Alanyalı turizmciler seçim endişesi yaşıyor

Ramazan Bayramı'nda yerli tatilci bekleyen turizmci, seçim endişesi yaşıyor

banner404

- Yasin ARAZ

RAMAZAN Bayramı tatili için geri sayıma başlayan yerli tatilciler tatil satın almaya başladılar. Alanya otelleri bayram tatilinde yüksek doluluk rakamlarını yakalarken, akabinde seçim dönemiyle durgunluk da yaşanacak. 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili "Rezervasyon akışında sorun yaşanmıyor. Okulların da tatil olması bu rakamları katlayacak" dedi. SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı ise "Bayram döneminde tavan yapan ivme rakamları, seçim sürecinde hemen dibe vuruyor. Dövizde düşüş yaşanırsa turist sayısında artış yaşanır" dedi.
'İÇ PAZARDA FİYATLAR UYGUN'
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili yaptığı değerlendirmede "Okulların kapanmasıyla ciddi anlamda bir iç pazar hareketiyle karşılaşıyorduk. Ancak seçim sürecine kadar olan dönemde düşük seyrediyor. Ramazan ayındaki iç pazar talebine göre fiyatlarda herhangi bir artış söz konusu değil, iç pazara uygun fiyatlar var" ifadelerini kullandı.
'24 HAZİRAN'DA ODALAR BOŞALIYOR'
SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı da "Bu seneki seçim telaşından dolayı geçen seneye oranla Ramazan Bayramı doluluk oranları düşük. Son dönemlerdeki döviz kuru artışı ve otel maliyetlerindeki yükselişten de etkilenen bir iç pazar var. Döviz eğer bu kur düzeyinde devam ederse veya daha da artarsa seneye iç pazar daha kötü hale gelebilir. Seçim döneminde otellerin bir anda boşalıp tekrar dolabileceği şu anki rezervasyonlarda görünür hale geldi. Örneğin, 23 Haziran'da dolu olan oteller 24 Haziran'da boş gözüküyor. Ciddi anlamda yükseliş ve düşüşler var. Seçimden sonra daha iyi olmasını bekliyoruz. Eğer döviz yüzde 10, yüzde 15 gerileme gösterirse sezonun daha iyi geçmesi muhtemel olacaktır. Fakat yükselmeye devam ederse iç pazar için sezon kötü geçebilir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479