Antalya'daki turistlerin yüzde 25'i Alanya'da

Havalimanı istatistiklerine göre, Antalya'ya mayıs sonu itibariyle havayoluyla 2 milyon 874 bin 105 turist geldi. Bu rakamın yüzde 25'ini alan Alanya ise 718 bin 526 turiste ev sahipliği yaptı

Antalya'daki turistlerin yüzde 25'i Alanya'da
banner404

Asiye ELİAÇIK

KÜLTÜR ve Turizm Antalya İl Müdürlüğü'nün, Antalya ve Gazipaşa-Alanya (GZP) havalimanlarından derlediği turist rakamlarına göre Antalya'ya hava yoluyla 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde 2 milyon 874 bin 105 yolcu geldi. Geçen yılın aynı döneminde 1 milyon 978 bin olan turist sayısı, 895 bin kişi, yani yüzde 45,2 oranında artış gösterdi. Alanya, bu pastadan aldığı yüzde 25'lik payla 718 bin 526 yabancı misafire ev sahipliği yaptı. Alanya'nın geçen yılın aynı döneminde ağırladığı turist sayısı 494 bin 500'dü. 
'TÜM ZAMANLARIN REKORU'
Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden bu rakamları paylaşarak, turizmde işlerin yolunda gittiğine işaret etti ve şu ifadeleri kullandı: "Turizmin başkenti Antalyamız, mayıs ayı sonu itibariyle 2 milyon 874 bin 105 turist sayısına ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,2 oranında artış yakaladı. Tüm zamanların rekoru."
'RUSLAR BİRİNCİ SIRADA'
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili "Önceden Avrupa pazarı daha yoğun alınırken, bugün Rus pazarı daha ön planda. Açıklanan rakamlarda da zaten Rus turistler birinci sırada. Alanya, Antalya'nın toplam yatak kapasitesinin yüzde 25'ine sahip. Alanya destinasyonuna bu rakamlardan yüzde 25 oranında bir turist alıyoruz. Bu pay daha da artacaktır. Sezon iyi gidiyor. Bu rakamlar daha da artacak" dedi.
'SEÇİMDEN SONRA TALEP ARTIYOR'
Önümüzdeki aylar için de rezervasyon akışlarının normal olarak devam etiğini söyleyen Sili, "Yurtdışı pazarlarında talep ve rezervasyon yönünden herhangi bir sıkıntı yok. İç pazarda da 24 Haziran'ın hemen sonrasında yükselmeler başlıyor. Mesela 24 Haziran'a kadar 10 oda talep varken, 24 Haziran akşamında bu talep birden 40-50 odaya kadar çıkıyor. Sonraki günlerde de artmaya devam ediyor. Okulların kapanması ve seçimlerin ikinci tura kalmasına göre de talepler değişkenlik gösterebilir" ifadelerini kullandı.
'SEZON ORTASI TAM DOLULUK OLUR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da "Gittiğimiz fuarlarda sezonun iyi geçeceğini zaten görmüştük. Şimdi de öngörülerimiz doğrultusunda attığımız adımların meyvelerini yiyoruz. Daha da iyi geçecek. İnancımız tam. Antalya’ya uzağız, bu işin asıl kaymağını Antalya’ya daha yakın yerler yiyor. Biz de GZP ve Antalya’dan aldığımız müşterilerle dolduruyoruz otellerimizi. Antalya’ya inen turistin yüzde 25’ini alıyoruz. Daha şimdiden yüzde 70 doluluk rakamlarını yakaladık. Sezon ortasında tam doluluğa rahat ulaşırız" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472