banner468

Rehberler yeni yasadan umutlu

CUMHURBAŞKANI onayı sonrasında resmi gazetede yayımlanacak ve yürürlüğe girecek olan Rehberlik Meslek Yasası ile ilgili Alanya Profesyonel Turist Rehberler Derneği'nde (ALRED) bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Apalı ve ARO Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Korucu katıldı.

Rehberler yeni yasadan umutlu

CUMHURBAŞKANI onayı sonrasında resmi gazetede yayımlanacak ve yürürlüğe girecek olan Rehberlik Meslek Yasası ile ilgili Alanya Profesyonel Turist Rehberler Derneği'nde (ALRED) bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Apalı ve ARO Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Korucu katıldı.

19 Haziran 2012 Salı 00:01
Rehberler yeni yasadan umutlu
banner404
 Tolga ŞİLİL
25 kokartlı rehberin katıldığı toplantıda, konuşan Apalı, "Bu gün bu yasa meclisten geçtiyse rehberlerin birlikteliği sonucunda geçmiştir. Bu yasanın eksikliği uzun yıllardır zaten konuşuluyordu fakat ciddi adımlar atılmıyordu. Seçim vaatlerimizden birisi ayrımcılığın önüne geçmekti. Bunda da başarılı olduk" dedi.
Birden fazla oda kurulması hususuna da karşı çıktıklarını belirten Apalı, hükümet kanadının çoklu birliğini aşamadıklarını dile getirdi.
ALRED Başkanı Azem Buldu ise Alanya'da da örgütlü rehber sayısının arttığını, bu anlamda Alanya turizmine daha fazla katkı sağlanacağını dile getirdi. Buldu, "Böylelikle turist rehberliği, hizmet niteliğinde bir faaliyet olmaktan çıkıp yasa ile mesleğe dönüştü" dedi.
SEKTÖRDE 2'İNCİ YASA
SAHİBİ REHBERLER OLDU
Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı, 7 Haziran’daki TBMM Genel Kurulu’nda 212 oyla kabul edildi. Açık oylamada 213 oy kullanılırken, 212 kabul, 1 ret oyu çıktı. Bu kanunla turizm sektörü için de önemli bir adım atıldı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nden (TÜRSAB) sonra meslek kanunu sahibi ikinci sektör kuruluşu rehberler oldu.
TÜRSAB, 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı “Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu” ile sektörde yasa sahibi tek meslek kuruluşu ünvanını bugüne kadar elinde tutuyordu. TBMM’den bugün geçen “Turist Rehberliği Meslek Kanunu” ile rehberler de artık tüzel bir kişiliğe sahip oldu. Bundan sonra Rehberler Birliği’ne çok daha fazla sorumluluk düşecek, rehberler Türkiye turizminde daha fazla söz sahibi olacak.
YASADA NELER VAR?
Yasayla yapılan düzenlemeye göre sadece gerekli görülen, ihtiyaç duyulan hallerde rehberlik kursu açılabilecek. Bu kursları da Bakanlığın gözetim ve denetiminde Rehberler Birliği açacak.
İster üniversitelerin rehberlik bölümü mezunu, ister sertifika programı mezunu, tüm rehber adaylarının uygulama gezilerini Rehberler Birliği düzenleyecek. Uygulama gezileri sonundaki sınavı da birlik yapacak.
ODALARA ÜYELİK ZORUNLULUĞU
Şu anda rehberlerin yarısından fazlası hiçbir oda ve derneğe üye değilken yasa ile hepsi zorunlu olarak meslek kuruluşu üyesi olacak. Yasada, “Turist rehberlerinin yerleşim yerinin bulunduğu ilde kurulmuş odalardan birine, yerleşim yeri olan ilde oda kurulmamışsa en yakın ilde kurulmuş odalardan birine üye olmaları zorunludur” deniliyor.
BİRDEN FAZLA ODA KURULABİLECEK
Sınırları içinde en az 150 turist rehberinin yerleşim yerinin bulunduğu her ilde, 50 turist rehberinden az olmamak üzere, il bazında kayıtlı olan toplam turist rehberi sayısının en az yüzde 20'sinin valiliğe başvurusu üzerine, tüzel kişiliğe sahip ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan odalar kurulabilecek. Odaların merkezleri kuruldukları il olacak. Aynı ilde birden fazla oda kurulabilecek.
GÖREV SÜRESİ 3 YIL
Yasaya göre Rehber Odaları yönetimleri 3 yıl görev yapmak üzere seçilecek. Birlik başkanı seçilen oda başkanı, oda başkanlığı sıfatını yitirecek. Öte yandan aynı kişi, üst üste iki dönemden fazla başkan olarak seçilemeyecek.
TABAN ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞANA CEZA
Rehber taban ücretleri yasaya göre, birlikler ile TÜRSAB'ın görüşleri alınarak Bakanlık tarafından net ücret üzerinden belirlenecek, ücretler her yıl en geç Aralık ayında, izleyen takvim yılının başından itibaren yürürlüğe girmek üzere Bakanlık tarafından ilan edilecek.
Turist rehberleri, taban ücret tarifesinde belirlenen ücretin altında çalışamayacaklar.
Ayrıca rehberlerin tur için belirlenen ücreti ihtiva eden yazılı turist rehberliği sözleşmesi yapmaları zorunlu olacak. Haklı nedenlerin bulunduğu hallerde ve daha sonra yazılı olarak düzenlenmek kaydıyla e-posta, faks, telefon mesajı ve benzeri yollarla sözleşme yapılabilecek.
Tur için yazılı sözleşme yapmayan veya taban ücretin altında ücret ile çalışan turist rehberi, ilgili birlik tarafından her bir fiil için ayrı ayrı olmak, birlik bütçesine gelir kaydedilmek ve üç günlük taban ücretinden az olmamak üzere turun toplam süresine karşılık gelen taban ücret kadar idari para cezasıyla cezalandırılabilecek.
YENİ KOKART: RUHSATNAME
Mevcut durumda rehberler hak ederek aldıkları kokartlarını yitirmemek için her yıl belli prosedürü tamamlamak zorundaydı. Oysa yasa ile birlikte Ruhsatname diploma gibi ömür boyu geçerliğini koruyacak. Aktif (eylemli) rehberlik yapabilmek için aidat ödeyerek yıllık çalışma kartı almak yeterli olacak.
ZORUNLU SEMİNER KALKIYOR
Yasa ile zorunlu seminerler kalkıyor, isteğe bağlı eğitimler geliyor.
AKTİF-PASİF ÜYELİK
Mesleğe belli bir süre ara vermek isteyenler için pasif (eylemsiz-gayrı faal) üyelik gelecek. Pasif üyelik döneminde rehberin kokartını yitirmemesi için herhangi bir şey yapmasına gerek olmayacak, pasif üyeliğe geçmek istediğini bildirmesi yeterli olacak. 8 yıl veya daha fazla süre aralıksız pasif üye olarak kalanlar rehberliğe geri dönebilmek için bir sınava girecek.
MESLEĞİN KORUNMASI
Kanunda Mesleğin Korunması ile ilgili 7'nci Maddenin 1 ve 2'nci fıkraları ile her türlü turist rehberliği kurslarının açılması engelleniyor ve yaptırım getiriliyor.
MADDE 7
(1) Turist rehberliği hizmetleri sadece turist rehberleri tarafından sunulur. Başka sıfat veya unvanlarla icra edilen ancak bu Kanun uyarınca turist rehberliği niteliği taşıyan her türlü hizmetin yürütülmesinde mesleği icra etme koşullarını taşıyan kişiler çalıştırılır. Kamu kurum ve kuruluşlarının resmi faaliyetlerinde turist rehberliği hizmeti verecek ruhsatname sahibi bir kamu görevlisinin görevlendirilmiş olması halinde ayrıca turist rehberi bulundurulması zorunlu değildir.
(2) Bu Kanun kapsamı dışında hangi ad altında olursa olsun turist rehberliği niteliğinde bir faaliyet yürütülmesine hak kazandıracak eğitim programları düzenlenemez veya belge verilemez. Bu hükme aykırı hareket edenler hakkında Bakanlık tarafından fiilin ağırlığı ile süresi dikkate alınarak beşbin Türk Lirasından onbeşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu fiillerin işlenmesi durumu mesleğe engel hal oluşturur.
Denetimler, kaçaklara ceza
Kanuna göre meslek kuruluşları, yani Birlik ve Odalar, Bakanlıkla ve TÜRSAB ile birlikte veya ayrı ayrı yani doğrudan denetleme yapabiliyor. Hatta gerekli olursa kolluk gücünden yardım da alabiliyor.
Birlik, kaçak rehberlik yapanları veya kaçak rehberlik kurslarını faaliyetten men edebiliyor.
SİCİL VE DİSİPLİN İŞLEMLERİ
Rehberlerin sicil işlemleri ve Disiplin işlemleri şu anda Bakanlık tarafından yürütülüyor. Yasa ile bu işlemler Rehber Kuruluşları tarafından yürütülecek, Birlik sicil veri tabanı oluşturacak. Disiplin Kurulu Birlik bünyesinde olacak.
ESKİ REHBERLERE MÜJDE
Eskiden rehberlik belgesi almış olup da vize yaptırmadıkları için yitirmiş olanlar bir intibak sınavıyla yeniden rehber olabilecekler.
DEVLET MEMURU REHBERLİK YAPABİLECEK
Devlet Memurlarının Rehberlik Yapabilmesi
Devlet memuru olan rehberler için herhangi bir hüküm konmadığı için her devlet memuru kendi kurumundan izin alabildiği sürece rehberlik hizmeti sunabilecek.
Yasa taslağının son hali, madde gerekçeleri ve “Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporu”nu http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss257.pdf internet sayfasından okuyabilirsiniz.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.06.2012 00:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349