'2019 Avrupa yılı olacak'

2018’de Avrupa pazarının hareketlenmeye başladığını belirten Alanyalı inşaat ve emlak sektörü temsilcileri, 2019’da Avrupalı ilgisinin daha da artacağını söylediler

'2019 Avrupa yılı olacak'
banner404

Kübra DUMAN 

TÜRKİYE'DE yabancıların en fazla konut aldığı ilçelerin başında gelen Alanya'ya ilgi sürüyor. 2018 yılında ivme yakalayan inşaat ve emlak sektörünün temsilcileri, yabancıya mülk satışında 2017’ye oranla geçtiğimiz yıl yüzde 30-35’e varan artış yaşadıklarını söylediler. Yeni Alanya’ya 2018 yılını değerlendiren sektör temsilcileri, başta Ortadoğu ve Rus pazarı olmak üzere ciddi bir artış yakaladıklarını belirttiler. 2018’de Avrupa pazarının hareketlenmeye başladığını belirten temsilciler, ilçede turizmin 12 aya yayılması için Avrupa pazarının önemli olduğuna dikkat çekerek Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na seslendiler. 
Öte yandan Alanya’da İsveç, Norveç, Danimarka, Polonya, Finlandiya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Almanya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan, Irak, İran, Ürdün, İsrail, Rusya Federasyonu'nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 ülke vatandaşı mülk sahibi.  
‘12 AY TURİZM İÇİN AVRUPALI DÖNMELİ’
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay "2017’ye göre 2018’de bir artış yaşadık. Avrupalılarda bir çıkış oldu ama genel anlamda İran, Irak gibi Ortadoğu vatandaşlarında hızlı bir şekilde yükselişe geçtik. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma da bir nebze olsun etkiledi satışlarımızı. Öte yandan 2018’de devlet politikası açısından daha ılımlı bir geçiş yaşadık. Bizim 2019’da tek istediğimiz Avrupalı turisti tekrar geriye getirmek. Ortadoğu’daki insanların alımı çok olsa da Avrupalıların dönmesinden yanayız. Turizmi 12 aya yaymak istiyorsak Avrupalıları geri getirmemiz lazım. Yani Avrupa’da büyük bir kampanya yapmak istiyoruz. Turizm bakanımız ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, umarım 2019’u Avrupa’da turizm yılı ilan ederler ve büyük bir kampanya başlatırlar. Biz burada turizmi 12 aya yayma peşindeyiz. Biliyorsunuz Alanya 12 ay yaşanabilecek bir kent” şeklinde konuştu.  
‘2018’DE AVRUPALI DÖNMEYE BAŞLADI’
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker “2018 yılında önceki yıllara oranla ciddi bir fark söz konusu. Bu yıl Alanya'da geçen yıla oranla yabancıya konut satışı yüzde 30 civarında arttı. Bu artışın da 2019’da yükselen bir ivme ile süreceğine inanıyoruz" diye konuştu. İnşaat sektörünün turizme paralel olarak seyrettiğine dikkat çeken Küçüker, “2018’de Avrupa pazarında dönüşler başladı, Ortadoğu pazarında da hareketlilik sürüyor. Aynı zamanda vatandaşlık hakkını elde etmek için yatırım yapanlar olduğunu da görüyoruz. İnşallah 2019'da bunları daha çok tecrübe edeceğiz. 2019’da daha da iyi bir sezon ümit ediyoruz. Turizmcilerle yaptığımız istişareler de bunu gösteriyor. Politik istikrar sağlandı, ekonomide stabil bir noktadayız. Bizim için 2018’in en büyük kazanımı Avrupa pazarı” dedi. 
‘TÜM PAZARLARDA ARTIŞ YAŞANDI’
Alanya’da yabancıya yönelik mülk satışında 2018 yılında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35 oranında ciddi bir artış yaşandığını belirten emlakçı ve yeminli tercüman Anjelika Chezhia, geçtiğimiz yılda Rus ve Ortadoğu pazarları olmak üzere tüm pazarlarda artış yaşandığını belirtti. Avrupa pazarında da kısmi bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Chezhia "Başta Ruslar ve Araplar olmak üzere tüm pazarlarda yabancıya mülk satışında artış var. Avrupa pazarında bir kıpırdama var ama o eski canlılık henüz yakalanmış değil. Bunda Avrupa’da yaşanan krizin yanısıra Ortadoğu pazarındaki artışın da etkili olduğunu düşünüyorum. Araplar gelince Avrupalılar biraz geri planda kalmak istemiş olabilirler. Genel anlamda yaşanan artışta dolar ve Euro kurlarında yaşanan dalgalanma da etkili oldu. Yabancı yatırımcılar bu fırsatı iyi değerlendirdiler. Tapuda yabancıya mülk satışında ciddi anlamda yoğunluk yaşanıyor. Gerçekleştirilen satış işlemlerinin 3’de 1’ini yabancıya mülk satışı oluşturuyor. Bürokratik engeller yok artık, kısa sürede satış işlemlerimiz tamamlanıyor. Evraklarımızı sabah veriyoruz, öğleden sonra tapumuzu alıyoruz. Yatırımcı memnun ayrılıyor buradan. Yeni yıl itibariyle müracaatlar arttı, 2019’un daha da iyi olacağına inanıyoruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479