HOTED istişare etti

Anadolu Köyü Restoran, HOTED Alanya’nın yeni yönetim kadrosu ve derneğe katkı sağlayıp, destek veren firmaların tanışma kahvaltısına ev sahipliği yaptı

HOTED istişare etti
banner404

HOTEL Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) kasım ayı içerisinde gerçekleşen kongre sonrası belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleri ile derneğe destek verip, katkı sağlayan firma yöneticilerinin tanışması için, haşere ile mücadele firması Akdeniz Hijyen’in katkılarıyla kahvaltı organizasyonu gerçekleştirdi. Anadolu Köyü’nde gerçekleştirilen kahvaltıya HOTED geçmiş dönem yöneticileri, derneğe katkı sağlayıp, destek veren firma yöneticileri ve derneğin geçmiş dönem başkanları katıldı. HOTED’in kurucusu, onursal başkanı ve başdanışmanı Hakan Halit Yeni’nin sunumu ile yeni yönetim ve iç kurulların tek tek tanıtıldığı organizasyonda, yeni başkan Sevgi Topuzel de kısa bir teşekkür konuşması yaptı.
‘DEVRALDIĞIMIZ BAYRAĞI EN İYİ ŞEKİLDE TAŞIYACAĞIZ’
Topuzel “Geçtiğimiz ay, 11 Kasım 2018 tarihinde devraldığımız bu bayrağı, siz saygı değer iş ortaklarımız ve dostlarımızın da destek ve katkılarıyla, layıkıyla en güzel şekilde taşıyabilmek için, yönetim kurulumuz, eğitim komitemiz, iç kurullarımız ve geçmiş dönem başkanlarımızın da destekleriyle birlikte elimizden gelen tüm çabayı göstereceğimize yürekten inanıyoruz. Bu vesile ile başta kurucumuz, onursal başkanımız ve baş danışmanımız olmak üzere, kuruluşumuza emek vermiş geçmiş başkanlarımız Sema Yorutur, Tarık Saylar ve kuruluşumuzda görev alıp katkı sağlayan tüm üye ve meslektaşlarımıza, HOTED dostlarımıza, şahsım ve yönetim kurulumuz adına sonsuz teşekkür eder, şükranlarımı sunarım. Birlik ve beraberlik içerisinde, turizmin ve mesleğimizin yarınları için yolumuza devam edeceğimize hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
HOTED YENİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİ  
Onursal Başkan Yeni, sponsor firma Akdeniz Hijyen yöneticilerinden Duran Yılmaz’a ve katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bugün burada her zaman yanımızda yer alıp desteğini esirgemeyen siz kıymetli dostlarımıza HOTED’in yeni yol haritasını ve yeni yönetimimizi tanıtmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Eğitim komitemiz tarafından geçtiğimiz yıllarda 5’incisi gerçekleştirilen kat şefliği kurslarımızın 6’ncısı 10 Aralık 2018 Pazartesi günü başlayacak. 16-19 Ocak 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası ANFAŞ Otel Ekipmanları Fuarı’nda gerçekleştireceğimiz 7’inci Housekeeping olimpiyatlarımızın hazırlıkları devam ediyor. Değişmeyen tek şey değişimdir sloganıyla başlayıp, her ay gerçekleştirdiğimiz farklı başlıklar altındaki eğitim seminerlerimiz devam edecek. İlaveten sosyal sorumluluk projeleri ve housekeepıng istihdamıyla ilgili üzerinde çalışmaya başladığımız yeni projeler var. Bunlarla ilgili detaylar üzerinde başkanımız ve yönetim kurulumuz çalışmalarına devam ediyorlar. Bu çalışmalar netleştikçe İlerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağız. Biz, gerek turizm adına, gerek ise housekeepıng camiası ve mesleğimiz adına üzerimize düşen tüm görevleri housekeeping çalışanlarına yönelik eğitimler dahil, gücümüz yettiğince, imkanlarımız dahilinde dostlarımızın da destek ve katkılarıyla yerine getirebilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Meslekte eğitim, bilgi, birikim, tecrübe ve donanıma çok önem veriyoruz. Hijyenin olmadığı bir yerde sürdürülebilir bir turizmin olması da mümkün değildir. Dolayısıyla bizler geri dönüşüm turizminin yegane teminatlarıyız” şeklinde konuştu.
‘SUÇLANMASI GEREKEN KAT GÖREVLİLERİ DEĞİL’
Emekçilere kaldırabileceğinin üzerinde bir iş yükü yüklendiğini ve bu durumun bir sonucu olarak olumsuz olaylar yaşandığını ifade eden Yeni “Geçtiğimiz günlerde Çin’de birçok otelde odalara yerleştirilen gizli kameralarla tespit edilen hijyen skandalının, istisnalar kaideleri bozmamakla beraber ülkemizdeki konaklama tesislerinin birçoğunda yaşandığına eminim. Sebebine gelince, siz iki kişinin işini bir kişiye yaptırmaya çalışırsanız, yani bir kat görevlisinin standartlara uygun yapabileceği oda sayısı en fazla on sekiz olmasına rağmen, 20-25 hatta 30’lara varan oda verirseniz, ki veriliyor, isteseniz de istemeseniz de sonuç aynı olacaktır. Ç/OUT odalarındaki, çıkış yapan konukların kullandıkları kirli tekstillerle, havlularla odanın tozu da alınacaktır, bardakları da kurulanacaktır, camlar da silinecektir. Aksi takdirde gereğinden fazla yüklediğiniz işleri zamanında yetiştirebilmeleri, zamanlama açısından mümkün değildir, imkansızdır. İlaveten her çalışanın başına da bir yönetici dikip, takip edemeyeceğinize göre bu sonuç kaçınılmaz olacaktır. Buna itirazı olan işletmecilerimiz varsa denesinler ve görsünler. Kimse kendini kandırmasın, bu gibi durumlarda suçlanması gereken housekeeping yöneticileri ve çalışanları değil, tam tersine onlara kaldıramayacağı kadar iş gücü yükleyen, az insan çok iş mantığı ile hareket eden işletmecilerimizdir. Unutmamak gerekir ki, her şeyin kabul edilebilir bir sınırı, herkesin kaldırabileceği bir yük vardır” ifadelerini kullandı. 
‘TURİZM EMEKÇİLERİNİN SORUNLARI ANLATMAKLA BİTMEZ’
Yeni konuşmasının devamında turizm sektörü ve turizm emekçilerinin yaşadıkları sorunlara da değinerek “Turizmde çalışanların sorunları anlatmakla bitecek gibi değil. Örneğin, sürdürülebilir olmayan sınırlı iş imkanları, yani 6 ay iş, 6 ay yat, enflasyonun altında eriyip, yok olan bin 603 lira asgari ücret problemi, ülkemizdeki dört milyon Suriyeli yetmezmiş gibi, adeta ateşe benzin döküp, yangına körükle gidercesine orta Asya’dan sezonluk dört, beş aylığına ithal edilerek, turizm bölgelerine getirilen binlerce yabancı eleman. Bu ve benzer nedenlere bağlı olarak, evlerine ekmek götüremeyen, kiralarını ödeyemeyen, çocuklarını okutamayan, elektriğini, suyunu ödeyemeyen milyonlarla ifade edebileceğimiz kendi vatandaşımız olan, bu ülkenin, bu şehirlerin öz be öz kendi evlatları. Dolayısıyla aile içi geçimsizlikler, tartışmalar, hırsızlıklar, cinayetler, dilencilikler gibi sorunlar çığ gibi büyüyor. Sosyal yapı ve toplumsal barış ciddi anlamda zarar görüyor. Karmakarışık, neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan ama sorunları kendinden büyük olan ve bir türlü rayına giremeyen dev bir sektör. Anlat anlat bitmez.  Bu sektörün sorunları nasıl düzelecek bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479