banner468

TÜROFED’ten ciddi uyarı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kıyı bölgelerinin hepsinde yıl sonunda kayıplar yaşanacağını belirterek, Rusya pazarında yüzde 30´luk kayıp olduğunu söyledi

TÜROFED’ten ciddi uyarı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kıyı bölgelerinin hepsinde yıl sonunda kayıplar yaşanacağını belirterek, Rusya pazarında yüzde 30´luk kayıp olduğunu söyledi

05 Temmuz 2015 Pazar 12:04
TÜROFED’ten ciddi uyarı
banner404
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROFED kuruluşunun 10’uncu yılı ve 14 bölgesel derneğin katılımıyla Porto Bello Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ve 14 bölgesel derneğin yöneticileri katıldı.Toplantıda, Ayık, TÜROFED’in bölgede oluşmuş derneğin biraraya gelerek oluşturduğu bir federasyon olmasının yanında Türkiye’de turizm sektöründe temsil gücü en yüksek olan örgütlerden biri olduğunun altını çizdi.

RUS PAZARDA KAYIP SEZON SONU 1 MİLYONU BULABİLİR
2014 yılının eylül ayından başlayan ve bugüne kadar gelen rakamları seyrini aktaran Ayık, “ İlk kriz sıkıntılar şöyle başladı. Türkiye’nin yakın çevresinde coğrafyada yaşanan sıkıntılar, Türkiye’nin güneyinde yaşanan sıkıntılar Kuzeyde Ukrayna -Rusya arasındaki krizler ve bunun başka bir boyuta ulaşması bunun silsile halinde Avrupa ve dünya ekonomisini etkilemesi. Tüm bu olaylar bizim pasif cümlelerle açıklayacağımız boyutun ötesine geçti. Belki siyasi, belki ekonomik, belki de bunların içiçe geçtiği insanların seyahat duygusun etkileyen psikolojik yapıya dönüşmüş olabilir. Bunun sonucunda başta Rusya olmak üzere Türkiye bir çok pazarda ciddi kayıplar yaşamaya başladı. Rusya’da pazarından yüzde 30 civarında kaybımız var. Bugün itibariyle 350 bin civarında olabilir ama sezon sonunda 1 milyon boyutuna ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

TURİZME İLK 6 AYDA KAYIP YÜZDE 2.5’LAR SEVİYESİNDE
Almanya ve Orta Avrupa ülkelerinde pazarda artış yaşadıklarını aktaran TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Avrupa pazarında bir çok ülkede ciddi kayıplar yaşıyoruz. Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İngiltere pazarı başabaş eksilerle seyrediyor ama kayıplarımız var. Fotoğrafın tümüne baktığımızda tek sevinebileceğimiz bizim ana bloğumuz Almanya’da artı devam ediyor. Bize yönelim eğilimlerinde sorun yok. Bunun dışında olan tüm pazarlarda ciddi kayıplar yaşıyoruz. Bunu durdurmamız lazım. Bütün bunların başka faturası da var. Sayısal kayıplara beraberinde fiyat istikrarsızlıklarına götürüyor. Bu nedenle ciddi gelir kayıp söz konusu olmaya başlıyor. İlk 6 aylık rakamlar ürkütücü boyutlara ulaştı. İlk 6 ayda kayıp tüm Türkiye geneline baktığımız zaman yüzde 2,5’lar kayıp görüyoruz. Yıl sonunda Antalya’da yüzde 10, İzmir, Muğla ve diğer bölgelerde yüzde 5 oranında değişen kayıplarımız var. İstanbul sadece artı yapıyor gibi görünüyor. Ama İstanbul’da da ciddi şekilde otel fiyatları ve doluluklarda ciddi düşüşler yaşanıyor” diye konuştu.

YIL
SONUNDA RAKAMSAL KAYIP 5 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR
İstanbul’un yılı belki artı rakamlarla kapatabileceğini aktaran Başkan Ayık, “Kıyı bölgelerinin hepsinde yıl sonunda kayıp yaşayacağız. Türkiye geneli yüzde 1-2 civarında artı ile kapatabilir. Bu Türkiye ekonomisi için ciddi bir kayıptır diye düşünüyorum. Bunun rakamsal boyutlarını ifade etmek gerekirse gelir anlamında ciddi bir kayıp, bu rakamın basit bir hesaplamayla kabaca 5 milyar dolar civarında rakama ulaşması muhtemel gözüküyor. Karamsa bir tablo olarak bunu ortaya koymamak lazım. Bu sektör dirençlidir. Sektör aslında bir başarı hikayesidir. Tüm özel sektör kamunun birlikte yazdığı başarı hikayesidir. Sektör dirençlidir. Sektörün krizleri yönetme ve idare etme çıkma anlamında birikimi ve becerisi vardır. Önemli olan bunları, bir araya gelip konuşmak kamuoyunun bilinçlenmesi, siyasi iradenin kamuoyunun yaşanan olayları değerlendirmesi özümsemesi kısa, orta ve uzun vadede yapılacak bir takım özüm önerilerini masaya yatırıp ciddi bir şekilde konuşup sektörün direncini artıracak destek ve teşviklerle geleceğe hazırlamak ve dolayısıyla Türkiye’nin yarattığı önemli değeri, milli sektörü, konaklama tesislerinin yüzde 95’inden fazlası kendi öz sermayesiyle yapılmıştır. 180 milyarlık sektör kendi öz kaynağımızdır” şeklinde konuştu.İÇ TURİZMDE HEDEFİMİZ 10 MİLYON KİŞİ
İç turizmin en önemli kaynaklardan biri olduğunu işaret eden Ayık, “ Türkiye 70 milyon nüfusa ulaştı. Rekabet ettiğimiz Avrupa ülkelerindeki sayılar ve istatistiki veriler hedeflerimizi içine girmesi lazım. İç pazar orada yüzde 25, bizde yüzde 10 seviyelerinde. Bizim en önemli hedeflerimizden bir tanesi de iç pazarda 10 milyon seyahat eden işletmelerde, konaklayan misafir sayısına ulaşmamız lazım. Kamu ve siyasi otoritenin bunu kolaylaştıracak, hızlandıracak bir takım tatil kredileri, düzenlemeler, okul tatilleri gibi kolaylıklar olmalıdır. Bölgelere şehirlere göre üniversite sınavları zamanlarını farklılaştırılabilirse insanların 2 aylık tatil süresi uzatılmalıdır. Bizde insanlar temmuz ve ağustos aylarında tatil yapabiliyor” ifadelerine yer verdi.

SEKTÖRE KIŞ DÖNEMİNDE DESTEK ÖNEMLİ
Sektörü kalifiye eleman sıkıntısı yaşadığını da kaydeden Ayık, “ Kalifiye elemanı bizdeki mevsimsellik sıkıntı. Özellikle kıyı bölgelerinde yani turizmin yüzde 50’si kıyılarda oluşuyor. Bu yüzde 50’lik dilimde önemli rakamdır. Kıyı bölgelerindeki mevsimselliği aşmamızın en önemli nedenlerinden birisi iç pazardaki büyümenin ve sürekliliğin tesislerin 12 ay yaşamasında katkı olacaktır. Sektörde çalışan elemanların sektöre bağlı kalmasını sağlayacak, kış döneminde yapılacak desteklerin sektörün devamlılığı açısından çok önemli etkiler yapacaktır” şeklinde konuştu.

2015 YILI KAYIP GEÇECEK, GELECEK 2 YILDA ETKİLENEBİLİR
Krizi atlatmaya yönelik bir takım tedbirlerin alındığını aktaran Ayık, “ 6 bin dolarlık uçak başına destek ve tur operatörlerine yapılan destekler açıklandı. Temel görüşümüz şuydu. Bu tür desteklerin belli pazarlarla sınırlı kalmaması tüm pazarları kapsaması, yıllara yayılması. Defalarca söyledik ama bu konuda bir başarı gösteremedik. Sektörün sadece bir kesimi ile tur operatörleri ve seyahat acentalarını ilgilendiren kısmıydı. Temek direk konaklama sektörü bu destek kapsamında unutulmuştu. Misafirlerin gelmesi önemli ama hizmeti verecek konaklama sektörünün direncinin artırılması gerekirdi. Konaklama ayağını da kapsaması lazımdı. Rakamsal büyüklükler bir şekilde olumsuz anlamda gelişirse bu sektörün 2015 yılı zor geçecek kayıp geçek yıl olacak ve gelecek 2 yılı da etkileyecektir. Çok yakın bir gelecekte değişim öngörülmüyor. Türkiye’nin etrafında olan olaylar biranda son bulmayacak.Bunları öngörüp bir takım adımlar atıp turizmi koruma altına almamız gerekiyor. Sektörün işlerini kolaylaştıracak yolunu açacak direnç kazandıracak tedbirleri hızlı bir şekilde devreye sokulması gerekiyor. Karar mekanizmaların içinde sektörün de yer alacağı örgütlenme modelinin de devreye sokulması gerekiyor” dedi.

SEKTÖRDE FİYAT İSTİKRARI YOK
Sektörde fiyat istikrarının ortadan kalktığını savunan Başkan Osman Ayık, “Kapasite kontrolünün mutlaka yapılması gerekir. Arzın bu kadar hızlı büyümesi aslında, yaşadığımı sorunların arkasındaki en temel nedenlerinden biridir. Sektörün tümünde bugün fiyat istikrarı ortadan kalkmıştır. Arz fazlası gelen talep ve arz birbirini karşılayamadığı için bir fiyat istikrarsızlığına neden oluyor. Eğer arz büyümesi bu şekilde devam ettiği sürece, fiyat istikrarsızlığı da devam edecektir. Şuanki sektörde uygulanan fiyatlar sektörü 3 ya da 5 yıl geriye götürmüştür. Sektörün geriye kazanılması 3-4 yıla maloacak. Mutlaka arzın kontrol altına alınması lazım. Karar mekanizmaları içerisinde sektör yer alırsa arzı kontrol etmek mümkün olur. Örnek, Barcelona önümüzdeki belli bir dönem otel yapımını durdurdu. Artık yapılmasın diye karar aldılar. Türkiye’de bu tür yol ve yöntemlere başvurması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YENİ TURİZM TEŞVİK YASASI GELMELİ
Ayık konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye’nin bir hedefi var. Önüne koyduğu 2023 vizyonu ve hedefi var. 50 milyon misafir sayısı 50 milyar dolar gelir. Bunu yaparken kamu ve özel sektör eşgüdüm içerisinde hareket etmesi lazım. Bir takım tedbirleri birlikte almamız lazım. Türkiye’yi bugüne getiren anayasamız var. Turizm Teşvik Yasası. O yasa Türkiye’yi buraya taşıdı. Bu yasa yazıldığında Türkiye’nin hedefleri çok küçüktü. Bugün rakamlar 50 milyon 50 milyar oldu. Bu yasayı bizi bu geleceğe taşıyacak yeni bir bakış açısı felsefeyle yazmak zorundayız. Bu anayasayı oluşturduğumuz takdirde biz açacağımız yeni vizyonla biz Türkiye özel sektörü olarak sektörü bu hedeflere taşıyabiliriz. 30 yılın birikimi üzerimizde. Bu birikim bizi kolay bir şekilde bu hedeflere taşıyabilir. Kamu otoritesinin siyasi otoritenin bizi bu hedeflere taşıyacak şekilde hukuksal alt yapıyı sağlaması ve düzenlemesi yapılması gerekiyor. Sektör için özel uygulamaların devreye girmesi lazım. İstihdam ile ilgili teşviklerin uygulamaya geçmesi gerekiyor, kış döneminde istihdamla ilgili yüklerin üzerimizden kaldırılması lazım, yatırım planlamasının da teşviklerin de bölge seçerek dikkate alınmasının fayda var. Böylelikle yatak arzının kontrol edileceğin düşünüyorum. Arzdaki büyüme tehlikelidir. Kontrol altına alınmalıdır. Kamu ve özel sektör işbirliğiyle devam etmesi lazım. Birbirinden kopuk hareket etmemesi lazım. Türkiye’nin çok önemli bir tanıtımla ilgili bir yol haritası belirlemesi lazım.

”İMAJIMIZI DÜZELTEBİLİRİZ
‘Şuan için fotoğraf karanlık olabilir ama biz bu fotoğrafı farklı şekilde boyayabiliriz’ diyen Ayık, “Boyamayı becerebiliriz. Geçmişte bunu rahat bir şekilde yaptık. Bugünkü yaşadığımız olaylar geçmişin biraz daha farklı . Bunun da üstesinden gelebilir, kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi ve yaşanacak süreci daha iyi planlaması lazım. Türkiye’nin çok ciddi şekilde imaj ile ilgili sıkıntılarını bertaraf etmesi lazım. Dışarıya verdiğimiz fotoğrafı farklı şekilde sunmak zorundayız. Savaş bizim hiç sevmediği kelimelerden birisi. Biz hiçbir zaman savaş kelimesini kullanmayız. Bu arzu etmediğimiz bir şey. Komşumuzda yaşanan bu sıkıntılar siyasi istikrarsızlıklar bizi ve tüm dünyadaki turizm hareketliliği etkiliyor. Orada yaşanan bu coğrafyayı ve yakın coğrafyayı etkiliyor. Biran önce orada yaşanan olayların sonlanması ve istikrarın ve huzurun gelmesi gerekiyor. Kıyı bölgelerinde bakarsanız o coğrafyadan oldukça uzak. Türkiye’yi aslında coğrafyada tekrarlayan müşterilerin geldiği ülkelerden birisidir. Türkiye’ye gelen misafir Türkiye’yi iyi tanıyor. Orada yaşanan sıkıntıları bilmesine rağmen bir takım ülkelerin uyarı ve yazılanlara rağmen bu ülkeye geliyorlar. Hem bizim sağlam güvenilen turizm ürünümüz var bu ülkenin genel yapısı iyi bir şekilde kavranmış gibi biliyorlar. Her şeye rağmen yine de geliyorlar” diye konuştu.

100 BİNLER
İŞİNİ KAYBEDEBİLİR
Sektördeki daralmanın turizmde doğrudan çalışan 1.3 milyon çalışanı da etkileyeceği belirterek, “ Daralma devam ederse yüzbinlere yaklaşan rakamlar işinden olacaktır. Çalışanlar için ciddi bir kayıptır. Bu alanda daralma olduğu zaman başka alanlarda istihdam olmayacaktır” dedi.
Ayık, turizm çeşitliliği açısından Expo 2016 Antalya’nın önemli bir organizasyon olduğunu dile getirdi.

1- Turizmin devlet politikası haline getirilmesi
2- Turizm Teşvik Kanunu’nun güncellenmesi
3- Tüm turizm sektörü bileşenlerinin oluşturduğu çatı örgütünün oluşturulması
4- Belgelendirmedeki farklılıkların ortadan kaldırılması
5- Ortak bir stratejinin ve tanıtımın belinlenmesi
6- 12 ay istihdam için prim desteğinin sağlanması
7- Kamu-özel sektör işbirliğinin sürdürülmesi
Eğer 2023 yılında 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri hedefliyorsak bir an önce harekete geçmemiz gerekmektedir.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.07.2015 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turizm 2015-07-04 17:52:00

Hep cebinizi dolduracak haliniz yok ya.. Belki herkes degil ama?? Ucuza personel, vede 15 ,16 saat calistirin. Köle gibi.. KESER,SAP, HESAP, durumu gibi bir şey oldu..

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349