Alanya'da Noel bereketi

Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi Alanya yeni yıla hazırlanıyor. Kötü geçen iki yılın ardından turizme ilaç gibi gelen 2018’e veda ederken Alanya turizminde son durum ne? Alanya yılbaşı tatilinden umduğu payı alabilecek mi?

banner404

YENİ yıla sayılı günler kala Noel, Alanya’ya ölü sezonu kısmen canlandıracak. Alanya’da açık olan tesisler Noel tatilinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşacak. Noel’de Almanya ve Hollanda ağırlıklı olmak üzere Orta Avrupa ve iç pazara hitap edecek olan Alanya’da 600 civarındaki turistik konaklama tesisinden şu anda yüzde 10'u açık durumda. Öte yandan Alanya’da sezon doluluklarının da olumlu yönde olduğunu ifade eden turizm temsilcileri, doluluk oranının yüksek olmasını açık olan tesis sayısının az olmasına bağladı. Ölü sezon olarak adlandırılan kış aylarında turizmin canlandırılması gerekliliği sektör temsilcileri tarafından bir kez daha dile getirildi. 
‘ALANYA’DA SEZON DOLULUKLARI OLUMLU’
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya’da açık olan tesislerin sezon doluluklarına ilişkin “Açık olan tesislerimiz az olmakla beraber doluluklarımız iyi görünüyor. Kleopatra tarafını değerlendirdiğimizde açık olan tesislerimizin sezon dolulukları olumlu. Yanı sıra yılbaşında da kısa süreli olarak bütün açık tesislerimiz için de doluluk söz konusu. 
Alanya'da 600 tesisten sadece yüzde 10'u açık ve bu tesislerin tamamı yüzde 100 dolu olacak. Noel tatilinde Almanya ve Hollanda ağırlıklı olmak üzere Orta Avrupa ve iç pazara hitap ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
‘EN PROBLEMLİ DESTİNASYON ALANYA’
Konaklı Otelciler Birliği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, kış turizminde en problemli destinasyonun Alanya olduğuna dikkat çekerek “Açık tesis sayısının çok az olması sebebiyle, yılbaşında Alanya’mız hak ettiği payı alamayacaktır. Dolayısıyla Noel tatilinin Alanya’ya çok katkısı olacağını söylemek mümkün değil. Özellikle Belek-Kundu bölgesinde otellerin çoğu kış döneminde de açık. Kış turizmi anlamında en problemli destinasyon maalesef ki Alanya. Öyle tahmin ediyorum ki Alanya genelinde tesislerimizin yüzde 5’lik bir dilimi açıktır. Bu anlamda kışa yönelik etkinliklerle birlikte Alanya’da kış turizminin canlandırılması gerekiyor. Soğuk ülkelere yönelik yaşlı turizmini, orta yaş turizmini canlandırarak kış döneminde gelen tatilci sayısı arttırılabilir. Bu noktada tesislerin de kendilerini kışa daha uyumlu hale getirmesi şart. Sosyal donatıları, kapalı alanları, ısıtmalı ve kapalı havuzlarıyla imkanlarının arttırılması sağlanabilir” şeklinde konuştu.  
‘TESİSLER VE TURİST PORTFÖYÜ YAZA UYUMLU’ 
SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı da kış turizmini canlandırmak adına etkinliklerin düzenlenebileceğini ifade ederek "Bakanlığa bağlı olan tesislerin tahminen yüzde 10 civarı açık. Tesislerimiz çoğunlukla yaza uyumlu. Dolayısıyla kış döneminde açık olan tesis sayımız az. Turist portföyümüz de doğru orantılı olarak yaza uyumlu. Mevcutta açık olan tesis sayısı da kışın Alanya’ya gelen misafirlerimizi ağırlamaya yetiyor. Açık olan sayı az, az olan da doluyor. Lakin Alanya’da kış turizmini canlandırmak adına arazi yapısı müsait olan otellerin sosyal alanlarını genişleterek kış sezonunda da turiste hitap etmesi sağlanabilir. Ha keza kış aylarında turistin Alanya’yı tercih etmesi için de kentte Noel Pazarı benzeri çeşitli etkinlikler düzenlenebilir. Alanya sonbahar ve kış mevsimlerinde de cennetten bir köşe. Değerlendirmek bizim elimizde" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479