banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Bayram tatili kaç gün olacak: Erdoğan...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatılması turizm açısından iyi olur. Hükümet bu konuda çalışıyor" şeklindeki açıklaması turizmcileri sevindirdi

TURİZM 11.08.2017, 22:17 Enes Subaşı
Bayram tatili kaç gün olacak: Erdoğan...
banner404

CUMHURBAŞKANI Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'dan Kurban Bayramı tatili süresine ilişkin açıklamalar geldi. Bayram tatili için üç senaryo üzerinde duran turizm sektörü ve tatile çıkacak milyonlarca vatandaş, Salı günü Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararı umutla bekliyor.
3 SENARYO VAR
Bayram tatili için ilk senaryo, mevcut durum yani 31 Ağustos arife günü öğleden sonra başlayıp 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek şekilde 4.5 gün. İkinci senaryo ise 30 Ağustos Zafer Bayramı ile yarım günlük arife gününün birleştirilmesi şeklinde toplam 6 gün tatil. Üçüncü senaryoda bayramdan önceki Pazartesi ve Salı günlerinin de tatil ilan edilmesiyle 26 Ağustos- 4 Eylül şeklinde 10 günlük tatil. Bu üç seçenekten birine Salı günü karar verilecek ancak öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Şu anda tabii Hükümet bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Hakikaten müsaitse turizm açısından olumlu olur. Turizm sektöründeki açığımızı suretle kapama fırsatı verir. Salı günü Bakanlar Kurulu var. Hayırlı bir adım olur diye umuyorum" şeklindeki sözleri 10 günlük tatili işaret ettiği şeklinde yorumladı.
'ÇOK OLUMLU OLUR'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 10 günlük tatil ilan edilmesi yönündeki değerlendirmeleri için teşekkür eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Bence çok olumlu olur, iç pazar hareketlenmesine çok ciddi katkı yapar. Bizim zaten 10 gün olmasına dönük beyanatlarımız da vardı. Şimdi bu sene birleştirilen günler öne gelecek, insanlar gidip tatillerini yapacaklar ve sonra istiyorlarsa da dini vecibelerini yerine getirebilecekleri fırsatları olacak. Bayram tatilini daha rahat geçirebilecekler" dedi.
İÇ PİYASA CANLANIR
İç piyasanın canlanması açısından 10 gün ilan edilmesinin çok önemli olduğunu belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır ise özellikle Antalya ve Ege bölgesi başta olmak üzere diğer tüm tatil yörelerinde okullar açılmadan önce insanların tatile gitmesi için önemli bir fırsat oluşturulacağını kaydetti. Memurlar ve işçiler için bu dönemin son tatil fırsatı olduğuna dikkat çeken Çorabatır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının da çok önemli olduğunu ve teşekkür ettiklerini söyledi.
2018 DE ŞİMDİDEN PLANLANMALI
Turizm sektörü temsilcileri hemen her sene yaşanan bu konuda 2018 yılı için ise bu yıldan planlamaların yapılarak, kararların verilip vatandaşa duyurulmasının hem tüketici hem de turizm sektörü açısından büyük yarar sağlayacağına da dikkat çektiler. Çorabatır, “Şimdiden gelecek yıl takvimine bakılarak, insanların erken rezervasyon imkanlarından yararlanabilmeleri için 2018 için daha önceden planlanması ve açıklanması, hem tüketiciye hem de bize önümüzü görmek açısından büyük avantaj sağlayacaktır" dedi.
SEVİNDİREN AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın turizmi gündemine almasını son derece önemli ve olumlu bulduklarını belirten Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Erdoğan'ın tatil süresi için 10 günü işaret eden açıklamalarının da çok olumlu ve sevindirici olduğunu söyledi. Sektör olarak bayram tatilinin 10 gün ilan edilmesini istediklerini belirten Yağcı "Vatandaşlarımız için okullar açılmadan önceki son tatil fırsatı" diye konuştu.

Yorumlar (0)