banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Alanyalı esnaftan acı itiraf

Alanyalı sektör temsilcileri ve oda başkanları turizm esnafının içinde bulunduğu durumu tartışırken, Dim TV’ye konuşan bir esnaf itiraf niteliğinde bir açıklama yaptı ve "Turistin de ahlak problemi var.  Kalitesine göre davranıyoruz" dedi

TURİZM 30.07.2019, 22:31 30.07.2019, 23:46 Enes Subaşı
Alanyalı esnaftan acı itiraf
banner404

Ramazan ÖZDEMİR

ALANYA'NIN yeni nesil kanalı Dim TV'de (dimtv.tv) Mehmet Ali Dim’in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı'da bu hafta 'Her yönüyle turizm' ele alındı. Programda katılımcılar tarafından Alanya esnafına yönelik yapılan eleştiriler ise geniş yankı uyandırdı. Dim TV (dimtv.tv) ekranlarından canlı olarak yayınlanan programın konukları Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, tur operatörü Cengiz Topçu, HOTED Onursal Başkanı Hakan Yeni ve turizm esnafı Mehmet Türemiş’ti. 
‘ESNAFIN PSİKOLOJİSİ BOZUK’
Açıklamaları değerlendiren Alanya esnaf odası temsilcileri Herşey Dahil Sistemi’ni (HD) hedef gösterdi. HD nedeniyle kazancı azalan ve psikolojisi bozulan esnafın az sayıdaki turisti de alışverişe zorladığını ifade ettiler. Öte yandan oda başkanları bazı işletmelerin yurtdışından sınır dışı edilmiş ve turizmden anlamayan kimseleri sadece dil bildiği için çalıştırdığını ve bu tür insanların turiste rahatsızlık verdiğini ifade ettiler. Turizm esnafı ise yapılan eleştirilerle ilgili, turistin kalitesine göre hareket ettiklerini belirterek “Turistin de ahlak sorunu var” dediler. 
‘AKLA GELMEYECEK KÖTÜLÜKLER YAPIYORLAR’
Katılımcılardan turizmci Şakiroğlu, bazı esnafların turiste akla hayale gelemeyecek kötülükler yaptığına dikkati çekmiş ve “Gökyüzünde güneşi göremedikleri bir ülkeden tatil için Alanya’ya geliyorlar. Bu insanlar buraya geldikleri zaman çarşıdaki esnaflarımız bu insanlara akla hayale gelmeyecek şekilde kötülükler yapıyorlar. Bunları yaşatmadan güzel bir hizmet sunmamız gerekiyor turistlere. Onları kandırmamamız gerekiyor. Hanutçuluk yapmamamız gerekiyor” demişti.  
‘ESNAFIN AHLAK SORUNU VAR’
Esnaf Mehmet Türemiş ise meslektaşlarını eleştirdiği açıklamasında “Esnafın ahlak sorunu var. Elbette ki bu yargı bütün esnafı kapsamaz. Ama bu esnafların yanında çalıştırdıkları adamları da seçmesi lazım. Karşısındaki müşteriye ahlaksızca davranan insanlar olabiliyor. Biz de zor şartlar altında hayatta kalıyoruz. Fakat o tür davranışlarda bulunmuyoruz” şeklinde konuşmuştu. 
‘SINIRDIŞI EDİLMİŞ KİMSELER ÇALIŞTIRILIYOR’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, “Asıl sorun, esnafın kendinde değil, çalıştırdığı deneyimsiz ve turizmi bilmeyen elemanlarda” diyerek eleştirilere yanıt verdi. Demir, “Bize de ufak tefek şikayetler geliyor. Benim 4 bin 400 tane esnafım var, fakat Alanya bölgesinde 30 binin üzerinde esnaf olduğu tahmin ediliyor. Bir çuval ceviz de çürüksüz olmaz deriz ya, birkaç tane esnafımızda da sıkıntılar var. Ama esnaflarda demeyelim, asıl sıkıntı çalışanlarda. Çünkü dış ülkelerden kovulan, sınır dışı edilen, yabancı dili var diye ondalıkla dükkanlarda çalışan elemanlar var. Bunlar yapıyorlar bu tür hareketi genelde. İşletme sahibi yatırım yapıyor, hiçbir zaman o düşüklüğü yapmaz, o terbiyesizliği yapmaz. Gelen misafirine, müşterisine hürmetini yapar. 
‘TACİZCİ ESNAF CEZAEVİNE GİRİYOR’
Bizim tavsiyemiz esnaflarımız çalıştırdıkları kişileri aile terbiyesi almış kimselerden tercih etsinler.  Gelen müşterilerimizi kardeşi gibi, ablası gibi, annesi gibi görsünler. Kendi ablası, kardeşi, annesi var. Hiçbir kimse namusuna leke gelmesini istemez. Şu anda da zaten en ufak tacizde kanunlar işliyor, gerekli işlem yapılıyor, cezaevine gönderiliyor. Esnaflarımız da gelen misafirlere iyi davransınlar. Seneye bir turist 5 turist getirir. Onlar 50 turist getirir, esnafımızın işi de böyle düzelir. Öbür türlü yapılan her kötü hareket, her olan olay Alanya turizmine zarar verir, Alanya esnafına zarar verir ve kazancımıza zarar verir. Bunu düşünerek gelen misafirlerimizi memnun olarak Alanya’dan gönderelim. En büyük reklam budur.
‘ARAMIZDAKİ ÇÜRÜKLER İMAJIMIZI ZEDELİYOR’
Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp de esnafın arasındaki çürüklerin Alanya’nın imajını kötü etkilediğini söyledi. Yenialp, “Çürüksüz koz olmaz. İlla ki esnafın içinden de bu tür esnaflar çıkabilir. Ama en büyük sıkıntılarımızın başında acentecilerin ve rehberlerin gelen turisti belli yerlere götürmesi. Bununla beraber Her şey Dahil Sistemi’nin (HD) de ortadan kalkması gerekiyor. Çünkü HD sisteminden dolayı esnafın kazancı düştü. Kazancı düşen ve maddi sorun yaşayan esnafın da psikolojisi bozuldu. Dolayısıyla bu durum esnafın hareketlerini ve davranışlarını etkiliyor. Turist sayısını az görünce de esnaf sıkıntı yaşıyor ve gelen turisti alışveriş yapmaya zorluyor ve kazıklıyor. Esnafımızda da sıkıntılar var. Aramızda bulunan çürükler kesinlikle imajımızı zedeliyor. Fakat bütün bu sebepler turiste kötü davranmamızı meşru kılmaz. Her ne olursa olsun istediğimiz kadar kazanamasak da turisti mutlu göndermek ve geri dönüşü sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.
‘TURİSTE ALKOL SERVİSİ YAPIYORLAR’
Dim TV (dimtv.tv) mikrofonlarına konuşan esnaf Mevlüt Selçuk, bazı işletmelerde turistle alkol ikram edildiğini ifade ederek, turistlere ürünlerin fahiş fiyatlara satıldığını ya da ürünün olduğundan farklı tanıtıldığını belirterek bu durumun turizmi olumsuz etkilediğini söyledi. 
‘TURİSTTE DE AHLAK PROBLEMİ VAR’
Müşterinin kalitesine göre davrandıklarını söyleyen esnaf Cihan Demirarslan ise, “Ahlak sorunu turistlerde de var maalesef. Özellikle Rus ve Arap turistlerde, bizi onlar tetikliyor. Yani müşterinin kalitesine göre davranıyoruz diyebiliriz" dedi. Son olarak esnaf Hakan Bahçeci de, “Esnafların içinde de kötü olan vardır, her esnaf bir değildir, kimi kandırır, kimi fazla parasını alır, kimi sinirlenir dükkandan kovar. Bunları en aza indirmek için biz elimizden geleni yapıyoruz, turiste karşı güzel davranıyoruz” diye konuştu.  

Yorumlar (5)
Volkan 4 hafta önce
Çok güzel..demmekki sonunda anlamışlar,yurtdisindan kovulan esrarcilarla bu işin yûrûmeyecegini..sokak acentalarindan başlanmali temizliğe..özellikle doğulu esnafin yaşı küçük cocuklari veya karďeşleri çalisiyor bu işletmelerde (kiyafet dükkanlari)..ayni fabrikadan çıkmış ibin saçlar..esrar satmaya calismalar..InsAllah düzelir.
Turizmci 4 hafta önce
Bakın size bir konuyu daha detaylı açıklamak ve açmak istiyorum
Alanyalılar olarak 1985,ten önce neredeydiniz.
Alanyadaydınız ve nasıl bir hayatınız vardı şöyle bir düşünün
Ben söyliyeyim: Başta Eğtim sıfır ,Hepinizde Yabancı Dil Sıfır
Bırakın 1985 şi daha öncelerini ne yol ne yordam
Sahile es kaza O tarihlerde bile yabancılar geldiğinde
İlk önce düşündüğünüz Uçkurunuz,du ve 1985,te aynısı
Neler oldu neler yaşandığını Alanyada gördüm
Hemde Şok edici şekilde . Neden O Tarilerde veya öncesinde
Kimse hiç bir yabancı dil öğrenmek için çaba
Göstermediniz öğrenmek için siz Alanyada bugünkü
Nesil yaşarken aynı nesil Avrupa’nın bir çok köşesinde
Anneleri evlatları için çalışıp eğtim almaları için
El memleketinde be orada, ki Türk Çocukları bugün
Türkiye’nin bir çok turizm beldelerinde ayrı ayrı
Dillere sahip olduğu için Çalışabiliyorlar ve aynı
Zamanda siz Alanyalılara para kazanmanızı
Sağlıyorlar .sizler ÖN YARGILI DAVRANIYORSUNUZ
ÖKÜZ OLMAYIP KENDİZİ EĞİTECEK TİNİZ
Vatandaş 4 hafta önce
Cuma pazarındaki dericierde butiklerde neler dönüyor her kes biliyor. Belediyenin işine gelmiyor gerçeği görmek.
Sungur 4 hafta önce
Dükkan sahipleri Alanya li yaylada.100binlerce Euro cepde kira çıkmassa üşkaat.birde Alanya Alara dolmuşçuları 3 lirayı 1 dolara denk görüyorlar gariban personel dahil utanıyorum onlar hayır.başka bir dolmuş hattı gelmeli acil tramvay
Hakan 3 hafta önce
Ulan gozumun onunde turisti kackez kazikladiniz sizin yaptığınız ne