Alanya'da yerli turist hüsranı

Ramazan Bayramı’nın haftasonuna rastlaması nedeniyle tatilin kısa tutulması ve seçim telaşı iç pazarda Alanya'ya talebi yüzde 50 oranında düşürdü

banner404

Asiye ELİAÇIK

RAMAZAN Bayramı'nın son iki gününün haftasonuna rastlaması nedeniyle tatilin kısa tutulması turizmcinin planlarını alt üst etti. Kısa bayram tatili ve seçim telaşı yerli turist beklentisi içerisinde olan turizmcileri hüsrana uğrattı. Yerli turistte son 2 yıla oranla kayıp yüzde 50 olarak ifade edildi.
'İÇ PAZARIN PAYI DÜŞTÜ'
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya'daki son durumu değerlendirdi. Sili, "Alanya'da tesislerin doluluk oranları yüzde 80 dolaylarında. Ancak iç pazarın payı çok düşük. Seçimin yakın bir tarihte olması ve tatilin uzamaması yerli tatilci oranını geçen yıllara oranla yüzde 50 düşürdü" dedi.
'RUSLAR TELAFİ ETTİ'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu da, Avrupa pazarındaki artışların iç pazardan doğan boşluğu telafi etmeye yardımcı olduğunu ancak iç pazarın değerinin her zaman yüksek olduğunu söyledi. "Son 2 senedir Avrupalıdan doğan boşluğu iç pazar kapattı" diyen Dahaoğlu, "İç pazarda 3-4 günlük rezervasyonlar var. Rus pazarındaki artış dolulukları rahatlattı ama yerli turiste de ihtiyaç var. Tatil uzamayınca talep düşük kaldı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
sandal kozalak
sandal kozalak - 8 ay Önce

vah ki ne vah. Yerliye yüzlerce tl ye yalvarta yalvarta kakaladiklari odalari, ruslarla telafi etmisler. Bu mantik oldugu sürece bu kadar gelene sukretsinler

SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479