Döviz üzerinden işlem yasağı turizmde nasıl uygulanacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzalayıp Resmi Gazete'de yayımlanan döviz ile işlem yasağının turizmde nasıl uygulanacağı tartışılıyor. Konun outgoing ve otellerin tur operatörleri ile yaptıkları sözleşmelerle ilgili yönü var

Döviz üzerinden işlem yasağı turizmde nasıl uygulanacak
banner404

RESMİ Gazete’de yayımlanan 32 sayılı kararnamede değişiklik yapılmasına ilişkin 48 nolu kararnamenin döviz ile işlem yapılmasına yasak getirilmesine ilişkin hükmün turizmde nasıl uygulanacağı bilinmiyor. 
 
Konunun turizmde outgoing (Yurtdışı) tur satışları ve otellerin tur operatörleri ile yaptıkları sözleşmelerde nasıl uygulanacağı konusunda belirsizlikler var.
 
Belirsizliğin nedeni tebliğin bu konuda net bilgi ve tanımlar içermemesinden kaynaklanıyor.
 
Tebliğde yurt içinde verilen hizmetler karşılığında elde edilen döviz gelirlerinin yurda getirilmesine yönelik bir ibare yer almıyor. Konaklama tesisinin bir sonraki sezon için yurtdışından aldığı avansın nasıl değerlendirileceği belli değil.
 
32/48 sayılı kararnamenin turizme olası etkileri ve nasıl uygulanacağını sektörü bilen Ertürk Yeminli Mali Müşavir Cüneyt Ertürk’e sorduk.
Belirsizlik var
 
Ertürk, tebliğde yer alan ‘Döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler’ ibaresinin yurtdışından sağlanan turizm gelirlerini ifade etmediğini belirterek
 
Bu ibarenin,  eğer turizm sektöründeki firmalar Vergi, Resim ve Harç İstisnası Belgesi kullanıyorlar ise bu kapsamdaki döviz taahhütlerini 180n gün sınırlamasına tabii olmaksızın belgenin geçerlilik süresinde yurda getirme zorunluluğunda oldukları şeklinde yorumlanması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
 
Alınan avanslar 
 
Turizmde birçok konaklama tesisi bırakın 180 gün sonrasını,  bir sonraki sezon için yurtdışından avans alıyor. Yani henüz ifa edilmemiş bir hizmete yönelik döviz bedelini zamanından çok önce ülkeye getiriyor.
 
Bakanlık yetkilileri ile yapılacak görüşmelerde bu durum izah edilmeli başka hiçbir sektörün sağlayamadığı bu gelirin devlet tarafından desteklenmesi durumunda bu gelir kaleminde önemli bir artış sağlanabileceği anlatılmalı.
 
Gelir gider ilişkisi
 
Bu konuda elde edilen dövizin TL’ ye çevrilme zorunluluğunun olmaması, kur farkı nedeniyle vergiye tabii olmaması, firmaların diledikleri şekilde tasarruf edebilmelerine izin verilmesi talep edilebilir.
 
Turizm sektöründe yabancı para cinsinden  ödemeler ; döviz ve dövize endeksli kredi ve kredi faizleri ile diğer finansman harcamaları, yurtdışı acente ve komisyon giderleri, yurtdışı satış ve pazarlama giderleri, yatırım aşamasında yurt dışından temin edilen makine ve teçhizata ilişkin ödemelerden oluşuyor.
 
Kur farkı
 
İhracatçılar Birliği ve yetkili idareler ile görüşülürken bu ödemelerin elde edilen döviz gelirlerinden mahsup edilme hakkı mutlaka talep edilmeli. Aksi takdirde sektör temsilcileri döviz bozdurma ve tekrar döviz alımı nedeniyle önemli oranlarda kur farkı zararına uğrayabilecek.
 
Outgoingciler ne diyor
 
Döviz ile işlem yasağının yurtdışı tur satışları konusunda tebliğin kendilerini ilgilendirip ilgilendirmediği noktasında henüz bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen 0utgoinciler konuyla ilgili olarak Hürriyet’ten Neşe Karanfil’e yaptıkları açıklamalarda beklemek gerektiğini söylüyor.
 
Prontotour Başkanı Ali Onaran, "Türkiye'de tur satıyor olabiliriz ama yurtdışındaki bir hizmetin satışını yapıyoruz. Eğer turizmcilere de "TL'ye döneceksiniz" denirse, döneceğiz. Ancak yurtdışı uçuşlarını THY dahi dövizle bilet satıyor. Yurtdışındaki otel, rehber ve otobüs hizmetleri için de döviz ile ödeme yapıyoruz" derken, Jolly Tur’dan Figen Erkan da, Tebliğin ayrıntılarının henüz açıklanmadığını belirterek "Yurtdışı turlarda fiyatlar döviz olarak afişe edilse de, ödeme TL oluyor. Fiyatların döviz olarak belirlenmesinin sebebi de hizmetin yurtdışında olması. Eğer fiyat TL olarak duyurulacak denirse uygulaması zor olur. Ayrıca erken rezervasyon ile alışveriş yapan tüketici de avantajını kaybedebilir. Çünkü indirimlerinin yanı sıra kurlardaki yükselişlerden de etkilenmiyorlardı. Yorum yapmak için henüz erken" diyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479