banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

İşte Alanya'nın turizm raporu

Alanya, ALTİD'e göre yüksek sezona yüzde 90-95 civarında dolulukla girdi. Avrupa pazarının ön rezervasyonlarının eylül-ekim aylarına yoğunlaşması Alanya turizm sektörüne ve esnafa moral olurken, ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu "Bu sezon umduğumuzu bulamadık" dedi

TURİZM 03.07.2019, 00:05 03.07.2019, 23:52 Enes Subaşı
İşte Alanya'nın turizm raporu
banner404

Toygar DİM 

ALANYA, yüksek sezona Rus turist çoğunluğu ile girdi. Alanya'da şu anda tatil yapan turistlerin yüzde 40'ını oluşturan Ruslar birinci, yüzde 20'sini oluşturan Almanlar ikinci, yüzde 10'unu oluşturan Benelüks ülkeleri (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) ise üçüncü durumda. 
Alanya'da bölge bölge doluluk oranlarında ise en düşük doluluğun Mahmutlar ve Alanya merkezde olduğu göze çarpıyor. Batı Alanya bölgeleri ise, yüzde 94 ile 97 arasında değişen doluluklarıyla Alanya'nın en dolu bölgesi olarak göze çarpıyor. 
'SON DAKİKA SATIŞI ZAMANI' 
ALTİD (Alanya Turistik İşletmeciler Derneği) Başkanı Burhan Sili, sezonla ilgili değerlendirmesinde "Temmuz ayını bölge olarak ortalama yüzde 90-95 gibi bir dolulukla geçireceğimizi düşünüyorum" dedi. Sili, şu bilgileri verdi: 
"Erken rezervasyon döneminin bitip, yüksek sezona girdiğimiz şu günlerde haziran aynın genel olarak bölgemizde dolu olması sebebiyle temmuz ayının ilk 10-12 gününde tesislerimizin dolulukları maksimum düzeyde. Genel anlamda baktığımız zaman doluluğun yüzde 90'ları aştığını söyleyebiliriz. Artık son dakika satışlarıyla ilerliyoruz. Ön rezervasyon dönemi bitti. Önümüzdeki aylar için son dakika satışları ağırlık kazanmış olacak. Geçtiğimiz dönemdeki fiyatlarla kıyaslandığında yüzde olarak birkaç puan daha yukarıda satış grafiği gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Son dakika satışlar bu anlamda sorun yaratmakla beraber, genel anlamıyla bir önceki senenin birkaç puan üzerinde, kişi başı gelir elde etme noktasındayız."

'AVRUPALI EYLÜL-EKİM'DE GELECEK'
Sili, İstanbul seçimlerinin ardından Avrupa pazarının toparlanmasına ilişkin ise "Temmuz ayını bölge olarak ortalama yüzde 90-95 gibi bir dolulukla geçireceğimizi düşünüyorum. Sonraki aylarda da yine son dakika satışlarımız sürecek. Özellikle Avrupa pazarının ön rezervasyonları eylül-ekim aylarına yoğunlaşıyor. Eylül-ekim ayında Avrupa ile ağırlıklı çalışan tesislerimizin belli bir doluluk oranı söz konusu. Bu oran yüzde 40’lar ile yüzde 60’lar arasında. Hatta bu aylarda tesisini tamamen Avrupalı turistle dolduran işletmelerimiz de var. Diğer kaynak pazarlarımız Rusya ve Doğu Avrupa'dan da son dakika satışlarıyla rezervasyon almaya devam edeceğiz. Ön rezervasyonlar mart ortasına kadar olan süreçte olumluydu ve çok ciddi bir ön rezervasyon aldık. Ama sonrasında bir durağanlık yaşadık. Son iki haftadır da yine rezervasyonlar artmış durumda, son dakika satışları devreye girdi. Belirli oranlarda fiyat revizeleri yaparak ya da farklı argümanlarla son dakika satışlarını kuvvetlendirmeye çalışıyoruz. 2019 genel anlamıyla, 2018’in altında gerçekleşen bir sezon olmayacak. Ama çok çok üstünde de olmayacak. Sonuçta belirli bir çizgide devam eden süreci hep birlikte yaşıyoruz" dedi.
'2019 BEKLENTİMİZİN ALTINDA KALDI'
ALTAV (Alanya Turizm Tanıtma Vakfı) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise 2019 turizm sezonunun beklentilerin altında kaldığını söyledi. Dahaoğlu "Maalesef Alanya'da 15 Temmuz itibariyle doluluk oranlarında bir düşüş yaşanacak. Ağustos ayı için durum belirsizliğini koruyor. Umarız tur operatörleri talebin olmamasından dolayı iptale gitmezler. Aksi takdirde 2018’i dahi ararız. Şu anki doluluklar temmuz ayı itibariyle yüzde 70 oranında. Bu durum bizim için endişe yaratıyor" dedi. 

ALANYA'DA TURİSTLERİN MİLLİYETLERİ

Milliyeti        Oranı (%)

Rusya              40

Almanya           20

Benelüks          10

İskandinav         10

Türkiye             5

Polonya             5

DİĞER              10

ALANYA'DA BÖLGE BÖLGE DOLULUK ORANLARI


Bölge             Doluluk (%)    


Alanya Merkez         84

Kargıcak                90

Mahmutlar            75

Kestel                   89

Oba                     89

Konaklı                95

Türkler                94

Avsallar              94  

İncekum             94

Okurcalar          97

Yorumlar (3)
Kadir 2 ay önce
Umduklarını bulamamışlar. Ülkede sanayi sektörü kan ağlıyor, turizmde patlama var, gökten turist yağıyor diye başlık atıyorlar adamlar umduğumuz bulamadık diye söyleniyor. Bu adamlar paraya doymaz. Rusya ile kriz yaşadığımız dönemleri çabuk unuttular.
Serkan 2 ay önce
Geçensene 2100 tl gittiğim otel busene 4700 tl fiyat çekiyor ondan sonrada doluluk oranı endişe ediyor diyorlar.
Mali 2 ay önce
Alanya yine alanya her sene aynı terane seneye InşaAllah deyip yeni umutlar her sene olan esnafa kazanan belediye maliye mülk sahipleri bunada turizim diyor sayın alanyalı devam bu zihniyet değişmediği sürece 20 Yıl gecsede aynı antalya adrasana gittim bu sezon daha başlamadan inanın turizm orda 2 Kişi oda kahvaltı 330 tl ve yer yok sezonda 400 tl belediye görevini süper yapiyo alanyada adım başı hediyelikçi elbiseci restaurant haddinden fazla hayirlisi