Antalya böyle rakam görmedi: 'New York'u geçeceğiz'

CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel turizmdeki rakamları açıkladı.

Antalya böyle rakam görmedi: 'New York'u geçeceğiz'
banner404

TÜRKİYE’ye gelen turist sayısındaki gözle görülür artış turizmcinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kentte bu yıl ulaşılan rekor rakamları açıkladı. Geçen yıla göre yüzde 30 artış sağlandığını kaydeden Türel, yıl sonunda 14 milyon turiste ulaşılacağını ve böylelikle Antalya’nın New York’u geride bırakarak dünyada en çok turist alan üçüncü kent konumuna yükseleceğini açıkladı. Rekor turist sayısına rağmen hedeflenen gelire halen ulaşılamadığını da değinen Menderes Türel, bu konuda biraz daha süreye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Her şey dahil sistemini dünyada en iyi uygulayan ülke olduklarına değinen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, turistlerin bu pazarlama modeliyle otele hapsolmadığını, kenti de görmek için mutlaka dışarı çıktığını belirtti.

“Herşey Dahil önemli bir rekabet unsuru” 

Antalya’nın turizmdeki yerini ve yükselişini anlatan Başkan Türel, yıllardır tartışılan Herşey Dahil Sistemi’nin ise pazarlamada önemli bir rekabet unsuru olduğunu belirterek, “Dünyada en başarılı Herşey Dahil sistemini uygulayan ülke Türkiye. Türkiye’nin turizmde rekabet edilemez en önemli yönü fiyat ve hizmet kalitesi dengesidir” dedi. Başkan Türel, Herşey Dahil Sistemi nedeniyle turistlerin otellerden çıkmadığı yönündeki eleştirilere ise, “Destinasyon kalitesini arttıracak projelerin büyük bir kısmını kentimize kazandırdık. Bir kısmını da kazandırmak üzereyiz. Otellerimiz 5 yıldızlı iken çevre kalitesi 1 yıldızdı. Şu an Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla çevre kalitesinde de 3-4 yıldızı yakaladık. Yaptığımız ve yapacağımız vizyon projeler ile de 5 yıldızı yakalayacağız” şeklinde yanıt verdi. 

“Şehrin kalitesini yükselttik”

Turizmde önceliğin nicelik değil nitelik olduğunu belirten Türel, “Şehrin kalitesini yükseltirseniz, turisti istediğinizi yapın otele bağlı tutamazsınız. Paris’e giden bir turist Eyfel’i görmeden ülkesine döner mi? İşte biz de şimdi Antalya’da bunları yapıyoruz. Balbey Yenileme Projesi ikinci Kaleiçi olacak. 37 dönümlük Millet Bahçesi yapıyoruz ki bir yaşam alanı olacak. Kaleiçi’nin ileride bir yat limanına dönüştürülmesi halinde siz Antalya için istediğiniz kadar Herşey Dahil Sistemi ile turist getirin o turistler otellerinde durmaz mutlaka şehre gelip gezer” dedi. 

“Hiçbir başarı tesadüf değil” 

Hiçbir başarının tesadüf olmadığına vurgu yapan Başkan Menderes Türel, arıtma tesisleri, Kaş 3. Havalimanı, akıllı şehir uygulamaları, çöpten elektrik üreten tesisleri, güneş enerji santralleri başta olmak üzere Antalya’da hayata geçirilen projeler ile kentin kalitesinin arttığını söyledi. Antalya’da şehrin kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara Konyaaltı Sahil Projesi örneğini veren Başkan Türel, dünyanın pek çok ülkesinde sahil projelerini incelediğini ifade ederek şunları söyledi; “Konyaaltı Sahil Projesi bugüne kadar dünyada gördüğüm en güzel proje. 4 km’lik bir sahil ve 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alanda yenileme ve düzenleme çalışması yaptık. İçerisine yaptığımız alt yapı Antalya-Burdur arası kadar. Projedeki ticari alanlar yalnızca yüzde 7 oranında. İsteyen paralı ünitelerden isteyen halkımıza açık olan alanlardan dilediği şekilde yararlanabiliyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 16:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat Bilgin
Kürşat Bilgin - 7 ay Önce

New York yılda 50 milyondan fazla, Paris 45 milyondan fazla, Londra 50 milyon, las Vegas 44 milyon... Sayın başkanım lütfen destitekli atalım

Hilmi
Hilmi - 7 ay Önce

Başkanım alanyaya daha çok hizmet lazım..antalyanin en modern ve en büyük ilçesi daha fazla yatırımı hak etmiyor MU?

SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479