İşte Alanya'da 2019 umutları

Alanya’da sektör temsilcileri 2019’dan beklentilerini Yeni Alanya’ya aktardılar. Alanya’da doğrudan veya dolaylı olarak hemen hemen her sektörün ekmek yediği turizmde 2019 yılında hedef 5 milyon turist bandını geçmek

İşte Alanya'da 2019 umutları
banner404

Ceren ŞAHİN

TÜM Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da da yeni yıl heyecanı yaşanıyor. 2018’e veda ettiğimiz bugün Alanya’da sektör temsilcileri 2019 yılından beklentilerini Yeni Alanya’ya aktardı. Alanya ekonomisinin lokomotifi turizm sektöründe 2018, kötü geçen yılların ardından bir ilaç gibi gelirken, 2019’a yönelik beklentiler de bir hayli yüksek. 2019 yılında turizmden ekmek yiyen bütün sektörlerin yüzünün gülmesi bekleniyor. Öte yandan Alanya ekonomisinin mihenk taşlarından olan tarımda ise üreticinin beklentisi girdi maliyetlerinin düşmesi. İş dünyasının gözü ise para piyasaları ve faiz oranlarında. 
İşte Alanya’nın 2019 yılı beklentileri: 
TURİZMİN 2019’DAN BEKLENTİSİ BÜYÜK 
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu 2018 yılı turizm sezonunu değerlendirdi ve 2019 yılı turizmine ilişkin beklentilerini Yeni Alanya’ya aktardı. Dahaoğlu, "2018 yılı turizm sektörü açısından gelirlerin ve giderlerin hemen hemen aynı aralıkta arttığı bir yıl oldu. Her tesise göre değişmekle birlikte yüzde 15 artış gerçekleşti. Doluluklar açısından sevindirici olmak ile birlikte özellikle, artan maliyetler ve kalifiye personel eksikliği sezonu bir hayli zorlaştırdı. 2019 yılında da dövizdeki dalgalanmalardan ve enflasyondan dolayı maliyet planlamaları kolay olmayacaktır. Yine nitelikli personel eksikliği, siyasi gelişmeler ve Mısır gibi rakip destinasyonlar zorlayıcı olacaktır. İki yıllık sıkıntılı dönemin ardından 2018 rezervasyonlarındaki yükseliş 2019'da da artarak devam edecektir. 2019 yılında Avrupa Pazarı'nda yaklaşık olarak yüzde 15, Rus Pazar'ında yüzde 10'luk bir artış, İç Pazar kontenjanlarında da bir azalma olacaktır. Cumhurbaşkanlığı yıllık programına göre 2018 yılı sonu itibariyle, Türkiye'ye gelen yabancı misafir sayısı 39,2 milyon kişi, bu sayının 2019 yılında 41,5 milyon kişi olması hedefleniyor. Antalya genelinde de ağırlanan 13 milyon turistin yaklaşık 4,5 milyonuna Alanya’mız ev sahipliği yaptı. Bu rakamında Türkiye genelinde olduğu gibi yüzde 10-12 oranında artmasını bekliyoruz. Yani 2019’da Alanya adına hedefimiz 5 milyon yabancı misafir ağırlamak. 2019 erken rezervasyon satışlarından olumlu sinyaller almaya başladık. Berlin'de gerçekleşecek ITB ve Moskova MITT gibi sektörün büyük fuarları da sezon için belirleyici olacaktır. 2019 sezonunun tüm turizm yatırımcıları, işletmecileri ve çalışanları açısından daha güzel bir yıl olmasını, hem ülkemize hem de Alanya'mıza beklenenden fazla turist gelmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu. 
İŞ DÜNYASININ GÖZÜ 'FAİZ'LERDE
Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar yerli ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik üretimin arttırılması gerektiğine dikkat çekerek "İş Dünyasının Finans ve Bankacılık sektöründen beklentisi reel desteğin arttırılması ve finansmana erişimde kolaylık sağlanması, finansman maliyetlerinin düşürülmesi önem arz ediyor. Piyasaların hareketlenmesi için öncelikle enflasyon ve faizlerin düşmesini diliyoruz. Faizler düşerse piyasalar hareketlenecektir. Cari açığın düşmesi, ithalat ve ihracat arasındaki farkın minimuma inmesini diliyoruz. Katma değeri yüksek ürünlerin üretimini yaparak ihracat oranlarımızı arttırmalıyız. Aslında bakarsanız Türkiye’de yıllardır yapılması gereken de buydu. Bizler üretimi arttırmadığımız sürece dışa bağımlılıktan kurtulamayız. Üretmediğimiz sürece döviz ihtiyacı doğacaktır. Zaten yaşadığımız sıkıntıların da temelinde bu yatıyor. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürünlerin üretimini arttırdığımız bir yıl olmasını diliyorum. Şuan katma değeri yüksek ürünlerin üretim ve ihracat oranı yüzde 15 civarında, bu oranı mümkün olduğunca yükseltmemiz ve yüzde 50’lileri görmemiz gerekiyor. İş dünyasının 2019 beklentilerini kısaca böyle sıralayabiliriz. Herkese huzurlu ve mutlu bir yıl diliyorum" şeklinde konuştu.
'TARIMDA GİRDİLER DÜŞÜRÜLSÜN'
Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, "Tarım sektöründe bu yıl karamsar bir tablo söz konusu değil. Ürünlerin değerinde sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Sebze ve meyvede iyi durumdayız. Fiyatlardan memnunuz, üretici ürününün karşılığını alabiliyor. Şuan sıkıntımız narenciyede. Limon, portakal, greyfurt değerinde satılmıyor. Satışlarda istekte ve talepte herhangi bir sıkıntı yok. Ancak para döngüsünde sıkıntılarımız mevcut. Ödemeler uzamaya başladı. Yanı sıra üretici girdi maliyetleri çok yüksek. Elektriğinden, mazotuna, tarım ilaçlarından, zirai gübresine varana kadar hepsi yükseldi. Bunun yanında fiyatlarımız da kendini korudu. Fiyatlarımız kendini koruduğu için çiftçi kısmen kendisini tolere edebildi. 2019 için tarımda en büyük beklentimiz girdi maliyetlerinin düşmesi ve üretime destek verilmesidir. Ben bütün vatandaşlarımızın, üreticilerimizin, emekçilerimizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum" şeklinde konuştu. 
ESNAFIN BEKLENTİSİ 'TURİZM'DE
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, 2019 için öncelikli beklentilerinin iyi geçecek bir turizm sezonu olduğunu ifade ederek "Alanya’da esnafımızın öncelikli beklentisi turizmin iyi geçmesi. Yanı sıra hükümetten faizsiz kredilerin verilmesi ve KOSGEB’den destek çıkması, dükkan kiralarının düşürülmesi esnaf için son derece önemli. Bunları çoğaltmak mümkün. Lakin öncelikli olarak söyleyebileceklerimiz bunlar. Ben de, 2019’un esnafımız başta olmak üzere tüm vatandaşlara sağlık, bereket, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum" dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479