Avrupa'da işler yolunda

SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, Türkiye turizminin Avrupa pazarında yeniden yükseliş trendine girdiğini ve yüzde 35'e varan artışların yakalandığını söyledi

Avrupa'da işler yolunda
banner404

SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı, 2018 turizm sezonun ilerleyişine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa'daki artışların ülke ülke yüzde 15-35 aralığında seyrettiğini ifade eden Nedanlı, "Polonya ve Çekya gibi ülkeler sayısal anlamda 2015'i yakalamış durumda. Rusya'da ise geçen yıla oranla yüzde 25 artış görülmekte" dedi. Nedanlı, Avrupalı turistlerin Türkiye'ye dönüş eğiliminin kısa sürede sektörde beklenen hareketliliği yaşattığını ifade eden Nedanlı, "Avrupa pazarında yüzde 15-35 aralığında artışlar söz konusu. Polonya ve Çekya gibi ülkeler sayısal olarak 2015'i yakalamış durumda, hatta geçme yolunda ilerliyor. Rusya pazarında ise artış devam ediyor. Geçen yıla oranla yüzde 25-30 civarında artış görülmekte ki bu da 1 milyona tekabül etmekte. Rusya'dan kaynaklı gelirler en çok Alanya ve Manavgat arasında bulunan bölgeleri etkilemekte" ifadelerini kullandı.
'BAZI BÖLGELER ÇEKİMSER'
Bazı ülkelerde artış olduğu gibi bazı ülkelerdeki duraksamanın da devam ettiğini söyleyen Nedanlı, "Avrupa pazarında yer alan ülkeler arasında olan Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya'dan gelecek olan turistler de hala devam eden bir çekingenlik ve endişe var. Buna nazaran bu ülkelerde yaşayan çoğu insan Türkiye'yi Bulgaristan, Yunanistan ve İspanya'ya oranla daha makul bulduklarını söylüyorlar. Avrupa pazarının en büyük endişesi Türkiye'nin içinde bulunduğu politik nedenler. Bu nedenlere bağlı olarak tatil yeri olarak Türkiye'yi değil, farklı ülkeleri seçmektedirler" dedi.
'İSKANDİNAVLARDA DÖNÜŞ BAŞLADI'
"İskandinav ülkelerinde geçen yıla oranla geri dönüşler var fakat 2015 yılına kıyasla daha düşük" diyen Nedanlı, şu ifadeleri kullandı: "Çok büyük sürpriz yaşamazsak iyi bir sezon geçireceğiz. Fiyat artışları da yüzde 10 civarında olacaktır. Döviz artışlarıyla birlikte maliyetlerimiz artıyor. Bu durum zamları beraberinde getirebilir. Yunanistan'da 12 euro olan otel maliyetleri Türkiye'de 25-30 euro arasında değişiyor. Maliyetlerin artmasının en büyük nedeni ÖTV. Önümüzdeki günlerde doluluk oranının artmasını bekliyoruz. Bu doluluğun gelecek yıl için pazarlık anlamında fiyat garantisi olarak geri gelmesi gerekli. Tabi ki bu artışların hepsi huzura bağlı. Huzurun olduğu yerde turistlerin tatil yapması daha olasıdır. Biz çılgın Türkler olarak bir şeyler yaptık, artık pazarlardan gelen taleplerin ne doğrultuda olacağını göreceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472