banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

“'Seçmen tatile değil sandığa gidecek“

Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandığa gidip gitmeyecekleri merakla beklenen tatilciler, büyük oranda oy verme günü sandık başında olacak

TURİZM 23.07.2014, 09:57 23.07.2014, 11:05
“'Seçmen tatile değil sandığa gidecek“
banner404
TUR şirketlerine seçimin ilk turu 10 Ağustos ile ikinci tur tarihi 24 Ağustos için tatil talebi gelmediği açıklandı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, "Sanki seçmenin tamamı tatile çıkacakmış gibi hava yaratılıyor. En fazla 100-150 bin kişi bu dönemde tatilde olabilir" dedi. Türkiye'de ilk kez halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı için seçmenlerin çoğunun tatilde olacağı tezini rakamlar yalanlıyor. ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, bu yaz dönemi tatiline ilişkin Aralık ayında erken rezervasyonların yapılmaya başlandığını ve tatilcilerin rezervasyonlarını yaparken cumhurbaşkanlığı seçim tarihlerini dikkate aldıklarını söyledi. 
SEÇİMLER TATİLİ ETKİLİYOR
Seçim öncesine denk gelen Ramazan Bayramı'nın tatil fırsatı oluşturduğunu kaydeden Özbek, rezervasyonların seçimin ilk tur tarihi olan 10 Ağustos günü için çok düşük olduğunu, 10 Ağustos'tan 24 Ağustos'a kadar yoğunlaştığını, ikinci seçim günü 24 Ağustos için de çok düşük gerçekleştiğini aktardı. Özbek, tatilcilerin cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrı konusunda şöyle konuştu:  
"Taleplerin olduğu tarihlere bakıldığında, seçimlere çok ciddi katılım olacağı aşikar. 10 Ağustos'a kadar ciddi rezervasyon talebi var. 10 Ağustos'ta talep çok ciddi düşüyor. 11 Ağustos'tan sonra yeniden çok ciddi talep var ve seçimin ikinci tura kalma ihtimali üzerine 24 Ağustos'ta yine çok düşük talep var. Sonra yeniden talep ciddi şekilde yükseliyor. Tatilleri seçimler çok etkileyecek. Misafirler tam anlamıyla tatil tarihlerini bu seçimlere göre planlanıyor."
TARİH DEĞİŞİKLİĞİ AVANTAJI
Erken rezervasyon yaptıranların da 10-24 Ağustos günlerini dikkate aldığını, bu tarihlere ilişkin rezervasyonların düşük olduğunu kaydeden Özbek, erken rezervasyonlarla seçim tarihinin çakışması durumunda tatilcilere tarih değişikliği yapma fırsatı sunulduğunu, indirim avantajını kaybetmeden tatil günlerini değiştirme imkanı bulunduğunu belirtti.
AYIK: TERCİH SANDIKTAN YANA
Türkiye'de 54 milyonun üzerinde seçmen olduğunu anımsatan Ayık, tatil için otellere, akraba yanlarına veya memleketine gidenler dahil tüm seyahat edenlerin 5 milyonu geçmeyeceğini kaydetti. Bilinçli vatandaşın seçim tarihine göre plan yaptığını belirten Ayık, şöyle konuştu: 
"Mutlaka seçim günü sandığa gidenler de gitmeyenler de olacak. Ancak daha çok insanlar seçim tarihlerine göre tatil programlarını ayarlıyor. Tur operatörlerinin verileri de bu şekilde. Duyarsız olanlar tarihe de bakmaz. Herkes kendini 10 Ağustos'a göre ayarlıyor. 10 Ağustos'a kadarki dönemde talepler çok yoğun. 10 Ağustos'ta çok düşük ve 11 Ağustos'tan 24 Ağustos'a kadar yeniden çok yoğun talep olduğu yönündeki veriler doğru. Ancak seçimde ikinci tur olup olmayacağı bilinmiyor." 
'EN FAZLA 200 BİN KİŞİ OLUR'
Sanki seçmenin tamamı tatile çıkacakmış gibi bir hava yaratıldığını kaydeden Ayık şunları söyledi:
"Türkiye'de tatil yapan insan sayısı toplam 6 milyon civarında. Türkiye'deki toplam yatak sayısı ise 1 milyon 250 bin. Yoğun bir yurtdışı turizmi sezonu yaşıyoruz. Yani tüm otelleri Türk tatilciler doldursa, 1 milyon 250 bin kişi eder fakat bu mümkün değil. En fazla 100-150 bin kişi bu dönemde tatilde olabilir. Akraba ve memleketine gidenleri de saysak bu rakam 200 bin olur."

Yorumlar (0)