'Türkiye güvensiz algısı yıkılmalı'

Araştırma şirketi IPK International'ın yaptığı araştırmaya göre 2016 yılında 'Türkiye güvenli değil' diyen insanların oranı yüzde 64 iken, 2017'de bu oran yüzde 76'ya yükseldi. Alanyalı turizmciler de bu durumu değerlendirdi

'Türkiye güvensiz algısı yıkılmalı'
banner404

IPK International'ın dünyanın 20 kaynak pazarında bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği "Terör, Tehditler ve Turizm" başlıklı araştırmaya göre, güvenlik nedeniye her iki kişiden biri seyahat tutumunu değiştirmeyi planlıyor. Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 45'i terör saldırılarının seyahat planlarını etkilediğini belirtti. Geçen yıl yapılan araştırmada bu oran yüzde 39 olarak ölçülmüştü.
TÜRKİYE'YE DUYULAN GÜVENSİZLİK ORANI YÜKSELDİ
IPK International'a göre, 2016 yılında 'Türkiye güvenli değil' diyenlerin oranı yüzde 64 iken, 2017'de bu oran yüzde 76'ya ulaştı. Raporda en güvensiz destinasyonlar Türkiye, Mısır ve Tunus olarak öne çıkarken, en güvenli destinasyonlar ise Kanada, Avustralya, İsviçre ve İskandinavya olarak belirlendi. Mısır ve Türkiye gibi iki popüler destinasyonda yaşanan terör saldırılarının İspanya'yı da etkilediği belirtilen araştırma, "Saldırganlar bu sefer de Barselona'nın Las Ramblas adlı popüler turizm bölgesini hedef aldılar. Mısır ve Türkiye'de yaşanan terör olaylarının ise Avrupa'daki etkileri (destinasyon tercihlerinin değişmesi) sürüyor" denildi.
GÜVENLİK KONUSUNDA RUSLAR VE ASYA ÜLKELERİ HASSAS
Araştırmanın sonuçları, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ve Asya gibi farklı bölgelerdeki kaynak pazarlara göre değişiklik gösteriyor. Buna göre, Güney Kore, Çin, Japonya ve Rusya gibi ülkelerdeki insanlar terör olaylarının seyahat planlarına yansıması konusunda daha hassas. Buna karşın, Danimarka, İsveç, Finlandiya gibi ülkelerdeki insanların seyahat planı terör tehdidinden daha az etkileniyor. Aynı araştırmaya göre bekarlar, çocuğuyla seyahat eden ailelere kıyasla terör tehdidinden daha az etkileniyor.
SEYAHATİN YÖNÜ DEĞİŞİYOR
"Seyahatin yönü 'güvensiz' destinasyonlardan 'güvenli' destinasyonlara dönüyor" denilen araştırmada, güvenlik endişeleri nedeniyle ülke içi tatillerin ayrı bir önem kazandığına vurgu yapıldı. Katılımcıların yüzde 16'sı bu yıl seyahat etmeyeceğini, ya da kendi ülkesinde seyahat edeceğini açıkladı. Buna karşın yüzde 29'luk bir kesim ise uluslararası seyahat etmeye devam edeceğini, ancak 'güvenli' destinasyonları tercih edeceğini söylüyor.
'SORUN YAŞADIK AMA ARTIK GERİDE KALDI'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da raporla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye zor bir süreçten geçti ve geçmeye de devam ediyor. Bu süreçte de evet, terörle ilgili çok ciddi sorun yaşadık. Yalnız terörün sadece Türkiye'nin sorunuymuş gibi lanse edilmesi yanlış, sadece Türkiye'nin değil dünyanın baş belası durumunda. Bu anlamda da terör bulunduğu bölgeyi hem maddi hem manevi etkiliyor. Hatta mahvediyor. İnsanların kafasında son dönemde yaşanan olaylar mutlaka yer etti. Bir şekilde bizi güvensiz ülke olarak ilan ettiler. Son 1 yılda ülkemizde herhangi bir olay yok. Ama Avrupa'nın en önemli merkezi İngiltere'de sıkça olaylar yaşanıyor. O zaman İngiltere çok daha güvensiz bir ülke. İnsanların kafasındaki güvensizlik unsurunu silmemiz gerekiyor."
'SORUNUMUZ YETERSİZ TANITIM'
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu ise şunları söyledi: "Türkiye'nin üzerine yapışan ancak sadece Türkiye'de yaşanmayan bir terör sorunu var. Ülke olarak üzerimizden atamıyoruz. Oysaki bu durum İngiltere'de, Fransa'da Almanya'da da yaşanıyor. Bizim tanıtım noktasında eksiklerimiz var. Öte yandan Almanya ile yaşanan gerilim de bizleri kötü gösteriyor. Biz de en az Almanya kadar, İngiltere ve Fransa kadar güvenli bir ülke ve bölgeyiz. Komşu ülkelerimizde yaşanan sorunların Türkiye'de yaşanıyormuş gibi lanse edilmesi insanlar üzerinde algı yaratıyor. Bizim acilen tanıtım çalışmalarımızı güçlendirerek yürütmemiz gerekiyor."

YORUM EKLE

banner495

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479

banner386