Alanyalı turizmciden özeleştiri ve uyarı

Turizmci Cengiz Topçu, Alanya'nın turizmde yaptığı yanlışlara değinerek, yeni bir başlangıç olarak kabul edilen 2018'de aynı hataların tekrar yaşanmaması gerektiğini söyledi

Alanyalı turizmciden özeleştiri ve uyarı
banner404

TURİZM sektörünün 2018'e ilişkin beklentileri hakkında konuşan Exotic Tour Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Topçu, 2018 turizm sezonu öncesinde sektörün ve şehrin çıkarması gerektiği bazı dersler olduğunu belirterek, "Görünen o ki 2018 yılı tekrardan bir toparlanma yılı olacak. Umarım bu sadece gelen misafir sayısındaki artışla sınırlı kalmaz" dedi. "Bu sektörden para kazanan bütün paydaşlar bu toparlanmadan nasibini alır" diyen Topçu, "Bu beraberinde ülkemizden her gelen misafirin mutlu ve güzel anılarla ayrılmasını sağlayacak çalışmaların da yapılmasına vesile olur. Özellikle son iki senedir yaşanılan kötü tecrübenin bize kazandırdıklarının ve her gelen misafirin ne kadar önemli olduğu bilinci ile 2018’e hazırlanmamız gerekiyor. Unutmamamız gerekir ki bugün yaşadıklarımız dünün bir sonucudur ve bugün yapacaklarımız da yarınla ilgili yatırımlarımızdır" ifadelerini kullandı.
'TURİSTİN HEYECANINI KIRMAYALIM'
Topçu şunları söyledi: "2018 yılı ile ilgili yerel ve kamu yönetiminde beklentilerimiz yanında bizim de kendimizi hazırlamamız gereken hususlar olduğunu unutmayalım. Gelen misafire hayatı zorlaştırmayalım, kolaylaştıralım. Bütün çabaların sonucunda bir şekilde tatillerini bölgemizde geçirmeye gelenlerin bu isteklerini kıracak hareketlerden kaçınmamız gerektiğini her zaman aklımızda tutalım. Birlikte hizmet verdiğimiz iş arkadaşlarımızın eğitimini ne kadar önemsersek bunların bize olumlu geri dönüşleri olacağını unutmayalım. Şikayet edilen değil memnuniyet bildirilen tesisler haline gelmeye çalışalım. Daha fazla kazanmak için daha fazla çalışmanın gerektiğini hep aklımızın bir köşesinde tutalım. Yaptığımız işi sevelim ve işini sevenlerle beraber çalışalım.
'KURALLARA GÖRE YAŞAYALIM'
Kamu otoritesinin yüksek cezalarla caydırıcı olmasını beklemeyelim. Aslında bu kurallar aşağı yukarı dünyanın her noktasında aynı. Aradaki fark kurallara uyanların sayısı. Bu da düzeni yada başıbozuk görüntüyü getiriyor. Kurallara göre yaşayalım, kafamıza göre değil.
'ANKETLER YOL HARİTAMIZ OLMALI'
Genelde yıl sonlarında misafir anketlerinde çıkan sonuçları önemseyelim. Bunlar bir sonraki yıl için yol haritamız olabilir. Çok basit gibi görünse de kaldırımlara park etmiş bir aracın şehrin görüntüsünü ne kadar bozduğunu unutmayalım. Misafirin çarşıda vitrin gezme kültürüne saygı duyalım, yardım istemedikçe rahatsız edecek şekilde yardım taleplerinden kaçınalım. Konuşurken göz temasını unutmayalım. Verdiğimiz sözleri tutalım, yapılamayacak işlerin sözünü vermeyelim."

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472