Rusya'nın operatör devine karşı turizmciden çağrı

Türkiye'ye yılda 2 milyondan fazla turist getiren Rusya'nın dev tur operatörü Biblio Globus'un, Alanya'da otel fiyatlarının gecelik 20 doları geçmeyeceğini savunarak "Direnen otelcilere karşı kolaylıkla alternatifler bulunabilir" tehdidinde bulunduğu iddia edildi. Turizmci "Birlik olup, direnelim" diyor

Rusya'nın operatör devine karşı turizmciden çağrı
banner404

AVRUPA'DAN Türkiye'ye dönük rezervasyon akışındaki hızlanma, Rusya'da fiyat artışı olarak kendini gösteriyor. Rus turizm medyası, 2018 sezonunda Türkiye'deki bütçeli otellerde fiyatların ortalama yüzde 15-20 yüksek olacağını belirtiyor. Rusya'daki sektör uzmanlarının nabzını tutan TourDom adlı haber portalı, Belek, Kemer ve diğer bölgelerdeki lüks otellerin geçen yıla kıyasla fiyatlarını yükseltmediğini ancak bütçeli otellerde fiyatların yükseldiğini belirtti. Edinilen bilgilere göre bütçeli otellerde yüzde 15-20 arasındaki fiyat artışı, Rusya ve Almanya başta olmak üzere, Avrupa'daki yoğun rezervasyonlardan kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıl 600 dolar olan haftalık paket tur fiyatlarının bu yıl 700 dolara çıkacağı ifade edildi.
'ALANYA'DA FİYATLAR 20 DOLARI GEÇMEYECEK'
Rus tur operatörü Biblio Globus ise, Türkiye'de otel fiyatlarının otelciler tarafından değil, uçuş durumuyla belirleneceğini söyledi. Bölgesel uçuşların artması ve hava ulaşımının kolaylaşmasıyla fiyatların damping yapabileceği gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiğini belirten Biblio Globus yetkilileri "Alanya'da geniş yelpazede bir yatak kapasitesi var. Direnen otelcilere karşı kolayca alternatif bulunabilir. Bu yaz Alanya'da oteller 20 dolardan fazla olmayacak" ifadelerine yer verdi.
'TALEP ARTTIKÇA RAKAMLAR YÜKSELİYOR'
Konuya ilişkin değerlendirme yapan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, otelcilerin talep arttığı oranda erken rezervasyon indirim oranlarını eski seviyelere çektiğini belirtti. Diğer bölgelerden gelen rezervasyon akışlarının bunda temel etken olduğuna değinen Sili, "Erken rezervasyon indirim oranları normal seviyelere çekildi. 2016'da erken rezervasyon indirimleri yükseltilmişti. Talebin artmasıyla birlikte bu indirimler yüzde 30-40'lardan 15-20'lere düştü" dedi.
'ANTALYA'YA BU YIL 12-12.5 MİLYON TURİST GELİR'
Tur operatörleri ve acentalardan aldıkları verilere göre Türkiye rezervasyonlarında ciddi artış oranları olduğunu kaydeden Sili, Antalya bölgesine dönük artış oranının bu yıl yüzde 15-20 bandında olacağını öngördüklerini ifade etti. Sili, bu yıl paket turla Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısının 12-12.5 milyonu bulacağını da sözlerine ekledi.
'BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI'
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, bazı acentaların oteller üzerinde baskı kurma eğiliminde olduğunu belirterek, Biblio Globus'un yaptığı iddia edilen açıklamanın doğruluğunun araştırılması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Zor dönemlerden geçtiğimiz 2016 yılında acentaların oteller üzerinde baskısı oldu. 2017'de bu baskıyı nispeten kırdık. Türkiye'de yaşanan olumsuzlukları bahane gösterip fiyatları kendi istedikleri düzeylere çekmek isteyen acentalar oldu, olmadı değil. Ama bu dönemler geride kaldı. Biblio Globus'un böyle bir açıklama yapacağını da zannetmiyorum. Yapıldıysa da bu tür baskılara karşı tüm turizmciler olarak birlik olmamız ve direnmemiz gerekiyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472