'Kış turizminin reçetesi golf'

Turizmci Cengiz Topçu, yaz turizm sezonun ardından boşluğa düşen Alanya'nın golf turizmiyle ayakta kalabileceğini söyledi

'Kış turizminin reçetesi golf'
banner404

- Yasin ARAZ

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu (YTK) eski Genel Sekreteri ve Exotic Tour sahibi turizmci Cengiz Topçu, Alanya'da yavaş yavaş sonuna gelen yaz turizm sezonunun ardından Alanya'nın turizmde büyük bir boşluğa düşeceğini söyledi. Kış dönemlerinde Alanya'nın turizm konusunda ayakta kalabilmesi adına golf turizminin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Topçu şu ifadeleri kullandı: "Son birkaç yıldır Alanya'nın da gündemine oturan golf sporu 'dünyayı yönetenlerin sporu' diye tanımlanır. Doğada özel olarak yapılmış bir parkurda özel vuruş aletleri ile yapılan bir spor olup belirlenen 18 deliğe en az vuruşla golf topunu atmak amacını taşır. Sahası özel olarak tasarlanır ve diğer sporlardan ayrıldığı ana nokta ortak prensipler haricinde her sahanın birbirinden farklı yapılmış olmasıdır. Dünyada birbirinin aynı hiçbir golf sahası yoktur. 18 delikli bir golf sahasının uzunluğu 7 km’ye kadar çıkabilir. Ana kural saygıdır. Bu hem rakibe hem de sahaya karşı saygıdır. Yarışılan, saha şartları ve oynayanın kendisidir.
'BELEK GOLF MERKEZİ OLDU'
Özellikle İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) hızla yayılan bu spor günümüzde Avrupa'da da oldukça yaygındır. Başı çeken ülkeler İngiltere, İspanya, İsveç, Fransa ve İtalya'dır. Ülkemizde golf, 1895 yılından beri oynanmasına rağmen özellikle Turgut Özal döneminde Antalya bölgesinde yapılan projelerle daha çok konuşulur olmuş ve turizme sağladığı katkının farkına varılmasıyla yatırımcılar bu yönde tesisler kurmuşlardır. Bunun sonucu şu anda Belek bölgesi golfün önemli bir merkezi haline gelmiştir.
'TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİNDE PAYI BÜYÜK'
Günümüzde oldukça ilgi çeken bu spor milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmiş ve turizm hareketlerinde getirisi yüksek bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık destinasyonların turizmden elde ettikleri gelirleri yükseltmek ve turizm çeşitliliği yaratma çabalarında önemli bir yer tutmaktadır. Alanya'nın da gündeminde olan ve ihale aşamasına gelen golf sahalarının hem yatırım maliyetlerinin yüksekliği hem de yatırımın geri dönüşündeki risklerden dolayı çok ilgi görmediğini takip etmekteyiz.
'DÜŞÜK SEZONU HAREKETLENDİRİR'
Turizm çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak olan golf ile ilgili çalışmalar umarız uzak olmayan bir gelecekte sonuca ulaşır. Aslında Gazipaşa-Alanya Havalimanı (GZP) planlanan golf merkezlerine yakınlığı ile en önemli eksikliği gidermiş durumdadır. Ayrıca tur operatörlerinin de en büyük riski olan uçak doluluklarına golf turizminin katkısı özellikle düşük sezon diye adlandırdığımız aylarda olacaktır. Bu da operatörlerin düşük sezondaki uçak planlamasında ellerini güçlendirecektir.
'12 AY TURİZM İÇİN BUNLAR ŞART'
Burada unutulmaması gereken husus, golf merkezlerinin faaliyete geçmesinden sonra talebin kabul edilebilir hale gelmesi zaman almaktadır. Tanıtım çalışmaları yoğun ve sürekli yapılmalıdır.
En az 3 golf sahasının olması turnuvalara ev sahipliği yapmasını sağlayacaktır. Yapılacak saha tasarımları ilgi çekici olmalıdır. Golf yalnız başına otellerdeki doluluklara katkı sağlar, ancak konaklama tesislerinin farklı spor dallarına da yönelik yatımları olmalıdır. Özellikle tenis, voleybol, futbol, yüzme, bisiklet gibi grupları da bölgeye çekecek yatırımların yapılması 12 ay turizm hedefi olan Alanya'ya katkı sağlayacaktır. Bu konuda kamunun desteği gerek finansal açıdan verilecek desteklerle, gerekse tesislerin yapılması konusunda tam olmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472