Rusya'da artış Avrupa'da düşüş

Turizmciler, Rus pazarındaki yüksek seyrin beklentilerin üzerinde olmasının turizme katkısının önemli olduğunu belirtirken, Avrupa pazarında özellikle Almanya ve Hollanda'da düşüşün devam etmesi nedeniyle 2016 yılının bile gerisinde seyrettiğini söyledi

Rusya'da artış Avrupa'da düşüş
banner404

Yasin ARAZ
TÜRKİYE
Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye'nin bu yıl lokomotif pazarının Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) olduğunu belirterek, "Başta Rusya Federasyonu olmak üzere arkasından hemen Ukrayna ve diğer Türki cumhuriyetlerden gelen rakamlarda özellikle kıyı bölgelerin tümünde olumlu artışlar ve ciddi boyutlara ulaşan rakamları da görmek mümkün" dedi.
'2014 RAKAMLARINA YAKLAŞMAK MÜMKÜN'
An itibariyle bu pazarların hepsinde durumun beklentilerin de üzerinde gittiğini vurgulayan Osman Ayık, "Şu an itibariyle 2015 rakamlarının üstüne çıkmaya başladık. Yavaş yavaş da 2014 rakamlarına yakın rakamları görmek sanki mümkün olacak gibi gözüküyor, önümüzdeki süreç içerisinde eğer herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde, politik ya da siyasi anlamda başka bir farklılık yaşanmadığı takdirde bu akışın bu şekilde devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.
'AVRUPA PAZARINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR'
Avrupa pazarındaki sıkıntının ise devam ettiğini kaydeden Osman Ayık, şöyle dedi: "Özellikle Almanya ve Orta Avrupa pazarında sorunlarımız şu an itibariyle aşılmış gibi gözükmüyor. Rakamlarımız 2016 rakamlarının da gerisinde seyrediyor. Ama Avrupa'da İngiltere pazarı geçen seneyle kıyaslandığında daha rahat giden, daha olumlu giden bir pazar konumunda ve yan pazarlar Avrupa'da işte Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Baltık Cumhuriyetleri gibi yan pazar diye eski demir perde ülkelerini dikkate alırsak bu pazarların hepsinde olumlu gelişmeler var. Bütün bunların hepsinin sonucu olarak Almanya ve Orta Avrupa'da da siyasi gerginlik ve tansiyon azaldıkça oralardan da yılın kalan döneminde bir miktar hareketlenme olmasını bekliyoruz. Ama bu bizim belki de şu ana kadar yaşadığımız Avrupa pazarlarındaki kayıpları telafi için yetmeyecek ama genel anlamda bakıldığında 2017 yılı bizim için 2015 ve 2016'nın arkasından gelen çıkışın tekrar başladığı, geleceğe birazcık daha umutla bakacağımız bir sezon halinde olacak diye düşünüyoruz."
'ALMANLAR TÜM SEKTÖRE ETKİ EDİYOR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da, "Avrupa pazarının önemine her fırsatta dikkat çekiyoruz, bu kapsamda her sene Avrupa'da fuarlara katılıp, Türkiye'ye ve Alanya'ya insanları çekmeye çalışıyoruz. Her ne kadar Rus misafirlerimiz çokça geliyor olsa da Avrupalı turistin pek çok anlamda şehre katkısı oluyor. Sadece otelde konaklamıyorlar şehir hayatına aktif olarak katılıp şehir esnafına bir değer katıyorlar. Bu anlamda Avrupalı turist çok önemli. Öte yandan Rus turistlere oranla çok daha uzun konaklama ve harcama yapma oranına sahipler. Almanya ile yaşanan gerilim bu anlamda da geriye gitmemize sebep oldu. Almanya tüm Avrupa pazarı üzerinde çok büyük etki edebilen bir ülke. Bu yüzden turizmde önemleri çok büyük" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner470

banner477

banner452

banner449

English Russian

banner481

banner472

banner381

banner479

banner386