'Alanya'daki tesisleri Ruslar doldurdu'

Tivrona Tours Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Koç "Alanya'daki tesisler yüzde 50 oranında Rus turistlerle doldu. Almanların Alanya'ya olan ilgisinde düşüş yaşandı" dedi

'Alanya'daki tesisleri Ruslar doldurdu'
banner404

Yasin ARAZ

ALANYA firması olarak uzun yıllardır hizmet veren Tivrona Tours Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Koç, uçak bulmakta zorlandıklarını ifade ederek, "Bu sene çok şükür, geçtiğimiz 2 seneye oranla pozitif gelişmeler var. Özellikle Doğu Avrupa pazarı ile ilgili söyleyebiliriz bunu. Geçen seneki rakamları aştık. Üzerine zor da olsa 2 uçak bile koyduk. Zorluktan kastım ise uçak bulmaktan yana. Çünkü uçak yok. Doğu Avrupa'dan artış eğilimi var, son dönemde erken rezervasyon sürecinin bitmiş olmasından dolayı rezervasyonlarda düşüş var. Genel anlamda baktığımızda Alanya'daki otellerin doluluğunda Rus yoğunluğu hakim" diye konuştu.
'RUS TATİLCİNİN ORANI YÜZDE 50'
Koç sözlerini şöyle sürdürdü: "Otellerin Rus misafirler açısından yoğunluğu yüzde 40-50 dolaylarında. Birçok oteli bu genellemeye dahil edebiliriz. Bazı Alman pazarında kendisini ispatlamış oteller yine Alman ve Avrupa pazarında devam ediyorlar. Ancak şu zihniyet kırıldı, 'Ben Alman pazarı dışında kimseyle çalışmam.' Çünkü artık her otel herkesle çalışmak zorunda.
'ALMAN PAZARINDA GERİLEME VAR'
Bu da özellikle Alanya bölgesinde fiyatların daha cazip olması nedeniyle Rus turistlerin daha çok akın ettiği bir bölge oldu. Şu anda mevsimsel olarak baktığımızda Rus turistlerden ciddi bir rezervasyon geliyor. Avrupa'da özellikle Türkiye'nin lokomotifi olan Alman pazarında biraz gerileme var Alanya için. Fiyat avantajımızı Ruslarla doldurduk. Özellikle Lara, Belek ve Kundu bölgelerinde de belirli yerlerde boşluklar var. Almanlar bu bölgeye doğru kayıyor.
'RUSLAR ARTIK OLMAZSA OLMAZ'
Ama Ruslar Türkiye turizminin olmazsa olmazı konumuna geldi Türkiye. Bu kötü mü, hayır değil. Bizim bütün pazarlarla iç içe olmamız lazım. Çünkü birisinde sorun olduğu vakit diğer pazarla kapatma şansımız var. Ruslar'da şöyle bir durum var, tur operatörleri çok güçlü. Müşteride 'Ben bu tesisi aldım, bu tesise gideceğim' diye bir ısrarcılık yok. Tur operatörleri kendileri belirli indirim de yapabiliyorlar. Doluluğun ana sebeplerinden birisi de bu.
'FİYAT-KALİTE DENGESİ SAĞLANMALI'
Her zaman bizim konuştuğumuz fiyat-kalite dengesi bir şekilde oturuyor. Bundan kastım da şu, iyi fiyata satıp iyi hizmet vermek. Son dönemde fiyatların ucuzluğundan dolayı hem yiyecek hem de içecek kalitesinde düşme var. Ama bu ne kadar ekmek o kadar köfte anlayışında olmamalı. Müşterinin hem yediğinden hem içtiğinden memnun olması gerekiyor. Çok sayı yapacağım diye çok ucuz rakamlara verilmemesi gerekiyor. Bunun için de yatak arzının durması gerekiyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479