Turizm sektöründe toplu işten çıkarmalar başladı

Rusya ile uçak krizinin turizm sektörüne olumsuz etkileri artarak sürerken, Antalya'da toplu işten çıkarmalar başladı, sektör temsilcileri destek talepleri için başbakanla görüşecek

Turizm sektöründe toplu işten çıkarmalar başladı
banner404
RUSYA ile Türkiye arasında yaşanan uçak düşürme krizinin boyutları derinleşiyor.  Turizmde ikinci büyük pazar olan Rusya ile yaşanan kriz, sektörü vurmaya başladı. Özellikle yıl bazında aldığı turistin yüzde 30’u Rusya’dan olan turizmin başkenti Antalya’da toplu işten çıkarmaların başladığı belirtiliyor.
Hükümetten SSK primlerinin ötelenmesi ya da benzer desteklerin verilmesini talep eden sektör temsilcileri, aksi halde asıl işten çıkarmaların ocak ayında başlayacağını ifade ediyorlar. Sektör temsilcileri, konuyla ilgili bu hafta içinde Başbakan ile görüşmeye hazırlanıyor.
Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, Rusların Türkiye'ye gelmeyi durdurması ve tur operatörlerinin de rezervasyonları durdurması nedeniyle Pegas, Prens Group, Odeon gibi büyük operatörlerin bazılarında toplu işten çıkarmaların başladı ifade ediliyor.
Bazı operatörlerin 100'ü aşkın çalışanını toplu olarak işten çıkardığı belirtiliyor. Anex gibi bazı operatörler ise işten çıkarmalar için ocak ayını bekliyor. Antalya'da kış dönemi nedeniyle bu tarihlerde birçok çalışanın iş akdi askıya alınmıyor.
Ancak Rusya'dan satışların durması istihdamdaki daralmayı hızlandırdı. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkam Burhan Sili, "İşten çıkarmalarla ilgili biz de duyum aldık. Kış döneminde belli bir oranda iş akdinin askıya alınması söz konusu. Ancak mevcut duruma ek olarak Rus pazarındaki kayıptan kaynaklı işten çıkarmalar da var" dedi.
Antalya'ya gelen turistlerin yüzde 30'unun Rusya'dan olduğunu hatırlatan Sili, "Dolayısıyla bu pazar bizim için çok önemli. Bu pazarın devre dışı kalması sektörde ciddi kayıplar yaratır. Bu dönemde diğer pazarlara ağırlık vermeliyiz" dedi.
Ocakla sayı artabilir
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise asıl işten çıkarmaların ocakta başlayabileceği uyarısını yaparak, "Rusya krizi nedeniyle işten çıkarmalar artmış olabilir ancak bu sorun giderilmezse asıl işten çıkarmalar yılbaşından sonra başlayacak. Eğer Rusya ile ilgili gelişme olmazsa, o bölgede faaliyet gösteren bütün tur operatörleri Türkiye'ye dönük faaliyetlerini durdurmak zorunda kalırsa o zaman ciddi şekilde daralma olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472