Alanya'da spor turizminde kayıp

Tivrona Tours Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Koç "Alanya'da spor turizminin en gözde kolları yüzme ve hentbol ama genelde kayıp yüzde 70" diye konuştu

Alanya'da spor turizminde kayıp
banner404

Yasin ARAZ

ALANYA'DA spor turizmine yönelik faaliyet gösteren Tivrona Tours'un Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Koç, Alanya'da spor turizminin geldiği son noktaya ilişkin bilgiler verdi. Koç, 2016 ve 2017 yılları arasında yaşanan sorunların spor turizmine ağır darbeler vurduğunu ifade ederek, sektördeki kaybın yüzde 70 civarında olduğunu söyledi. Sezonda gelen 100 takımın bir elin parmaklarını geçmeyecek orana kadar düştüğünü de aktaran Koç, yeniden toparlanma sürecine girdiklerini öncelikli hedefin kaybı yüzde 60 seviyelerine çekebilmek olduğunu belirtti.
'TEDİRGİNLİKLER GİDERİLİYOR'
Koç, şu bilgileri verdi: "Spor turizmi olarak bizim özellikle şubat ve mart aylarında yoğun bir tempomuz oluyor. İskandinav pazarı üzerine yoğunlaşıyoruz, son iki senede yani 2016-2017 yıllarında gerçekten kötü dönemler geçirdik. 2018 yılının geneli ve özellikle ocak-şubat-mart aylarında bunun geri dönüşleri başladı ama kaybettiğimiz pazarın yüzde 30'unu ancak geri alabildik. Henüz yüzde 70'lik bir kaybımız var. Bizim bu aralar partnerlerimiz ile yaptığımız görüşmelerde ivmenin bizim lehimize geri döndüğünü, en azından Türkiye pazarının talep olarak artmaya başladığını, çekincelerinin yurt dışı tur operatörlerinde veya futbol turizmi yapan acentalarda giderildiğini görüyoruz. Türkiye'nin yapılması gereken reklamı, satış pazarlaması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
'AİLELERİN KORKULARINI KIRDIK'
Gelen takımların özellikle alt yaş gruplarının ailelerinde korku vardı. Ama o korkuyu yok etmeyi başardık. 2018'de kaybettiğimiz pazarın yüzde 30'unu geri aldık ama 2019'da bu pazarın yüzde 70'ini almayı düşünüyoruz, en azından alabildiğimiz kadar pay almanın peşindeyiz. En azından eski potansiyelimizin yüzde 60'ına ulaşmamız gerekiyor. Bu rakamları yakalayabileceğimizi umuyorum. Bu pay yıllar geçtikçe artacaktır. Ona göre birçok anlaşmamızı da bu sene erkenden yapacağız. Şu anda onların görüşmelerine başladık. 2019 özellikle şubat-mart ayları bizim için kritik aylar. Futbolun yanısıra Alanya'ya getirdiğimiz yüzme grupları var. Alanya Belediyesi'nin olimpik yüzme havuzunu kullanıyoruz ve büyük ilgi görüyor. Ayrıca yine hentbol grupları getiriyorduk, bundan 3-4 sene öncesine kadar yine onlar tarafından talepler başladı.
'VELEDROM ALANYA'YI ŞAHLANDIRIR'
Gruplar bizden fiyat talep ediyorlar, durum hakkında bilgi almak istiyorlar. Biz hala satış pazarlama işlerine devam ediyoruz. Tabi bu da bir süreç. Yani birkaç sene içinde toparlayacağımıza, eski konumumuza geleceğimize inanıyorum. Spor turizmi olarak ayrıca spor turizmi futbol, hentbol, yüzme dışında daha farklı branşları olan bir birim. Özellikle Alanya'da bisiklet ile ilgili çalışmalar yapan arkadaşlarımız var. Onların bu konu üzerine gelişmeler kaydettiklerini de görüyoruz. Alanya'da veledrom dediğimiz bisikletçilerin antrenman yaptıkları saha yapılırsa çok büyük katkıları olacaktır. Bunu yatırımcı arkadaşların ve yerel otoritelerin değerlendirmesi lazım. Çünkü Alanya bisiklet ile özdeşleşmiş bir sahil kenti. Yani voledromun yapılması durumunda birçok insan ekmek yer bu projeden.
'FUTBOLDA SİDE, YÜZMEDE ALANYA'
Eğer 2015 rakamlarını baz alırsak, senede yaklaşık olarak 80-100 takım getiriyorsak, bu rakamlar yüzde 30 düşüşle 20-30 seviyelerine geriledi. Bir kulübün alt veya bayan takımlarıyla birlikte 2-3 takımı olabiliyor. Tabi sorunlardan dolayı 2016'da aşağı yukarı 20 takıma kadar düştük. 2017 yılının ocak-şubat-mart aylarında taban yaptık. Yani bir elin parmaklarını geçmiyecek kadar takım geldi. Bu sene yine 20'li rakamlara döndük. Hedefimiz tekrar 80-100 takım getirmek. Bahsettiğim durum özellikle Belek, Side ve Alanya'yı kapsıyor. Şu dönemde Side'de yoğunlaşıyoruz futbol branşında ama diğer branşlarda da Alanya önde gidiyor. Özellikle yüzme ve hentbol konusunda."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479