banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

21.05.2019, 23:30

Tanıtıma sporun katkısı

ALANYA denince akla ilk gelen, yeşil ve mavinin buluşmasıyla oluşan bir tabiat harikası olduğudur. Bir zamanlar Evliya Çelebi ve İbni Batuta gibi seyyahların övgülerine nail olan ve "Alanya’yı görmeden ölmemeli" diyen Falih Rıfkı Atay’ın dönemlerinden bugüne kadar Alanya büyük erozyonlara uğrasa da, bugün iklimi, sahili ve arkeolojik tarihiyle cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Şu bir gerçek ki, Alanya’da birçok soruna el atıldı, çok şey değişti ama doğaya yaptığımız kötülüğün ve tahribatın derecesini bir türlü fark edemedik.

***

Alanya’da son dönem hariç, yıllardır bu eşsiz güzelliğin tanıtımı için dernekler vasıtası ile büyük paralar harcandı. Sporun dünyada bir tanıtım aracı olduğunu zaman içinde tecrübelerle öğrenmiş olduk. Aytemiz Alanyaspor’un Süper Lig'e çıkmasıyla Türkiye içinde tanınırlığımız üst seviyeye çıksa da, dünyaya tanıtım için yeterli olmadı. Bunun farkına varılmış olacak ki, son yıllarda uluslararası spor organizasyonlarının artarak devam ettiğini görüyoruz. Bir dönem triatlon ve bisiklet yarışları ile tanıttığımız Alanya’yı bugün adını bile ilk kez duyduğumuz uluslararası spor müsabakaları ile tanıtıyoruz.

***

Sporda futboldan başka ilgi alanım az olsa da, son dönemlerde yapılan organizasyonlar benim de dikkatimi çekmeye başladı. Geçmişe fazla inmedim ama son 1 ayda Alanya’da yarışmaya gelen sporcu sayısı 2 bin 160 kişi. Buna aileri, hocaları, arkadaşlarını katarsak sayı artarak devam ediyor. Üstelik bu verdiğim rakam sadece uluslararası organizasyonlarda yarışanlar. Türkiye içinde yapılan yarışmalarda çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Bundan daha iyi tanıtım mı olur? Bu yarışların birçoğu ülkelerde canlı yayınlanıyor ve milyonlarca kişi izliyor. Tanıtım kısmı bir kenara, Alanya’ya katma değeri oldukça büyük. Yabancı misafirlerimiz alışveriş yapıyor, otellerde konaklıyor, esnaflarımızı mutlu ediyor.

***

Yapılanları tek tek anlatsak daha iyi anlaşılır ama özetlersek Alanya hızla tam bir spor kenti olma yolunda değil, artık oldu. Bu çalışmaları biraz da kış aylarına yayabilirsek işte o zaman 365 gün canlı bir Alanya oluruz. Bunların hepsi büyük düşünmek, araştırmak, planlama yapmak, başka ne yapabiliriz düşüncelerinin ürünüdür. Bu bağlamda bu önemli organizasyonlarda kaptanlık yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi Spor Müdürü Levent Uğur ve Alanya İlçe Gençlik Spor Müdürü Erdal Tamrak’a bu memlekette yaşayan biri olarak teşekkür ediyorum.
 

Yorumlar (0)