'Otelcilik sektörü tehlikede'

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, Türkiye'de otelcilik sektörünün bilinçsiz yatırımcıların plansız yatırımlarını profesyonel olmayan kadrolarla yönetmeye çalışmasından dolayı tehlikede olduğunu söyledi

'Otelcilik sektörü tehlikede'
banner404

AKSU, sektör dışından gelip kulaktan dolma fikirlerle yatırım planlayan yatırımcıların karşılaşacağı tablonun hayal kırıklığı oluşturduğunu bildirdi. Arz /talep dengesi yorumlanmayan, bölgesel ihtiyaç araştırması yapılmayan, lokasyon analizi olmayan, hayalperest bütçe beklentileri ile yola çıkılan sektörün, bugün geride bıraktığı enkaz halini almaya yüz tutmuş oteller olduğunu vugulayan Başkan Aksu, "Meslek yasası dahi olmayan profesyonel otel yöneticilerinin yok sayıldığı, patronun akrabasına yeğlendiği sektörde, hobi niteliğinde açılmış yüzlerce otel uluslararası markaların simsarlarınca dışa bağımlı hale getirilmiştir" dedi.
'OTELCİLİK OPERASYONEL BİR İŞTİR'
Devletin, otellerin yıldızlamasını yaptığını ancak yıldızlararası fiyat denetimlerini yapamadığını belirten Aksu, "Otel yatırımlarının milli ekonomi açısından dibe vurduğunu görmezden gelemeyiz. Bir yatırımcı düşünün. Ana sektörü madencilik. Yan sektörü inşaat, üçüncü sektör ise otelcilik olsun. Yatırım bedeli 50 milyon dolar olan maden şirketinin yöneticisi maden mühendisi olmak zorunda. Yatırım bedeli 40 milyon dolar olan inşaat sektörünün yöneticisi mimar, yüksek mimar, inşaat mühendisi olmak zorunda. Yatırım bedeli 65 milyon dolar olan otelcilik sektörünün yöneticisi alanı ne olursa olsun patronun yeğeni olmak zorunda değil. Otelcilik, farklı dinamikleri ve idari mekanizması olan, operasyonel bir iştir. Meslek yasası olmalı ve yatırımcıyı da içerisine almalıdır" şeklinde konuştu.
'SEKTÖR DIŞI KİŞİLER YÖNETİYOR'
Tablonun Türkiye'deki dramatik durumu fazlasıyla ortaya koyduğunu söyleyen TUROYD Başkanı Aksu şöyle konuştu: "Mevcut otellerin yüzde 60'ından fazlası turizm eğitimi olmayan sektör dışı ve deneyimsiz kişiler tarafından yönetilmekte. Yönetim anlayışındaki hata nedeniyle yatırımından beklentisini karşılayamayan yatırımcı için diğer bir tuzak da uluslararası markalar oluyor. Yağmurdan kaçarken, yatırım maliyeti üzerine binen marka bedelleri, konsept değişiklik maliyetleri ve komisyonlar ile yatırımcı doluya tutuluyor. Ülkemizde marka otel mi yok? Elbette var. Bunlar nasıl başardı sorusunun cevabı çok basit, profesyonel yönetim anlayışı." Ayrıca Aksu, milli ekonominin mihenk taşı olan otelcilik sektörünün yatırım planlamasında dizginlenmediği ve 'Otelcilikte Meslek Yasası' ile desteklenmediği müddetçe 'enkaz' olarak kalacağının da altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479