'Turistler ölümle tehdit ediliyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, tüm olumsuzluklara rağmen sektörün moralinin yerinde olduğunu söyledi

'Turistler ölümle tehdit ediliyor'
banner404
İSTANBUL saldırısının ardından Almanya’da da sorunlar belirdiğini kaydeden Ünal, son olarak terör örgütünün Türkiye’ye gelmek isteyen turistleri ölümle tehdit ettiğini ve şu anda büyükelçiler, bakanlık ve sektör olarak buna karşı mücadele verdiklerini kaydetti. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) gibi sektör örgütlerinden otelcilerin kredilerini ödeyemediklerine dair kendilerine bir bilgi ulaşmadığını açıklayan Ünal,  henüz oteller dahi açılmadan CHP’nin 500 bin kişi işsiz kalabilir diyerek verdiği 'turizm komisyonu kurulsun' önerisini eleştirdi. Ünal, sektörün moralinin son derece yerinde olduğunu iddia etti.
'NEW YORK-ANTALYA SEFERİ BAŞLIYOR'
Bir tur operatörü ile görüştüklerini ve şirketin New York–Antalya arasında seferlere başlayacağını açıklayan Ünal, söz konusu tur operatörünün hedefinin ise 110 bin olduğunu kaydetti. Ünal, "Bir Rus turist 750 dolar bırakırken, bir Amerikalı’nın aldığı paket tur yaklaşık 6 bin dolar. New York– Hawai 10.5, New York-Antalya 11 saat sürüyor. Biz zaten Antalya’yı Rusya pazarına bağımlı olmaktan çıkarmak istiyoruz. Sadece Amerika’dan değil, Körfez ülkelerinden ve Hindistan’dan da ciddi turist artışı bekliyoruz. Hintliler düğün için Antalya’yı tercih ediyorlar ve konaklama süreleri 10 gün. Ayrıca Antalya’nın 2016 sezonunda EXPO gibi ciddi bir avantajı var. 40 ülkeden katılım bekliyoruz. Hedefimiz 3 milyon yerli, 5 milyon yabancı ziyaretçi" dedi.
'A, B VE C PLANLARIMIZ VAR'
SGK desteğinin sezon dışı dönemde isteneceğini aktaran Ünal, "Nisanda zaten sezon başlıyor. 2015 çok başarılı bir sezondu. Dolayısıyla geçtiğimiz kış ayları için sektörün böyle bir sorunu olmadı. Dolayısıyla biz bu tedbiri ancak ekim ayından sonrası için düşünebiliriz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda zaten bir çalışma yaptı. Herkesin içi rahat olsun, bizim A, B ve C planlarımız var ancak tüm lojistiğimizi aynı anda kullanamayız. Bu planları hangi zamanda, hangi taktik ve stratejiyi uyguladığınız, krizi nasıl yönettiğinizle doğrudan alakalı. Biz sektörün kıymetinin farkındayız" şeklinde konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 00:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabır
Sabır - 3 yıl Önce

2015 çok başarılıymış :)

sn. İLAHİYATÇI bakan bir deha!
sn. İLAHİYATÇI bakan bir deha! - 3 yıl Önce

sn. İLAHİYATÇI turizm bakanı bir deha! neymiş? amerikalı turist getirecekmiş. evet yerli turistleri getirdiniz şimdi sıra onbin km uzaktan amerikalı turist getirmeye geldi!!! siz önce yerli turist getirin onu da şükredin!!!

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479