TÜRSAB'tan sıkı denetim

TÜRSAB Alanya Bölge Baş Denetmeni Şevket Mutlu, son dönemde yaptıkları denetimlerde kaçak faaliyet yürüttüğü tespit edilen acentalara cezai işlem uygulanacağını söyledi

TÜRSAB'tan sıkı denetim
banner404

SON 2 yılda gözle görülür derecede kaçak faaliyetlerin artış gösterdiğini ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Baş Denetmeni Mutlu "Geçtiğimiz 2 yılda 250 civarında plansız olarak Turizm Müdürlüğü ile birlikte denetimlere katıldık. Bunun yanı sıra Alanya'daki tur araçlarının planlı denetimleri var. Bu denetimleri de Turizm İl Müdürlüğü'nün aylık olarak gönderdiği planlamalarla tur araçlarının denetimi yapıldı. Bunun yanında yine şikayet aldığımızda da 60 kez plansız olarak havaalanı transferi yapan araçlara ve tur araçlarına denetim yaptık. Bunlar dışında da seyahat acentalarının adres değişiklikleri, kuruluş ve kapanışları ile ilgili denetimler yaptık. Seyahat acentası olmamasına rağmen tur veya transfer yapan araçlara 'Belgesiz seyahat acentacılığı yapmak' suçundan 1618 sayılı yasaya göre yaklaşık 3-6 bin lira arasında bir para cezası uygulanıyor. Denetim yaptığımız araçların da yüzde 10'una idari para cezası uygulandı. Denetimlerimiz aralıksız olarak devam ediyor. Şu an da kış sezonu olmasına rağmen yine tur ve transfer araçları ile seyahat acentaları denetimimiz sürüyor. Özellikle Alanya'da bu aralar İranlıların belgesiz olarak seyahat acentaları faaliyetlerinde bulunduğu konusunda şikayet alıyoruz ve takibini yapıyoruz. 
'PERSONEL SIKINTISI YAŞIYORUZ'
TÜRSAB olarak denetimleri gerçekleştirirken bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak Alanya büyük bir ilçe ve burada Turizm Müdürlüğü değil Turizm Danışma Ofisi var. Danışma ofisinde şu an sadece 3 personel var. Turizm Müdürlüğü bizim gibi sadece seyahat acentalarına değil Alanya'daki bütün turizm işletmelerine bakmakla yükümlü olduğu için bazı zamanlarda personel sıkıntısı yaşıyoruz. Sebebi de idari para cezası yazma yetkisinin sadece Turizm Müdürlüğü'nde olması. Bu yüzden Alanya'nın Turizm Müdürlüğü personel sayısının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bizim denetimlerimiz 12 ay devam ediyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472