TELEVİZYONU açıyorsun, maşallah her kanalda her akşam üç beş dizi. 
 
Hangisini izlesen, sanki İsviçre'de yaşıyoruz.
 
Lüks otomobiller, güzel kızlar, yakışıklı oğlanlar, holdinglerde entrikalar, villalarda kaçamak ilişkiler, falan filan.
 
Memleket Dallas olmuş, haberimiz yok.
 
Sokağa çıkıyorsun, hakiki vatandaşın yaşadığı hayatın televizyonda bize dayatılanlarla uzaktan yakından alakası yok.
 
Turizm bitmiş, ekonomi yerlerde sürünüyor, Kemer'de esnaf yazarkasayı sokağa bırakıp tepki gösteriyor, kimin umurunda.
 
Hele bir akşam olsun, aç televizyonu, geç karşısına, dal o holdinglerin villaların içine, üç beş saat uyuştur beynini, sonrası Allah kerim.
 
Ulusal gazeteleri açıyorsun, daha facia, memleket iki çeşit. 
 
İktidara yakın olanları okursan, ülkede her şey güllük gülistanlık, iktidar karşıtlarına bakıyorsun, memleket yangın yeri.
 
İktidara yakın olan gazetenin bilmem kaç bin dolar maaşlı yazarı sosyal medya hesabından diyor ki: "Aylardır aranan seri katil İzmir'de yakalandı. İzmir'in belediye reisi CHP'li. Bunlar, terör örgütü gibi seri katillere de kol kanat geriyor demek ki."
 
Muhalif basını açıyorsun, her satır küfür kıyamet.
 
Kendini geliştiremeyen, yeni açılımlar üretemeyen Sol'a tek kelam etmeyen ulusalcı kalemşorlar, AKP'ye, Cumhurbaşkanı'na, 3. Köprü'ye falan sabah akşam veryansın ediyor.

Tahammülsüzlük diz boyu, karşıt görüşlüler birbirini sokakta görse boğazlayacak seviyede, durumumuz o kadar vahim sizin anlayacağınız.

Sosyal medyayı açıyorsun, sevindirici bir haber çıkıyor karşına. 
 
Bir zamanlar "Burada ancak inek otlar, uçak muçak inmez" denilen, ancak gerek Alanya basınının, gerek kamuoyunun ve en çok da Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimleriyle büyüyen, büyümeye devam eden Gazipaşa Havalimanı'na İskandinav Havayolları SAS'ın düzenlediği Kopenhag seferiyle ilk kez Airbus A321 tipi uçak indiği bilgisi, yüzümüzde adeta buruk bir tebessüm oluşturuyor.
 
Neden buruk?
 
Çünkü...

Bu seviyedeki devasa uçakların inmeye devam edebilmesi için turistin gelmesi, turistin gelebilmesi için de şartların iyi olması, en başta o turiste "Bu ülke güvenli" imajının verilmesi gerek.
 
Her gün şehit haberlerinin geldiği, bombaların patladığı, yeni bir saldırının ne zaman yapılacağının bilinmediği, buna mukabil, siyasilerin ortamı giderek gerdiği bir ülkeye, sırf daha ucuz tatil yapacak diye en gariban turist bile gelmez.
 
Kimse canını sokakta bulmadı, ki, tatil yapmaya geldiği ülkenin sokağında kaybetsin.
 
Ve son yılların en trajikomik haberi, Alanya'nın nüfus ve coğrafya açısından en büyük, nitelikli turistik tesis açısından en donanımlı yerleşim birimlerinin başında sayılan Konaklı Mahallesi'nden geliyor.
 
Antalya merkez ve ilçelerini derinden sarsan ekonomik krizden etkilendiklerini belirten bir grup Konaklı esnafı, "Artık bıçak kemiğe dayandı" deyip hep birlikte 'Turist Duası'na çıkıyor.
 
Rusya krizi ve yaşanan terör olayları sebebiyle etkilendiklerini, borçlarını ödeyemez hale geldiklerini söyleyen Konaklı esnafı çarşı merkezinde toplanıyor, bomboş sokakları ve kapalı dükkanları gösterip, “Kimse gezmiyor, bari biz çarşıda hareketlik yaratalım” deyip başlıyorlar bir aşağı bir yukarı yürümeye.

İzahı olmayan durumun mizahını yapıyorlar.

Daha sonra soluğu bir cami önünde alan Konaklı esnafı, ülkenin durumu ve turizmin düzelmesi için temennide bulunarak dua ediyorlar.
 
Gazetecileri uğurlamadan önce bir de uyarıda bulunuyorlar.
 
Diyorlar ki; "Gelecekte bu eylemlerimizin dozu artacak, bölgede daha büyük sıkıntılar yaşanacak."
 
Alanya'nın en önemli turistik mahallesinde bunlar olurken, sosyal medyayı açıp bakıyoruz, seçim zamanları esnaftan oy isteyen, kapı kapı dolaşıp gülücükler saçan, "Hele bir seçileyim, 7/24 emrinizdeyim" diyen oda başkanlarının paylaştığı fıkraları okuyup karikatürlere bakıyoruz.

Gülüyoruz hep birlikte, ağlanacak halimize.
 
Esnafın yanında olmaları gerekirken iftar sofralarından eksik kalmayan oda başkanlarının, "Akşam falanca oda başkanı arkadaşımızın iftarındaydık" deyip, "körlerle sağırlar birbirini ağırlar" misali çekilen iftar sofrası fotoğraflarına bakıyoruz.
 
"Hadi diyelim ki oda başkanları oy istedikleri, aidat topladıkları, seçimden seçime hatırladıkları esnafı unuttu, peki siyasiler nerede?" diye soruyoruz kendimize.
 
Araştırıyoruz, sorup soruşturuyoruz, nafile!
 
İktidar partisi mensubu olduğu halde, krizden sorumlu tutulan hükümete yönelik tepkileri üzerine çekmemek için olsa gerek, AKP İlçe Başkanı piyasada yok.
 
Buna mukabil...

Bu kriz ortamında esnafın yanında gözüküp, krizden sorumlu tutulan hükümeti eleştirerek bu durumu seçimde oya tahvil etmeyi amaçlarından biri görüp o koltuğa oturduğunu tahmin ettiğimiz ve "muhalefet partisi" diye bildiğimiz CHP ile MHP'nin İlçe Başkanı da piyasada yok.
 
"Hadi oda başkanı esnafı unuttu, hadi siyasi partilerin ilçe başkanlarının çekindikleri bir durum var ve piyasaya o yüzden çıkamıyorlar. Peki bu milletin Alanya menşeli vekilleri nerede kardeşim?" deyip kısa bir araştırma yapıyoruz.
 
Ve karşımıza şu bilgiler çıkıyor.
 
Baba tarafından Alanyalı olan, babası Mustafa Çelik'in Demirtaş'a bağlı İspatlı Mahallesi'nde doğmuş olmasından dolayı "Alanyalı" olarak anılan AKP'li Sena Nur Çelik'in Korkuteli'de "Sofranız Soframızdır" sloganıyla kırsal mahallelerdeki evleri ziyaret ettiği, yanında götürdüğü içi yemek dolu tencereleri vatandaşla paylaştığı bildiriliyor, haber ajanslarında.
 
Ve Çelik'in şu açıklaması servis ediliyor basın yayın kuruluşlarına: "Kimse Türkiye'ye diz çöktüremez. Terör örgütlerini ve sözde Ermeni Soykırımı'nı kabul eden Almanya'yı şiddetle kınıyoruz."
 
Turizm namına tek kelime beyanat yok!

Esnafa can suyu olacak bir proje yok!

Çoluk çocuk yiyecek ekmek bulamaz hale gelen 50 bin turizm personeline umut verici bir demeç yok!

Turist gelecek mi, sokaklar güvenli olacak mı, yanıt yok!
 
Varsa terör, yoksa Almanya.
 
Sanki "turizm sektörü can çekişen" Antalya'nın milletvekili değil, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı gibi açıklamalar geliyor Korkuteli'den.
 
"Hadi Sena Nur Çelik Alanya'ya, bölgeye, turizme ve esnafa uzak, sorunları bilmiyor diyelim. Peki, Alanya'da uzun yıllar görev yapan, aslen Manavgatlı olmasına rağmen eşinden ötürü Alanyalı bellediğimiz bir diğer AKP'li milletvekili İbrahim Aydın turizmin bu kötü gidişatına, esnafın bu durumuna ne diyor?" sorusunu kendimize dert edinip araştırıyoruz.
 
Aman Allah'ım, o da ne!
 
İbrahim Bey, esnafın Turist Duası'na çıktığı aynı dakikalarda, takmış peşine Ekvatorlu üç milletvekilini, Alanya'nın muz üretimi yapılan kırsal mahallelerinde muz seralarını gezdiriyor, hatta "Alanya bir cennet. Muzumuzun eşi benzeri dünyada yok" benzeri açıklamalar yapıyor.
 
Adeta, "Turizm bitik, iyileşeceği de yok. Kapatın otelleri dükkanları, herkes muzculuğa başlasın" der gibi, insanları teşvik ediyor.
 
Diyeceğim şu ki, kıymetli okuyucu...
 
Esnaf bitik, borç gırtlağa dayanmış, oda başkanından, siyasetçisinden, milletvekilinden umudunu kesmiş, şu mübarek günlerin de verdiği coşkuyla Yaradan'ından medet umuyor, camiye koşup ellerini semaya açıyor, "Bize turist gönder Allah'ım" diye dua ediyor.
 
Buradan çok değerli Alanya Müftüsü Mustafa Topal'a bir çağrıda bulunuyorum.
 
Sayın Müftü'm...
 
Yağmur Duası'nı duymuştuk, Karınca Duası malum. Şu 'Turist Duası' nasıl bir şeydir, bu duayı ederken neler söylemeliyiz ki duamız yerine gelsin, konunun uzmanı olarak bize izah eder misiniz lütfen?
 
Sizden ricam, bunu bir standarda oturtalım, hatta Alanya'daki yazılı basın yayın organlarında, sosyal medyada falan tam metnini yayınlayalım, ahaliye duyuralım, her kafadan bir ses çıkmasın, duamız tek olsun, çünkü durum onu gösteriyor ki, bu sezon en çok bu duaya ihtiyacımız olacak.
 
Son söz...

Allah'tan, aylardır Avrupa'da ülke ülke gezip Antalya'yı ve Alanya'yı tanıtan, kendilerine "Üç beş turist daha fazla nasıl getiririz?" mevzusunu dert edinen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in kişisel gayretleri var da, umutsuzluk girdabına kapılmıyoruz.

Esnafın; oda başkanlarından, siyasilerden ve milletvekillerinden umudunu kesip Allah'ına sığındığı, Turist Duası'na çıkıp uhrevi destek istediği bir süreç yaşıyoruz, Allah sonumuzu hayır etsin, amin.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdem 2016-06-13 01:18:31

Uçak krizinden dolayı Ruslar gelmiyor, Ermeni meselesinden dolayı Almanlar gelmiyor, Terör meselesinden dolayı Avrupalı turist gelmiyor, Konyalılar adanayı destekledi diye onlarada gelmeyin gidiler dedik. Önlem ve çare üretmesi gereken hükümetin derdi başka. Yani Turizmci kendi derdiyle başbaşa. Kişisel olarak bu krizi atlatabilirse ne ala yoksa hapı yuttu.

Avatar
Hüsnü Barcın 2016-06-13 04:39:22

Hasta dua safhasına gelmişse selası yakında verilir..Allah rahmet eylesin şimdiden..

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349