'Paket turizmi kurtarmaz'

MATSO Başkanı Boztaş, ilk kez turizmi kurtarmak için bir destek paketinin açıklandığını ancak bölge turizmini kurtarmak için yetersiz olduğunu söyledi

'Paket turizmi kurtarmaz'
banner404
MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis salonunda 2016 yılı Ocak ayı gelir ve gider bütçesinin görüşülerek onaylandığı toplantıda gündem, geçtiğimiz gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 'Turizm Sektörü Acil Eylem Planı' oldu. Toplantısı'nda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, oda faaliyetleri ve gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bölge ekonomisi ve turizminin kötü bir dönemden geçtiğine değinen Başkan Boztaş, "İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yayınlamış olduğu verilere göre 2016 yılının ilk ayında Antalya'ya gelen turist sayısı son 10 yılın en düşük seviyesinde. 2009 yılında gerçekleşen ekonomik krizin bile gerisinde kaldı" dedi.
'OLUMSUZ HAVA ESNAFI ETKİLEDİ'
Turizm sektöründeki olumsuz havanın tüm sektörleri etkilediğini söyleyen Boztaş, turizm sektöründe oluşan ekonomik daralmaların tüm sektörlerin yanı sıra tedarik gereksiniminin sağlandığı diğer tüm iş kollarına yansıdığını ve turizm bölgesinde geçimini turizme yönelik çalışan esnafı da etkilediğini kaydetti.
'TURİZMİ KURTARMAK İÇİN YETERSİZ'
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 9 maddelik 'Turizm Acil Eylem Destek Paketi'ne değinen Boztaş, açıklanan paket için Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve  Davutoğlu'na teşekkür ederek ilk defa turizme yönelik bir destek paketinin açıklandığını ama paketin bölge turizmini kurtarmak için yetersiz olduğunu ifade etti. 
Boztaş, "Bakan Ünal göreve gelmesinin ardından ilk olarak bölgede turizmcilerle toplantı yaparak konuyla ilgilendi. Kendisine ilgisi için teşekkür ediyoruz. Açıklanan paketin turizm adına olumlu fakat turizmi kurtarmak için çok yetersiz olduğunu belirtiyoruz" diye konuştu.
'RAPORU UYGULAYIN, TURİZM RAHATLAR'
Oda olarak 'Türk Turizmi ve Manavgat İçin Acil Önlemler Raporu' hazırlattıklarına değinen Boztaş, hazırlanan raporda bölge ve ülke turizminde son yıllardaki gerileme ve özellikle kriz sonrası yaşanan düşüşler ve bölge turizminin krizden kurtulması için verilmesi gereken destek taleplerinin yer aldığını söyledi. Hazırladıkları raporu Ankara'da gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Konseyi'nde Başbakanlık makamı ve Bakan Ünal'a iletilmek üzere Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na sunduklarını kaydeden Boztaş, sundukları raporun uygulanması ile bölge turizminin rahatlayacağını belirtti. Boztaş'ın konuşmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri turizmdeki krizin bölgeye muhtemel etkileri ve bölge için yapılması gereken konular üzerine görüşlerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 01:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479