Tek pehlivanlı güreş

DİYELİM ki Alanya Belediyesi'nin yazın Gökbel Yaylası'nda düzenlediği Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne gittiniz, tribündeki yerinizi aldınız.

Çayıra güçlü kuvvetli, vücudu baştan aşağı yağlanmış, ellerini birbirine çırpa çırpa yürüyen kara yağız bir pehlivan çıktı.

Tribünde de bir anketör dolaşıyor ve siz dahil tüm izleyicilere şu soruyu yöneltiyor: "Sizce en iyi güreşçi kimdir?"

Çayırda başka güreşçi olmadığı için, yani ortalarda kıyaslayacak başka bir pehlivan gözükmediği için doğal olarak önünüzde gözükenin en iyisi olduğunu söylersiniz, ister istemez, öyle değil mi?

Yazıya neden böyle bir giriş yaptım, izah edeyim.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e yakın kaynaklar, halk arasında anket yaptırdıklarını, memnuniyet oranının yüzde 80'lerde olduğunu, bugün seçim olsa Adem Başkan'ın seçimi yeniden kazanacağını söylüyor.

Adem Başkan, 2014'ün Mart ayından bu yana halkla ilişkilerini çok iyi götüren belediye başkanları arasında başa güreşiyor, doğrudur.

Allah'ı var, Sezar'ın hakkı Sezar'a, daha kimseyi üzdüğünü, odasının kapısından geri çevirdiğini duymadım.

Beyaz Alanyalı ile de arası iyi, köylü kömetliyle de.

Şehir merkezine de hizmet götürüyor, kırsalın en ücra köşesine de.

Bu ve benzer sebeplerle aday olması halinde yeniden seçilmesi işten bile değil.

Ama şu an, yazının girişindeki Gökbel'de çayıra çıkan pehlivan örneğinde olduğu gibi sahada tek.

Muhtemel rakipleri henüz sahaya inmedi.

Ak Parti kimi aday gösterecek, İyi Parti'den kim aday olacak, bu kez iddialı olduğunu söyleyen CHP seçimi hangi stratejiler üzerine kuracak, belli değil.

Bu nedenle, "Adem Başkan seçimi siler süpürür" deyip Adem Başkan'a hata yaptırmaya yönelik adımlar doğru bir yaklaşım değildir.

Artılar zaten ceptedir, artı hizmetlerden ötürü oylar çantada kekliktir.

Peki ya eksiler?

Geride kalan 4 yıllık süreçte hiç mi eksik yoktur?

"Hayır, hiç eksiği yoktur" demek hatadır, asıl mesele, seçime 13 ay kala bu eksilerin üzerine gidip artıya çevirebilmeyi başarabilip başaramama sorunudur.

***

MHP'DE SÜRPRİZ BULUŞMA

MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, dün sabah parti bürosunda Alanya Belediyesi'nin "bazı" meclis üyelerini kahvaltıda ağırlamış.

Kahvaltıyı, yardımcısı Kerim Ünlü organize etse de, ev sahibi olarak Türkdoğan misafir etmiş konuklarını.

Kimler katılmış?

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'le arasının limoni olduğu iddia edilen eski Cikcilli Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi Kerim Ertekin'in damadı olan Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, yine Adem Başkan'la aralarının limoni olduğu iddia edilen Kerim Aydoğan ve Abdullah Sönmez, Adem Başkan'la hiçbir sorunu olmadığı belirtilen Abdullah Öztürk ve Garip Kodal, kahvaltıda buluşmuş.

Meclisten, ALTSO Başkan Adayı olan Mustafa Tuna yokmuş masada. Tunahan Kasapoğlu, Melike Nazifoğlu, Celal Taşkın, Mehmet Ali Tekin, Hasan Basar, Adem Er, Ali Uğur, Zihni Asiltürk, Fahri Baysal, Mehmet Kula, Mustafa Toksöz de davetli miydi bilmiyorum ama bu isimleri masada göremedim.

Meclis ve Encümen Üyesi Hasan Özdemir'i saymadım, çünkü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik sosyal medya eleştirileri nedeniyle önce disipline sevk edilmiş, ardından MHP'den ihraç edilmişti.

Zihni Asiltürk de geçen sene İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e bağlılıklarını bildirmiş, birlikte çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşmış, ardından disipline verilmiş, partinin üst organlarınca istenen yazılı ifadesinde ise pişman olduğunu söyleyince pişmanlık yasasından yararlanıp son anda ihracı durdurulmuştu.

10 yıl Kestel'i yöneten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in 2014'deki en büyük şansı, Büyükşehir Yasası ile kapanan belde belediye başkanlarının pek çoğunu meclisine girmeye ikna etmesiydi.

Konaklı'dan Abdullah Sönmez, Cikcilli'den Kerim Ertekin, Payallar'dan Abdullah Öztürk, Kargıcak'tan Zihni Asiltürk, İncekum'dan Fahri Baysal, Güzelbağ'dan Mehmet Kula, gelirken beldelerinin oylarını da beraberlerinde getirdiler.

Adem Başkan'ın bu formülünü 2014'te tüm ısrarlara rağmen uygulamayan Ak Parti o dönem hüsrana uğradı ancak duyumlarımıza göre bu kez işi şansa bırakmak istemiyorlar.

Adem Başkan'ın ekibindeki bazı önemli isimlere kanca atılırsa hiç şaşırmam.

Burada toparlayıcı ve birleştirici misyonu nedeniyle ilçe başkanı olarak Türkdoğan'a da büyük görev düşüyor.

Masadaki isimleri görünce, "Dünkü kahvaltı belki de bunun ilk işaret fişeğidir" demekten kendimi alamadım.
 

YORUM EKLE

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472