Antalya'daki oteller çareyi bakın neyde buldu

Deniz, kum ve güneş denince akla gelen Antalya, artık kongrelerle de gündemde. Çok sayıda ‘her şey dahil kongreler’ düzenlemeye başladıklarını söyleyen Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, “Yılda ortalama 220 kongreye ev sahipliği yapıyoruz” dedi

Antalya'daki oteller çareyi bakın neyde buldu
banner404
AĞIRLADIĞI yaklaşık 12 milyon turistle dünya çapında tanınan Antalya, otellerinde yer alan kongre ve balo salonlarıyla da öne çıkmaya başladı. Burak Coşan imzalı habere göre, Antalya Kongre Bürosu ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, daha önce Antalya’nın TIP kongreleri konusunda çok çalıştığını, şimdi ise yapılan çalışmalarla bunu farklılaştırdıklarını söyledi. Yılda ortalama 220 kongreye Antalya’nın ev sahipliği yaptığını belirten Şen, “Bunların yüzde 40’ı uluslararası kongreler” dedi.
RAKİPLERİ GEÇTİK
Kongre turizmini tanıtmak ve pazarlamak için Antalya Kongre Bürosu’nun 1996’da kurulduğunu ifade eden Şen, “Antalya’nın tam anlamıyla bir kongre destinasyonu olması için çalışıyoruz. Servis ve otel kalitesi bakımında dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Kongre turizmi için gelenler otellerimizden ve hizmetten memnun kalıyor” ifadelerini kullandı.
Antalya’da her şey dahil kongre turizmini başlattıklarına vurgu yapan Nizamettin Şen, “Her şey dahil konseptini otellerimizin kalitesi ve hizmetiyle başarılı şekilde sürdürüyoruz. Bağımsız bir kongre merkezi olmadığı için kongreye gelen turistin şehre çıkamayacağı söyleniyordu. Ancak bunu aştık. Her şey dahil sistemi ile maliyetleri aşağı çekiyoruz. Rakiplerimiz arasında öne çıkıyoruz” diye konuştu.
2 KAT FAZLA HARCIYOR
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman da, “Antalya yaz döneminde dünyanın birçok ülkesinden turist ağırlıyor. Otellerin ve denizin kalitesi ile ön plana çıkan bir destinasyon. Ayrıca turiste verilen hizmet de dünyanın pekçok ülkesinde alınamıyor. Böyle turizm cenneti kış dönemlerinde de golf turistini ve futbol takımlarını ağırlıyor. Ancak en önemli gelir kaynaklarından biri kongre turizminden geliyor. Çünkü kongre turizmi için gelen turist diğerlerine göre 2-2.5 kat daha fazla para harcıyor.
Özellikle kış dönemlerinde bu tip organizasyonlar düzenlendiği için otellere büyük avantaj sağlanıyor. Bu sayede oteller kış döneminde kapanmak yerine açık kalıyor. Yetişmiş ve profesyonel çalışanlar da elden kaçmıyor” diye konuştu. Kongre ve toplantı gibi organizasyonların sadece otellere değil, tüm şehre faydası olduğuna değinen Yusuf Hacısüleyman, “Gelen turist sadece kongreye katılıp, otelde kalıp şehirden ayrılmıyor. Aışveriş de yapıyor. Şehirde para harcıyor. Orada yemek yiyor. Böylelikle tüm şehrin dinamikleri harekete geçmiş oluyor” dedi.
77 ülkeden 1200 katılımcı
Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği’nin (ICCA) 2014 verilerine göre şehirler sıralamasında Antalya 30 kongre ile Avrupa’da 45’inci sırada. Dünya sıralamasında ise 81’inci. Antalya Kongre Bürosu ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, “ICCA yapılan kongrenin her yıl farklı ülkede düzenleniyor olmasını ve katılımcıların yabancı oranlarını dikkate alıyor. Geçen yıl ICCA’nın genel kurulu da Antalya’da yapıldı. 77 ülkenin karar vericileri Antalya’ya geldi. 1200 kişi katıldı” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2015, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479