Alanya'da rüya sezon yolda 

Tur operatörlerinin Yeni Alanya’ya açıkladığı verilere göre Alman pazarından Alanya’ya yaptırılan erken rezervasyon oranları geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 100 arttı. Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya'yı kapsayan İskandinav pazarında ise yüzde 50’nin üzerinde bir artış var

Alanya'da rüya sezon yolda 
banner404

Ceren ŞAHİN 
  
TURİZMDE
2018 yılı rekorların yılı olan 2015’i yüzde 8 büyüme ile geride bırakırken, 2019 için ise Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından ‘bugüne kadar görülmemiş şaşırtıcı rekorlar’ beklendiği yönünde bir açıklama yapıldı. Yılın ilk verileri de beklenen büyük rekorların müjdecisi oldu. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği, 2019 yılına ilişkin yayınladığı ilk turizm verilerinde geçen yıl Ocak ayının aynı dönemine göre, 2019’da yüzde 70’lik rekor bir artış olduğunu duyurdu. Turizmde en düşük dönemlerden biri olan ocak ayında kırılan rekor, turizm sektöründe de sevinçle karşılandı. 1-13 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya Havalimanı aracılığıyla toplam 75 bin 396 turist Antalya’ya geldi. Bu turistlerin yaklaşık olarak yüzde 35’i, yani 26 bin 500’ü ise Alanya’da ağırlandı. 2019’da Avrupa pazarında Alanya’nın eski günlerine geri döneceğini vurgulayan sektör temsilcileri Almanya’dan Türkiye’ye yaptırılan erken rezervasyon verilerini de açıkladı. Alman Seyahat Acentaları Birliği’nin açıkladığı son verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye 2019 yılı için yaptırılan erken rezervasyon sayısı yüzde 123 oranında artış gösterirken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yaşanan ciro artışı da yüzde 140 olarak belirlendi. 
Peki, Alanya’da son durum ne? 
‘ALMAN PAZARINDA YÜZDE 100’LÜK ARTIŞ VAR’
Almanya’nın üçüncü büyük turizm şirketi olan Der Touristic Bölge Müdürü Levent Danışman Alanya’ya Avrupa pazarından gelen erken rezervasyonlarda ciddi oranda bir artış olduğunu belirterek “Alanya’da Alman pazarına baktığımız zaman geçtiğimiz yıla oranla erken rezervasyonlarda yüzde 100’lük bir artış söz konusu. Bu da sezon sonunda bizlere yüzde 20 ve 25’lik bir artış kazandıracağı anlamına gelmektedir. Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya olmak üzere İskandinav pazarından gelen erken rezervasyonlarda ise yüzde 50’nin üzerinde bir artış olduğunu söyleyebilirim. Erken rezervasyonların geneli için ciddi oranda bir artış söz konusu. Lakin sezonun bu rakamlarla biteceği düşünülmesin. Bu rakamlar geçtiğimiz yıla oranla erken rezervasyonlarda yaşanan artış oranlarını göstermektedir. Sezon sonunda bu artışların yüzde 20-25’ini kazanmış olacağız. Yani erken rezervasyon oranlarında yaşanan bu artış turizm sezonu sonunda, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece Avrupa pazarının genelinde yüzde 20-25’lik bir artışla yansıyacaktır” dedi. 
‘İSTEĞİMİZ ÖN VE SON SEZONLARDA DOLMAK’
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, fiyatlara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Avrupa pazarında Türkiye’ye bir geri dönüş var. Bu dönüşten Alanya da payını alacaktır. Bizim isteğimiz ön ve son sezonlarda da dolmak. Zira yüksek sezonlardan yana bir şikayetimiz yok. Ön ve son sezonlarda doluluklarımız az oluyor. Çarkın zor döndüğü bir ön sezonun ardından gelen yüksek sezon da sadece aradaki farkı kapatıyor. Dolayısıyla oteller zarar ediyor. Lakin ön ve son sezonların dolmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli husus fiyatların düşürülmemesi, acentaların da bu yönde indirim talep etmemesi. Örneğin Alanya’nın en güzel zamanı eylül ayıdır. Eylül daha evvel yüksek sezon olarak değerlendirilen bir aydı. Fiyatları yüksekti. Alanya’nın en büyük kaybı bence burada yatıyor. Haziran ve eylül rakamlarının ‘yüksek sezon’ kabul edilerek yükseltilmesi lazım. Ekim ve mayıs rakamları da bir geçiş fiyatı belirlenerek düzenlenmeli. Düşük sezon olarak ise mart, nisan, ekim ve kasım ayları görülmeli. Eğer turizmi 12 aya yaymak ve 2019’da Türkiye’ye olan talepten fayda sağlamak istiyorsak geçiş aylarının da fiyatlarını yükseltmeliyiz. Zira maliyetlerimiz çok arttı. Hem işçilik, hem de yiyecek-içecek maliyetleri had safhada” ifadelerini kullandı. 
‘İÇ PAZAR DARALIRKEN 
YERİNİ AVRUPA ALACAK’

SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı, Alanya’da iç pazarın daralacağını, yerini de Avrupa pazarının alacağını ifade ederek “Mısır hala Rus pazarına açık değil. Mısır’ın Rus pazarına açık olmadığı bir durumda Türkiye’nin mutlaka önceliği olacaktır. Avrupa pazarında da sevindirici bir artış görünüyor. Turizmin aylara dağılımına baktığımızda, var olan artışların sezonu öne çekeceğine ilişkin bir yorum yapmak için henüz çok erken. Yüksek sezonda Avrupa pazarında yaşanacak artış da Türk pazarındaki kısıtlama ile birlikte gelecek. Euro ve dolar bazında maliyetlerin son 6 ayda yüzde 40 oranındaki artışı, yükselişi Türk pazarını yani iç pazarı daraltırken, Avrupa pazarını öne çıkaracak. Lakin turizmin yıl içinde aylara dağılımı noktasında, ön ve son sezonlarda katkı sunacağını düşünmüyorum. İç pazarın dolduramadığı noktada devreye Avrupalı turistler yani dış pazar girmiş olacak. Görünen şu an bu” şeklinde konuştu. 
‘ALMAN PAZARI İKİNCİ SIRAYA OTURABİLİR’
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, yapmış olduğu değerlendirmede “Açıklanan erken rezervasyon verilerine göre Alman pazarında ve genel olarak Avrupa pazarında ciddi bir artış bekleniyor. Rakamlar, bakanlığın da ifade ettiği gibi oldukça sevindirici. Keşke şu ana kadar yapılan rezervasyon sayılarını da verseler de ona göre bir değerlendirme yapsak daha doğru ifadeler kullanabiliriz. Sadece yüzde oranları ile açıklama yapmamız durumunda yanılabilir ve yanıltabiliriz. Geçen sene bu zamanlarda bir önceki yıl ile kıyasladığımızda ciddi yüzde artışlarının olduğunu görüyorduk. Fakat şubat ayı itibari ile satışlarda düşme yaşanmış ve ocak ayının artısını da eritmiştik. Mart sonu itibari ile bu devasa yüzdeler aşağı düşmüş ve yılsonu itibari ile Alman pazarını 2 milyon 293 bin ile yüzde 38 arttırarak kapatmıştık. Kötü geçen yılların ardından bu yüzde de son derece başarılıydı. Bu yıl için de minimum yüzde 30’luk bir artış olacağını söyleyebiliriz. Lakin uçak kapasitesinin de aynı oranda artması gerekmektedir. Maalesef diğer bölgelerin agresif fiyat politikası yüzünden Alanya son zamanlarda Alman misafirlerini kaybetti. Fakat 2019’da yansıyan rezervasyonlarımızdan da tekrar kazanmaya başladığımızı görüyoruz. Bu pazarlar refah seviyeleri en yüksek pazarlardır ve Alanya’ya geldikleri yıllarda her daim birer can simidi olmuşlardır. Bu pazarlarda turistler yılda 2 ila 4 olmak üzere tatile çıkmaktadırlar. Bu noktada ülke olarak ciddi reklam kampanyalarına girmememiz zorunlu hale gelmiştir. Avrupa’da yaşayan milyonlarca insan Türkiye’yi ve Alanya’yı biliyor, defalarca gelmişlerdir. Geçmişte gelene tekrar sıfırdan anlatmamıza gerek yok. Fakat bu ülkelerde ciddi imaj çalışmaları yapmaya ihtiyacımız var. Her ne kadar Avrupa’da ön satışlar iyi de gözükse de sıralamada Rus pazarı yine lider olacaktır. 2’inci sırada yer alan ise Almanlar olacaktır. Ardından da Ukrayna, Polonya ve Hollanda pazarları gelebilir. Satışların canlı olmasının pek tabi Alanya turizmine katkısı tartışılamaz. Fakat bu anlamda sezonun erken başlaması gibi bir durum bu yıl için söz konusu olamaz. Son iki yıldır artan bu güzel veriler doğrultusunda 2020 yılı daha olumlu bir yıl olacak ve sezonun erken başlaması ve geç kapanmasına büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerine yer verdi. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bora bora
Bora bora - 3 ay Önce

Her yıl geriye gidiyor alanyada 250 dükkan kapandı neyin kafasını yaşıyorsunuz.

Turist
Turist - 3 ay Önce

İnansak mı?

Murat
Murat - 3 ay Önce

Kiralari artirmak icin herseneki gibi ayni teknik.sadece insanlara umut asiliyorlar sezon yine husranla bitiyor insAllah bu sefer gercek olur.esnafimiz sesonu borcsuz kapatirlar.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479