Alanya'da turizme darbe: 'Bütün pislikler denize aktı'

Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi Alanya’da neler oluyor? Alman basınında yayınlanan haberde Alanya’nın Avsallar Mahallesi’nde bir atık su kanalının patlaması sonucu bütün pisliklerin denize aktığı iddia edildi

Alanya'da turizme darbe: 'Bütün pislikler denize aktı'
banner404

Ceren ŞAHİN  

TÜRKİYE ve Alanya önceki gün Alman basınında yer bulan bir haberle çalkalandı. Alman RTL televizyon kanalının haber sitesi rtl.de’de de yayınlanan haberde Alanya’nın Avsallar Mahallesi’nde bir kanalizasyon borusunun patladığı ve patlayan borudan akan atıkların da doğrudan denize aktığı iddia edildi. Tatil için Alanya’ya gelen bir kadın turist tarafından çekilen görüntüler Alanya’da büyük yankı uyandırdı.

‘BURASI KANALİZASYON GİBİ’

Alman kadın turist Cornelia Giffing’in çekmiş olduğu videoda “Ben burada, Alanya yakınlarındaki Avsallar'dayım ve burası aslında 2 gündür bir kanalizasyon gibi. Böylece gökyüzüne kokuyorlar. Sarı bir renge sahipler. Buraya çoktan yerleştiler. Her yerde, üstünde, içindeler. Alanya sahil korumalarına olanları söyledim. Plajdan sorumlu kişiler bana boru patladığını söylediler. Ama merdivenlerden yukarı çıktım ve baktım. Turistler burada hemen hemen her yıl böyle şeylerin olduğunu söylüyor. Sanırım, denize açılan lağım insanları hasta ediyor ve sağlık için iyi değil. Arkamda görebilirsiniz, yanımda görebilirsiniz. Bence bunu herkes bilmeli ve bu durum düzeltilmelidir” ifadeleri yer alırken, durumdan şikayetçi olan başka turistlerin olduğuna da vurgu yapıldı. 

‘CANAVAR GİBİ KOKUYOR’

‘Kokuyor, canavar gibi kokuyor!’ cümlesiyle paylaşılan haberin içeriğinde ise şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de Alanya’nın Avsallar beldesinde kanalizasyon açık bir borudan doğrudan denize akıyor. Bu plaj şeridinde turistler denize giriyor. 
Sahilde yaşananların ardından tatiliniz bir rüya olmaktan çıkıp, bir lağıma dönüşüyor. Videoda durumun ne kadar kötü olduğunu ve Cornelia Giffing'in turistlerin sağlığı için bu görüntüleri çektiğini görebilirsiniz. Komşu bir otelin konukları da videodaki bu gözlemleri doğruluyorlar. Giffing bir kanalizasyona baktığını ve gübre kokusu aldığını bildiriyor. 
Görünüşe göre, bir kanalizasyon borusu tıkanmış, sonra patlamış ve yetkililer de çok geç kalmış ya da cevap vermemiş. İnşaatı devam eden otel yetkilileri sorunlu bölgede bir gün içinde sızıntıyı kapatmayı kabul etmiş. Konuk danışman, “Ancak bu arada, kanalizasyon zaten önemli ölçüde azaldı” diyor.
 İnşaat işleri, kumlu plaj boyunca, hatta denizin içinde bile devam ediyor. Görüntülerde drenaj borusu boyunca uzanan elektrik kabloları da görünüyor. 
Erika ve Werner Zerres çifti de Türk yerinde uzun süredir tatil yapıyor. İddiaya göre, her yıl düzenli olarak kumsalda çamurlu su birikintileri oluşuyor. Çift, kanalizasyonda çoğalan sivrisinekler tarafından 50 kez sokulduktan sonra oradan kaçtı. 
Birçok tatilcinin bugüne kadar başarılı olamadığı için yerel yönetim ofisi ile temas kurduğu söyleniyor.” 

‘YETKİLİLER AÇIKLAMA YAPMALI’

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu konuya ilişkin Yeni Alanya’ya yaptığı açıklamada yetkililerin ivedilikle açıklama yapması gerektiğini belirterek “Haberi maalesef bende izledim. Bana soran acentacı arkadaşlarımızda oldu. Haberde geçen kadın turist, ifadeleri arasında bulunduğu bölgenin pis koktuğunu söylüyor. Konunun anlatıldığı gibi olmasa dahi sadece pis kokması bile herkesi üzmüştür. Alanya’mız bir turizm cenneti. Turistler Alanya’nın denizine, kumuna, güneşine geliyorlar. Geldiklerinde deniz kokusu almak yerine, pis kokulara neden maruz kalsınlar? Olmaması lazım. Lakin bir gerçek daha var ki, özellikle Almanya ve Almanya’daki televizyon kanalları her sene bize yönelik karalama kampanyaları oluşturuyorlar. Bu ve bunun gibi olayları, üzerine de koyarak, büyütüyorlar. Küçücük bir malzemeyi bile o kadar çok büyütüyorlar ki, sanki dünyanın sonu geliyor. Almanlar, mevzu bahis Türkiye olduğunda pireyi deve yapıyorlar. Bu da bizi olumsuz yönde etkiliyor. Konuya ilişkin bölgede var olan sorunları yetkililerin ağzından duymak lazım. Gerçekten bölgede yaşanan sorun nedir? Var olan akıntının sebebi ne? Bunun ivedilikle açıklanması gerekiyor. Turizm çok hassas bir sektör, bu tip durumlara karşı ekseriyetle dikkatli olmalı ve asla malzeme vermemeliyiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472