Turizm Bakanı Ersoy Alanya'da: 'Hedef 12 ay turizm'

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alanyalı turizmcilerle buluşmasında çarpıcı tespitler yaptı. Ersoy "Toplum olarak hatayı hep başkasında arıyoruz. Nitelikli turizm farklı bir şey. Bu da bir gecede ya da bir yılda olacak bir şey değil. Önce zihinlerin ve bakış açılarının değişmesi gerekiyor" dedi

ALANYA 7 yılın ardından bir Turizm Bakanı ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Menderes Türel ile birlikte Alanya’ya gelerek sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Rubi Platinum’da gerçekleşen turizm zirvesinde ülke ve Alanya turizmine yönelik önem arz eden gündem maddeleri konuşulurken, Bakan Ersoy sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Öte yandan toplantıya Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ALTSO) Mehmet Şahin, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu İkinci Başkanı Kerim Yılmaz, eski Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve çok sayıda turizmci ile farklı sektörlerin temsilcileri katılım sağladı. 
ALANYA’NIN TALEPLERİ ERSOY’A SUNULDU 
Toplantının açılış konuşmasını ALTİD Başkanı Burhan Sili gerçekleştirerek katılımcıları selamladı ve ardından Alanya turizmine yönelik beklentilerden oluşan dosyayı Bakan Ersoy’a sundu. Dosyanın ana gündem maddelerinde Alanya’da kaynak pazar ve ürün çeşitliliğinin arttırılması, mevsimsel sorununa ilişkin turizmin 12 aya yayılması, ulaşımla alakalı olarak hem Gazipaşa Alanya Havalimanı’nın imkanlarının arttırılması hem de Antalya-Alanya arasında ulaşımın daha hızlı ve konforlu biçimde sağlanabilmesi adına gereken çalışmaların yürütülmesi, 90’lı yıllara dayanan turizm geçmişiyle birlikte var olan yapıların revizyon ihtiyacına yönelik faiz oranlarına düzenleme getirilmesi ve turizmcilere ekonomik olarak destek sağlanması, kentte turizm bilincinin 7’den 77’ye oluşabilmesi adına bütün eğitim kademelerinde farkındalık ve bilinçlendirme programlarının uygulanmaya başlanması, D-400 Karayolu’nun turistik tesisler ve sahiller arasında yer almasından doğan sorunların ortadan kaldırılabilmesi adına gereken sahil düzenlemelerinin yapılması oluşturdu. 
ALANYA TURİZMİ İÇİN NE YAPMALI?
Bakan Ersoy, turizmde topyekün bir zihin değişikliğine gidilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Alanya bu işe ilk başlayan yerlerden biri. Sektörün sorunlarını dinledim. Asıl olan şu ki, Alanya’da artık sezonun konuşulmaması gerekiyor. Turizmin 12 aya yayılması noktasında yapılabileceklere konsantre olmamız lazım. Nitelikli turiste konsantre olmamız lazım. Yani gelirlerinizi yükseltmemiz lazım. Maliyet odaklı değil, gelir odaklı hareket etmemiz lazım. Artık sayılara değil, kişi başı gelirlere konsantre olmamız lazım. Talepleriniz dahilinde sunduğunuz ÖTV, elektrik indirimleri ve teşvikler cironuzun belki yüzde 1’i, belki binde 1’idir. Biz böyle bir turizm mi yapmalıyız? Bizim hedefimiz kişi başı turizm gelirlerini nasıl arttıracağımızın yolunu çizmek olmalı. Fiyatları sürdürülebilir bir şekilde, düzenli olarak yukarı nasıl taşıyabiliriz? Buna bakmamız lazım. Nitelikli turizm farklı bir şey. Bu da bir gecede ya da bir yılda olacak bir şey değil. Önce zihinlerin ve bakış açılarının değişmesi gerekiyor. Sadece turizm paydaşlarının değil tabanın da sürece dahil edilmesi gerekiyor. Nitelikli turizmden bahsedeceksek eğer otobüs şoföründen, temizlik işçisine kadar herkes bu işin paydaşı. Hepimiz turizmin farkına varacağız. Hepimiz sahip çıkacağız. Sahip çıkacağız ki turizm bir yere gelecek. Bu kapsamda 81 ili düzenli bir şekilde gezmeye karar verdim. Geziyorum da. Turizmi 81 ile yaymamız lazım. Klasik turizm bölgelerimizde de nicelik değil nitelik yaratmamız lazım. Bölgeyi kalkındırırken özellikle yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Bölgeyi belediyeyle kalkındırmanız gerekiyor. Sanat şehri olmanız gerekiyor. Kültür şehri olmanız gerekiyor. Kentin dinamiklerini ne kadar kuvvetli bir hale getirirseniz işte o zaman turizmde kaliteye yaklaşmış olursunuz. Kaliteli turistler keyif aldıkları ortamlara geliyorlar. Alanya turizmini deniz, kum ve güneş üçgeninden çıkarmak zorundasınız. Önemli olan şehri 12 ay boyunca cazibe merkezi haline getirmemiz. Şehrin yaşam karakterlerini ön plana çıkarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
2019’DA TURİZMDE NELER OLACAK?
Turizm sektörüne yönelik atılan adımları değerlendiren Ersoy, 2019 yılının turizmde atakların yılı olacağına vurgu yaparak “7 yıldır ilk kez bakan geliyor diye bir vurgu var. Ben daha sık geleyim de açığı kapatalım. Burası turizmde olmazsa olmazların olduğu bir bölge. Bu toplantıda turizmin ‘en’lerini konuşacağız. Bunların ilki şüphesiz ki yeni dönemde turizm sektörünün stratejik sektör olarak ilan edilmesi. Turizm sektörü ilk kez öncelikli olarak ilan edildi. Bütün kaynaklar ilk kez bu kadar turizm üzerine yoğunlaştırıldı. Bu gerçekten çok önemli. Bizler de çalışmalarımız kapsamında el ele, kol kola hedeflerimize hızlı bir şekilde ulaşacağız. İkinci önemli atak ise tarifeli seferlerin nisan ayı itibariyle Antalya’da başlıyor olması. Global hava yolumuzla birlikte uçuşlarımızı sağlamış oluyoruz. İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna ve körfez ülkeleri başta olmak üzere nisan itibariyle tarifeli seferlerimiz başlıyor. Her yıl sayılarını arttırmak ve kışın da sürdürülebilir olmasını sağlamak en temel hedefimiz. Üçüncü atağımızı eğitimde gerçekleştiriyoruz. Turizmde kaliteden bahsetmek istiyorsak kalifiye elemandan da bahsetmemiz gerekiyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokolü hayata geçirdik. Protokolle birlikte turizm üzerine eğitim veren meslek liselerini kolej statüsüne aldık. Uygulamaya ilk olarak 11 okulda başlıyoruz. Okul müfredatını bizim sektörümüze uygulayarak özel olarak hazırladık. Bu okullar 2019 içerisinde eğitim vermeye başlayacaklar. 11 okuldan başlayarak uygulamanın devamında ihtiyacın tamamını karşılayacak kadar sayılarını arttıracağız. Bu liselerden mezun olan öğrencilerimizi gastronomi ağırlıklı eğitim veren üniversitelere burslu olarak yerleştireceğiz. Turizmde dördüncü ayağımız ise Turizm Geliştirme Fonu olacak. Fonun kurulmasıyla birlikte turizm bir adım daha ön planda olacak. Birkaç aya kadar hayata geçireceğiz. Bu fonun yöneticilerini de yine sektör temsilcilerinden seçeceğiz. Bu fonu devlet değil turizmciler yönetecek. Turizm geliştirme fonu turizm politikalarının geliştirilmesinde söz sahibi olacak ve profesyonel kadrolar tarafından yönetilecek. Dünyada Top-10 listesine girmeyi başaran ve turizmde hak ettiği yerin ötesinde olan ülkelerin tamamında bu fon var. Bizler de bu fonu önümüzdeki aylarda ülke turizmine kazandıracağız” şeklinde konuştu. 
BAKAN ERSOY’DAN SPOR TURİZMİ İÇİN SÖZ 
Toplantının soru cevap kısmında söz alan turizmci Mustafa Kemal Canfedai’nin “Turizmciyim ve bisiklet sporuyla uğraşıyorum. Kışın Alanya’da bulunuyorum. Bisiklet sporuyla ilgilenen ekipler için turlar düzenliyorum. Geçtiğimiz ay 2 bine yakın sporcuyu kente getirdim. Bunu bir başarı olarak görmüyorum. Çünkü dünyanın farklı bölgelerinde bu sayı neredeyse bunun 5 katı. Alanya’nın spor turizmi açısından son derece elverişli ve önemli bir destinasyon olduğunu düşünüyorum. Hem uluslararası yarışlarda hem de tanıtımda stratejik olarak bakanlıktan nasıl destekler alabiliriz?” sorusuna karşılık Bakan Ersoy, “İletişim bilgilerinizi alacaklar. Projeniz son derece güzel. Bununla mutlaka ilgileneceğiz. Söz veriyorum” cevabını verdi. 
‘BIRAKIN FİYATLARI, KONSEPTLERİNİZE BAKIN’
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ise turizmde taban fiyatların belirlenerek bir an evvel uygulamaya konması adına talepleri olduğunu ifade etti. Şakiroğlu “Malumunuz üzere turizmde gelir odaklı büyümemiz lazım. Fakat turizmcilerin gelirleri azaldı. Bildiğiniz gibi tavan fiyat uygulaması var. Lakin bizim talebimiz taban fiyatı oluşturmak. Belirli bir fiyatın altına inmemek. Özellikle büyük yatak kapasiteli oteller sezon başında fiyatları düşürüyorlar. Bu da bir domino etkisi yaratıyor. Benim sizden ricam taban fiyatı uygulaması yapalım. Buna uyulmasını sağlayalım” şeklinde konuştu. Bakan Ersoy ise fiyatlara ilişkin yapmış olduğu açıklamada “O sistem çalışmaz. Biri birine fiyat kırmak istiyorsa kırar. Yöntem bu değil. Hem otelinizin hem de bölgenizin cazibesini yükseltmek temel amacınız olmalı. Konsept denen bir şey var. Kemer’deki otelimden örnek verecek olursam, en yakın rakibine oranla iki katı fiyat çekiyor. Fiyatlandırmalarla değil konsept ile birlikte bunu aşmanız gerekiyor. Mevzuatla bunu takip edebilmeniz mümkün değil. İndirim vermek istedikten sonra oteller yine veriyor. Doğru politikalar oluşturmak adına fon oluşturmaya çalışıyoruz. Alanya’ya talebi devamlı hale getirirseniz bu fiyatlarla bir işiniz kalmayacak. Alanya’yı bir cazibe merkezi haline getirmeniz gerekiyor. Sadece otelinizin kapasitesine takılmayın. Doğru şeyi verdiğinizde turist tercih ediyor. Bunlar 1 yılda olmayacak ama zihniyetlerinizi değiştirdiğiniz zaman inanın olacak” dedi.  
‘SORUN HD DEĞİL’
Turizmci Canan Aydın ise turizmde HD sistemine değinerek “Turizmciyim. Bugüne dek her yıl fiyat kıra kıra gittik. Bunu bir turizm politikası olarak gördük. Kendi bindiğimiz dalı kendimiz kestik. HD Sistem ile hem esnafımıza zarar ettirdik hem de otellerimizde ciddi sıkıntılar yaşadık. Herşey Dahil sistem için bir çalışmanız olacak mı?” diyerek sorusunu yöneltti. Ersoy ise sorunun sistemde olmadığına bir kez daha vurgu yaparak “Toplum olarak hatayı hep başkasında arıyoruz. Sorun HD değil. Sorun düşük fiyat odaklı turizme mahkum olmamız. Nitelikli turist getirdiğiniz zaman, gelir grubu yüksek turistlere hitap ettiğiniz zaman o turist dışarı çıkacaktır. Çünkü onun için otelde yediği içtiği şeyler değil, keyifli vakit geçirmek önemli olacaktır. Fiyat odaklı turizme kendimizi endekslediğimiz için bu haldeyiz. Tabi ki bu bir anda olmuyor. ‘Hadi fiyatlarımızı arttıralım’ dediğimizde artmayacak. Konseptlerinizi değiştireceksiniz, kente kimlik kazandıracaksınız, sonrasında fiyatlarınızı arttıracaksınız. 2007’ye kadar ben de böyleydim, sizin gibiydim. 2007’den sonra konseptimi nasıl yükseltirim diyerek yoluma devam ettim ve başarılı sonuçlar aldım. 85’ten bu yana turizmin içerisindeyim. Yapılması gerekenleri biliyoruz. Nasıl yapılacağını da biliyoruz” şeklinde konuştu.
'DOYURUCU VE VERİMLİ BİR TOPLANTIYDI'
Toplantıyı Dim TV'ye değerlendiren Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ise "Turizm bakanımıza işadamları olarak, turizmciler olarak çok teşekkür ediyorum. ALTİD Başkanımız genel sorunların hepsini özetledi. Turizm Bakanımız da konusuna son derece hakim isim. Hem acentacılık, hem de otelcilik yapan bir bakanımız var. Burada en önemli konu paydaşların artırılması olacaktır. Havalimanındaki polis memurundan gümrük memuruna, taksiciye kadar hepsi önemli. Bakanımız kalifiye elemanın önemini anlattı. Nicelikli turistten, nitelikli turiste geçmemiz gerektiğini, bunun yanında tanıtımın da önemli olduğunu vurguladı. Charter uçuşlardan tarifeli uçuşlara geçmemiz gerektiğinden bahsetti. Ancak charter uçuşlardan vazgeçelim de demedi. Yavaş yavaş tarifeli uçuşlara geçelim dedi. Havalimanındaki eksikleri anlattık. Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu Alanya’nın bütün sorunlarını biliyor ve sürekli istişare içindeyiz. Alanya’nın ana lokomotifi turizm. Tarım, inşaat, emlak sektörü de önemli ancak turizm sektörü olmazsa olmazlardan. Turizm bakanımız sağlık ve spor turizmini önemsediğini ve ciddi projeleri olduğunu vurguladı. Bir sonraki toplantıyı daha geniş tutmak istiyoruz. Doyurucu ve verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. ALTİD başkanımız ve turizm belgeli 650 üyemiz ile daha iyi organizasyonlara imza atacağız. Sizin huzurunuzda bakanımıza ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 
ALTİD: EVET, ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ ŞART
Dim TV'nin toplantıya ilişkin sorularını yanıtlayan ALTİD Başkanı Burhan Sili ise "Son derece verimli bir toplantıydı. Burada en önemli unsur sayın bakanın ifade ettiği gibi, bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Bugüne kadar gelirden ziyade sayı odaklı yapılan turizmin, bundan sonra gelir odaklı yapılması, planlamaların, devlet ile olan ilişkilerin yerelde koordineli şekilde halledilmesi gerekliliği vardı. Turizm Bakanımız, temel sorunumuz olan mevsimsellik, ürün çeşitliliği ile ilgili yapılacak yatırımlar, kaynak pazarların artırılmasın yönündeki çabaların ilaç olacağını, diğer yandan yerelde ortak hareket ve bilinç gerektiğinin üzerinde durdu. Mehmet Şahin’in ifade ettiği gibi Alanya, turizm ekonomisi üzerine kurulu bir şehir. Bu noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, Alanya Belediyesi'nin entegrasyon içerisinde çalışmaları son derece önemli. Bizim beklentimiz Alanya’da cazibe merkezlerinin oluşturulması, yeşil alanların arttırılması, bugüne kadar yapılan çalışmaların devam ettirilmesi ve daha iyi hale getirilmesi, tanıtım noktasında da imaj ile alakalı olarak farklı açılımlara gitmemiz gerekliliği ve zihniyet değişikliği ile birlikte ortak hareket gerekliliği söz konusu. Yerel yönetimden beklentimiz bu düzeyde olacaktır. Diğer yandan, tesislerimizin yenilenmesi ile alakalı olarak, Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na tarifeli seferlerin gelmesiyle alakalı olarak, Turizm Bakanımız işi bilen birisi olduğu için, herşeyin planlı, programlı olarak yapıldığının müjdesini verdi" dedi. 

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472