İbrahim Gürdal'dı. Mesut Yılmaz'ın da başbakan olduğu bir dönemdi. Gürdal'a gittik, sıkıntıları anlattık. Alanya için ne önem arz ettiğini, kurtarılması gerektiğini anlattık. 'Bir şekilde ihtiyacı olan parayı karşılayalım ve bu şirketi kurtaralım' dedik. Ama ne hikmetse o tarihteki ALTİD Başkanı'nın bana ifadesini söylüyorum, 'Ya Mehmet Ali, senden başka TURSEM'i kurtaralım diyen yok. Beni bu konuda arama bir daha.' Demiş ki 'Ya bir TURSEM gider, bir TURSEM gelir. Boşverin' demiş. 'Böyle denildiği zaman ben ne yapabilirim?' dedi. Şimdi bakın bu vizyon meselesi. O günden bunu göremediysek ne yapabiliriz ki? Kıskançlıkla imrenmeyi birbirine karıştırıyoruz" dedi.
'SADECE 20 SAHAMIZ VAR'
Dim konuşmasının devamında "8 Ekim 2010 tarihinde spor turizmiyle ilgili toplantı yaptık. ALTSO Başkanı bu toplantıya öncülük etti. O tarihte Alanya merkez belediye dahil 17 belediye başkanı tamamıyla toplantıya katıldı. Herkes spor turizminin nasıl olması gerektiğini anlattı. Biz belediye başkanlarına 'Lütfen saha yapın' diye çağrı yaptık. Alanya'da 20 tane saha var sadece, 4 tanesi takımların kamp yapabileceği statüde. Tüm beldelerde yeterince arazi var. Antalya'da 5 yıl önce 100 tane saha vardı, şimdi kim bilir kaç tane var, bilmiyorum" diye konuştu. Öte yandan yayın hayatına yeni başlayan ve 100. sayısını geride bırakan Gerçek Alanya Gazetesi, bugün saat 15.00’de gerçekleştireceği kokteylle resmi açılışını yapacak. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 27.10.2015 21:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349