'Alanya olarak Norveç'i ihmal ettik'

2019 Norveç Turizm ve Emlak Fuarı’na katılan Alanyahus Emlak sahibi Vural, rakip destinasyonların devlet desteği ile katıldığı fuara Türkiye ve Alanya’dan katılımın zayıf olduğunu söyledi

'Alanya olarak Norveç'i ihmal ettik'
banner404

ENVER Vural’ın sahibi olduğu Alanyahus Emlak, Norveç’in en büyük fuarı olan 2019 Norveç Turizm ve Emlak Fuarı’na katıldı. Oslo’da gerçekleştirilen ve 3 gün süren fuarı 42 bin 500 kişi ziyaret etti. 
Fuara ilişkin gözlemlerini Yeni Alanya’ya anlatan Alanyahus Emlak sahibi Vural, Alanya’dan kendileriyle birlikte fuara 3 emlak firmasının daha katıldığını; bunun dışında Belek’ten bir otelin daha fuarda yer aldığını belirtti. Türkiye ve Alanya tanıtımının fuarda yetersiz kaldığını belirten Vural, “Yunanistan, Mısır, Hindistan, İspanya gibi rakip destinasyonlar bakanlık desteğiyle tanıtımlarını yaptılar. Rakiplerimiz tüm sektör temsilcileriyle fuardaydı. Bir tek Türkiye’den kimse yoktu. Alanya esnafının ekmek yediği Norveç gibi önemli bir pazarda Türkiye ve Alanya’dan kimsenin olmaması bizi şaşırttı. Biz emlak satıyoruz ama standa gelen müşteriler otel ve bilet de soruyor. Türkiye için de olumlu izlenimler var. Gelmek ve yatırım yapmak isteyenlerin olduğunu gördük. Son 3 yıla göre izlenimler daha olumluydu. Bundan sonraki fuarlarda Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD),  Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) gibi Alanya’nın önemli sivil toplum örgütlerini de bu fuarlarda görmek istiyoruz. Önceki yıllarda turizmciler de Norveç Turizm ve Emlak Fuarı’na katılırdı ancak son 3 yıldır devlet desteği olmadığı için katılım sağlanmıyor. Norveç, Alanya’ya en fazla para bırakan İskandinav ülkesi. Bu yönden de önemli bir ülke. Biz kendi gayretlerimizle Türkiye’yi elimizden geldiği kadarıyla tanıttık. Fuarda ziyaretçilere Alanya muzu ve Alanya’dan götürdüğümüz çeşitli ikramlarda bulunduk. Norveçli turist bir anda 100 bin Euro’ya daire alıyor, dairesini dayayıp, döşüyor. Mobilya, beyaz eşya gibi pek çok sektöre katkı sağlıyor. Norveçli dışarıda yiyip içiyor, alışveriş yapıyor, Araplar gibi değil" şeklinde konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472