banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

"Acenteler ne katkı yapacak"

ALTİD Başkanı Sili, turizm gündemini meşgul eden Konaklı Kongre Merkezi ve tanıtıma ayrılan bütçe sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu

TURİZM 22.07.2014, 09:14 22.07.2014, 17:55
"Acenteler ne katkı yapacak"
banner404
- Yasin ARAZ
GEÇTİĞİMİZ günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu'nun "Konaklı Kongre Merkezi işi bilen turizmcilere verilsin, bunun da Alanya'daki örneği ALTİD'dir" sözüne cevap veren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Çavuşoğlu'na teveccühünden ötürü teşekkür ederim ancak kongre turizmi profesyonellik gerektiren bir çalışma. Akdeniz Üniversitesi'nin (AÜ) de bu konuda çalışmaları var" dedi. 
'ÇOK İYİ HABERLER ALACAĞIZ'
AÜ'ye bağlı bulunan Konaklı Kongre Merkezi'nin, kongre turizmine kazandırılması anlamında ciddi çabaların olduğunu ancak bunların yetersiz olduğunu belirten Sili, "Bu işletme durumunun ALTİD-TÜRSAB-Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) olarak değerlendirilmemesi lazım. Bu konu hakkında öncelikle AÜ'nün ciddi çabaları olduğunu biliyorum. Merkezin inşa sürecinde Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Konaklı'daki otelcilerin ciddi bir katkısı söz konusuydu. Merkezin işletilmesi konusunda AÜ ile bir birlikteliğe gidildi. Aslında AÜ'nün imkânları son derece geniş. AÜ'nün hem üniversiteler arası hem de uluslararası alan açısından bir sorunu yok. Geniş bir çevre anlamında bu merkezi çok daha iyi şekilde pazarlayabilirler. Takip edebildiğim kadarıyla bu merkezin fiziki olumsuzluklarının giderilmesi anlamında AÜ'nün birçok çabaları oldu. Bugün de merkezin pazarlanması anlamında bir çaba gösteriyorlar. Tabiki bunun daha iyisi yapılabilir mi derseniz, elbette yapılabilir. Profesyonel bir firma tarafından bu ele alınabilir. Konu hakkında geçtiğimiz günlerde kongre turizmiyle uğraşan bir firma ile anlaşma imzalandı. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde kongre merkezi ve Alanya'ya katkılarıyla ilgili çok daha iyi haberler alacağız. Şu anda ihaleye girişimler ve katılımlar noktasında çabalarımız devam ediyor. Kongre merkezi konusunda yine AÜ ortak alınabilir. Çok daha hızlı bir mekanizma kurularak merkezin etkin şekilde işletilmesi konusuna ben de inanıyorum" diye konuştu.
'ALTAV ELİNDEN GELENİ YAPIYOR'
TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Çavuşoğlu'nun kongre merkezinin bütçesinin yetersizliğiyle ilgili sözlerine de değinen Sili, "Alanya'da tanıtımın başında ALTAV var. Tanıtımın patronu Alanya'da ALTAV'dır. Bizler ALTİD ve ALTSO olarak ALTAV önderliğinde bu işi götürmeye çalışıyoruz. Bütçe geçmişteki gibi hâlâ düşük. Diğer bölgelere baktığımız zaman neredeyse beşte bir oranında bir bütçemiz var. ALTAV bu konuda elinden geleni yapıyor. Tanıtıma sadece fuarlar anlamında bakmamak lazım. ALTAV geçtiğimiz yıl 24 fuara katıldı. Diğerlerine katılınabilinir ama özellikle İngiltere, Almanya ve Rusya stantlarının çok daha etkin ve ses getirir düzeyde olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun ötesinde tanıtım çalışmaları sadece fuarlarla sınırlı değil. Bizler ALTİD olarak geçtiğimiz sene yaklaşık 1 milyon TL ALTAV'a verdiğimizin haricinde katkı vermiş durumdayız. Buraya gelen gazetecilerin, tur operatörü temsilcilerinin ve sahiplerinin ağırlanması, çeşitli spor organizasyonları yani tanıtımda kullanılacak her türlü argümanlara ALTAV bütçesinin haricinde ciddi destekler vermeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
'HEPİMİZ BU İŞTEN EKMEK YİYORUZ'
Çavuşoğlu'nun şehrin bütün olarak hareket edebilmesi yönündeki sözlerine de destek veren Sili, "Bu işten hepimiz ekmek yiyoruz. Dolayısıyla tanıtımın da ortak kararlarla ve bütçelerle gerçekleşmesi gerekiyor. Turist başına 1 euro gibi bir fiyat alınması söylenmiş. Böyle bir karar alınırsa bu yine otelcilerin üzerine yüklenecektir. Acentaların bu noktada ne derece katkı yapacağından emin değilim. 
Dillendirilen bir şehir vergisi gerçeği var. Bu belki gerçekleşirse tanıtıma belirli bir pay ayrılabilir. Bu sadece Alanya adına değil, Antalya gibi bölgelerde de oluşturulabilir bir uygulamadır. Topyekun bir katılımın sağlanması tanıtımın daha uç noktada daha iyi bir şekilde yapılabilmesi adına son derece önemli. Yapılabilecekler ile ilgili tam bir projeksiyon çıkarılması gerekiyor. Biz fuarlara katılıyoruz. Birçok çalışmalar yapıyoruz. Bunların haricinde bir projeksiyon ortaya konulursa insanlar çok daha etkin olarak gayret gösterirler diye düşünüyorum" dedi.

Yorumlar (0)