banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Rezervasyonlar yüzde 80'in üzerine çıktı

Kurban Bayramı rezervasyonlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, bayram tatillerinin sektöre ciddi hareketlilik sağladığını söyledi.

TURİZM 11.08.2017, 21:36 Enes Subaşı
Rezervasyonlar yüzde 80'in üzerine çıktı
banner404

BU Kurban Bayramı tatili dolayısıyla rezervasyonlarda ciddi artış olduğunu kaydeden Ulusoy, özellikle  Antalya'da Side, Alanya, Manavgat, Belek ve Kemer, Ege Bölgesi'nde Çeşme, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Didim ve Fethiye turlarının ön plana çıktığını belirtti.
KÜLTÜR TURLARINA DA İLGİ BÜYÜK
TÜRSAB Başkanı Ulusoy, kültür turları arasında Kapadokya, Eskişehir, Kuzey Ege ve Karadeniz turları, yurtdışı turlarında da İtalya ve İspanya turlarının ön plana çıktığını dile getirdi. Ulusoy, "Benelüks turları, Orta Avrupa turları ve Balkan turları da ilgi gören yurtdışı destinasyonlar arasında yer alıyor" diye konuştu. Zafer Bayramı dolayısıyla 30 Ağustos'un resmi tatil olduğunu, hemen sonrasındaki günün ise  Kurban Bayramı arifesi olduğunu anımsatan Ulusoy, 28 ve 29 Ağustos'un tatile eklenmesinin son dakika rezervasyonları olumlu etkileyebileceğini vurguladı.
‘DOLULUK YÜZDE 100'E ULAŞACAK’
Bayram tatilinin yaz sezonuna denk gelmesi nedeniyle birçok kişinin tatilini erken rezervasyonla aldığını kaydeden Ulusoy, "Bu nedenle bayram rezervasyonları belli seviyeleri yakalamış durumda. Tatil planını erken rezervasyon döneminde yapma fırsatı bulamayan vatandaşlarımız da şu anda acentelerimiz kanalıyla rezervasyon yaptırıyor. Şu anda sahil bandında yer alan tesislerde doluluk oranı yüzde 80'leri aşmış durumda.  Kurban Bayramı ile birlikte doluluk oranının yüzde 100'e ulaşacağı düşüncesindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.
‘SEYAHAT ACENTENİZİ SORGULAYIN’
Son dönemde özellikle sosyal medya kanalları üzerinden reklam veren dolandırıcıların birçok otelin web sitesini taklit ederek tüketicileri aldattığını da dile getiren Ulusoy, şöyle konuştu: "Reklama tıklandığı zaman açılan web sayfası üzerinden tüketicilerin kredi kartı bilgilerini alarak dolandırıcılık işlemleri gerçekleştiriyorlar. Tüketicilerin reklama tıklama sonucunda yönlendirildikleri sayfaları dikkatlice incelemeleri çok önemli. Tatil paketi satın alacak vatandaşlarımızın tatili satın aldıkları kurumun TÜRSAB üyesi olup olmadığını sorgulamaları da büyük önem taşıyor ayrıca paket tur satın alanların mutlaka seyahat sigortası yaptırmaları gerektiğini, bunun yasal bir zorunluluk olduğunu özellikle bir kez daha hatırlatmak istiyorum. İnternetten tatil alan vatandaşların, siteleri olan acentelerin TÜRSAB logolarının ve acente numaralarının yanı sıra online 'TÜRSAB Tatil Meleği' logosu olmasına dikkat etmelerini öneriyorum."
DURAN: 100'E YAKIN DOLULUK VAR
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran da iç pazarın oldukça hareketli olduğunu belirterek, "Şu anda beklenti 30 Ağustos'tan önceki 2 gün ve sonraki yarım günün tatil olması yönünde. Turizmciler de okullar açılmadan önce son uzun tatil olsun diye bir beklenti içinde" dedi. Antalya'da yabancı turist açısından da ciddi bir yoğunluk olduğunu dile getiren Hakan Duran, "İç turizmdeki hareketle birlikte şu anda  Antalya'daki otellerde yüzde 100'e yakın doluluk var. İç pazarda erken rezervasyon döneminde  Kurban Bayramı tatilleri makul fiyatlara alındı. Bayramda bence adım atacak yer kalmayacak" diye konuştu. Duran, Rusya ve BDT ( Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinden çok ciddi bir turist akışı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)