banner468

Noel Pazarı Alman basınında

Alanya'da yıllardır düzenlenen ve yoğun ilgi gören Noel Pazarı yabancı basında kendine geniş yer buldu

Noel Pazarı Alman basınında

Alanya'da yıllardır düzenlenen ve yoğun ilgi gören Noel Pazarı yabancı basında kendine geniş yer buldu

25 Aralık 2014 Perşembe 02:52
Noel Pazarı Alman basınında
banner404
ALANYA Yabancılar Meclisi (Yeni Alanyalılar) tarafından düzenlenen '5'inci Uluslararası Alanya Noel Pazarı, Alman basınında büyük yankı uyandırdı. Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde yayın yapan günlük gazeteler Stadspiegel ve WAZ Gladbeck ile Almanya genelinde  yayın yapan DieWelt gazetesi, Noel Pazarı’na geniş yer verdiler.  Alanya’nın kardeş şehri Gladbeck’in yanı sıra Almanya’nın önemli kentleri Köln ve Düsseldorf’u  da içine alan bölge gazeteleri sütunlarında kültürel çeşitliliğin ve saygının önemine vurgu yaptı.
'5'inci Uluslararası Alanya Noel Pazarı’ndan farklı başlıklarla uzun uzun bahseden Stadspiegel, WAZ Gladbeck ve DieWelt gazeteleri, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu’nun  hoşgörü üzerine yaptığı konuşmaları da ayrıntılarıyla yazdı. 
DieVelt tarafından görevlendirilerek Noel Pazarı’nı yerinde gezen muhabir Maria Menzel, izlenimlerini ve röportajlarından bazı kesitleri haberinde yayınladı.  
DieWelt'te yer alan haber şöyle:
"JINGLE BELLS" VE EZAN İLE DÜET
Çay, sıcak şarap, baklava ve peynirli pasta. Alanya Uluslararası Noel Pazarı’nda farklı inançlardan insanlar bir Hıristiyan festivalini kutluyor ancak, aslında konu başka türlü başka bir amaç çerçevesinde. 
Türk riviyerasında Aralık ayı. Bu Noel pazarında termometre 20 derece olarak okunuyor. İnsanı, palmiye ağaçlarının yapraklarını hafifçe sallayan Akdeniz esintisi, Antalya’nın 130 kilometre doğusundaki 276 bin nüfusa sahip Alanya’ya doğru çekiyor. Balıkçı barınağına, rıhtıma hoporlörden müezzinin camiden okuduğu ezan sesi geliyor. Arkasından batı yarımkürenin Noel klasiklerinden olan “Jingle Bells” şarkısı söylenmeye başlıyor. Bu bir Noel kutlaması ve Türkiye’deki Alanya şehrinde. Noel? Halkının yüzde 99’u Müslüman olan ve İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed’e sonsuz saygı gösterilen bir ülkede bir Hıristiyan bayramı mı? Bu durum karşısında şaşkınlıktan gözlerimizi ovalıyoruz. Orada, yani Alanya’da limanda bir Noel pazarı kuruluyor. Alan sayısız kiosklar ile kaplanmış ve bu alanda ışıltılı, parlak Noel şapkaları, Noel ağacı süsleri, topları, kahve ve peynirli pasta bulunmakta. Çay ve baklava –bunun yanında alkollü– alkolsüz sıcak şarap da satın alınabilmekte. “Jingle Bells”den sonra okul gurubu “Last Chrismas” sahne alıyor. Meydandaki halk, müziğin ritmine uyarak sallanıp zıplıyor. Alanın ortasında dev gibi muazzam ama mütevazi bir şekilde ışık zincirleri ve büyük ışıklı kar taneleri ile süslenmiş Noel, yılbaşı ağacı var. Küçük bir ahşap evin önünde Noel baba çocuklar ve yetişkinler ile poz veriyor. Hatıra fotoğrafı. Denizden şehre doğru görünüm çok güzel çok şık. Palmiye, Noel ağacı ve minare. Hepsi bir çizgi üzerinde. Alanya’nın Avrupa Birliği (AB) Başkanı Alanya’da bu yıl kutlanan Noel pazarı, Uluslararası Noel Pazarı'nın 5'incisidir. Bölgede yaşayan 30 binden fazla göçmeni temsil eden yabancılar meclisi bu aktiviteyi organize ediyor. Özellikle Almanlar, İskandinavlar ve Ruslar. Ama Hollandalılar, İranlılar, İngilizler ve daha birçok ülkeden göçmenler. 
Bugün de her şey Alanya Limanı'nda kurulan Noel pazarında. Ziyaretçilere el yapımı ürünler, evde hazırlanmış yiyecekler, pastalar satılıyor. 3 Rus derneği stantlarını süslemişler. 3 Alman, 1 Fin derneği, Norveç Denizciler Kilisesi, Litvanya’da temsil edilmekte. Toplam 17 milletten yabancı katılımcı. Yabancı, Abdullah Karaoğlu’nun hoşuna gitmeyen bir kelime. O, bunun yerine “Yeni Alanyalılar” diyor. Ve birisi sürekli yabancı kelimesini kullanırsa hemen onu uyarıyor, kelimeyi düzeltiyor. “Yeni Alanyalılar.” Karaoğlu bu kelimenin Alanya’ya ait olduğunu söylüyor. Siyah elbisesi ve şık kravatının yanında kulaktan öğrendiği Almanca bilgisini sergilerken mizahı da elden bırakmıyor. “Biz henüz AB'ye üye olmasak da bazen kendimi burada birliğin başkanı gibi hissediyorum” diyor mizahi olarak sayın Karaoğlu. “Ama öyle ya da böyle burada bu Türk kenti Alanya’da AB idealleri yaşıyor ve yaşamalı. “Biz burada hep beraber çok mutluyuz” diyor Karaoğlu. 
SADECE RIZA GÖRMEYEN BİR KARMAŞA DA DEĞİL
Yabancılar Meclisi Başkanı olarak bu gibi günleri özellikle kentin bir gururu olarak görüyor. Uluslararası Noel Pazarı, Müslümanlar için entegrasyonun nasıl işlediğine dair açıklayıcı bir örnektir. “Bu burada yaşayanlar için düzenlenen bir Noel pazarı. Hıristiyanlar, Müslümanlar, Alanyalılar, tatilciler." Herkes için. Din bu etkinlikte önemli değil. Keza bu muhafazakar Müslümanların dini geleneklerinin sadece rıza göstermeyen bir kesişme noktası da değil. Asıl olan ise mümkün olduğunca çok birbirlerine gelmeleri, mümkün olduğunca çok birbirleri ile kültür değiş tokuşu yapabilmeleridir. Ve mümkün olduğunca çok baklava, kahve, sıcak şarap, ve peynirli pasta satın alınsın. Çünkü bu birlikteliğin yanında son derece iyi bir amaçta bulunmakta: Noel Pazarı'ndan elde edilen gelir, her yıl olduğu gibi sosyal bir proje yararına harcanacak. Bir defasında engelliler için tekerlekli sandalye alınmış. Diğer bir defasında yardıma ihtiyacı olan çocukları çevreden toplayıp okula götürmesi için engellilerin kullanımı için donatılmış bir otobüs alınmış. Geçtiğimiz yıl 7 bin euronun üzerinde gelir elde edilmiş. Bu yıl 10 bin euronun üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Yabancılar Meclisi önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl elde edilecek geliri sosyal bir proje için kullanacak. 
'MUTLU NOELLER, YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN'
“İtiraf ediyorum. Burada küçük bir evren var” diye ifade ediyor Ute Greuner. “Yabancılar Meclisinde St. Nikolaus Hıristiyan Cemaati’nin temsilcisi olarak bu etkinliği hep birlikte organize ettik, birlikte başardık“ diyor Bayan Greuner. Almanya Bielefeld’den emekli olduktan sonra Alanya’ya gelmiş ve 8 yıldan beri de Alanya’da yaşıyor. 
Entegrasyon düşüncesi: “Böyle bir karmaşık dini uygulamalar muhtemelen Türkiye’de işe yaramaz” diyor Ute Greuner. Ayrıca “500 kilometre uzakta Türkiye burada Alanya’da göründüğünden çok daha farklı görünüyor” diyor. 
Şüphesiz ağaç süsleme Müslümanlar için yabancı değil. Çok yıllar öncesinde çam ağacı Türklerin oturma odasına yeni yıl ağacı olarak girdi. Günümüzde ise birçok yerde Hıristiyan inancında olduğu gibi 31 Aralık’ta yeni yıla bir ağacın altında başlıyorlar. Böylece bir kez daha Noel pazarı ziyaretçilerine burada afiş ve posterlerle yeni yıl dileklerini sunuyor: ”Mutlu Yıllar”. Esas olan hep birlikte bir arada olmak. 
'SAYGININ ÖNEMİ VURGULANDI'
WAZ Gladbeck ve Stadtspiegel'de yayınlanan Noel pazarı haberi: Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, saygının ve kültürel çeşitliliğin önemini vurguladı. 
ALANYA’DA NOEL PAZARI
Gladbeck’in Türk kardeş kenti Noel'i kutluyor. Alanya-Gladbeck Dostluk Grubu başkanları Müzeyyen Dressen ve Wolfgang Röken, kardeş kentimiz Alanya’da uluslararası Noel Pazarı'nın Antalya Alman Konsolosu, Alanya Kaymakamı ve belediye başkanının katılımıyla 5'inci kez gerçekleştirildiği haberini verdiler. 
Yabancılar meclisi (Yeni Alanyalılar) ve belediye tarafından organize edilen Noel Pazarı'nda bu yıl da direkt Kızılkule'nin önündeki rıhtım bölgesinde stantlar kuruldu. 
Oradaki yerleşik uluslararası derneklerin üyeleri örneğin, İrlanda, İngiltere, Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Rusya ve Almanya dernekleri kendilerine verilen stantları donattılar ve geleneksel kıyafetleri ile ülkelerine uygun ürünleri satışa sundular. Resmi rakamlara göre 14 metrelik yılbaşı ağacının da eksik olmadığı Noel Pazarı'nı 15 bin kişinin üzerinde insan ziyaret etmektedir. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel açılış konuşmasında, “Bu pazarda diğer ülkelerden bize gelmiş olan sayısız insanların ve yabancı derneklerin açtıkları stantları görüyoruz. Ayrıca yerel sivil toplum örgütlerinin açtıkları stantları görüyoruz. Burada gördüğümüz bu ortam kültürel çeşitliliğin ve saygının ifadesidir. Yeni Alanyalılar ne misafir ne de yabancıdır. Onlar bilakis bize çeşitlilik katıp kültürel zenginlik kazandıran şehrimizin bir parçasıdırlar” dedi. 
Belediye başkanı tek tek stantları ziyaret etti ve geleneksel Noel güzelliklerini ve tatlarını denedi. Sahnede derneklerin kültürel performansları ve gösterileri ile okulların koroları programa destek verip tamamlanmasını sağladılar. 
'BU YIL DA SOSYAL BİR KURUMU DESTEKLEYECEĞİZ' 
Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu’nun ifadesi. Geçmiş yıllarda elde edilen gelir kentteki engelli vatandaşların yararına kullanıldı. Tekerlekli sandalyeler alındı ve kültür merkezine taşınabilir engelli asansörü alımına finansal kaynak oluşturuldu. 
Yabancılar Meclisi Başkanı Karaoğlu, organizasyonun sosyal yönünü vurguladı ve bu yılda elde edilen gelir ile sosyal bir tesisin desteklenmesi gerektiğinin de güvencesini verdi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.12.2014 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349