banner468

Gerçekten istifa etti

Federasyonu Başkanı Terzi, istifa ettiğini açıkladı

Gerçekten istifa etti

Federasyonu Başkanı Terzi, istifa ettiğini açıkladı

31 Temmuz 2013 Çarşamba 22:20
Gerçekten istifa etti
banner404
TÜRKİYE Atletizm Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 9 yıldır yürütmekte olduğu görevinden istifa ettiğini açıkladı

2004 yılından bu yana Atletizm Federasyonu Başkanı olan Terzi, federasyonun internet sitesinden şu veda mesajını yayınladı...
2 GÜN ÖNCE DE İSTİFA ETMİŞTİ
Terzi geçtiğimiz günlerde de istifa etmiş, Yönetim Kurulu'nun çabaları sonrasında göreve dönmüştü...

Terzi yayınladığı veda mesajında;
"Türkiye Atletizm Federasyonu başkanlığı görevini  2004 yılının Aralık ayında yapılan seçim sonucunda üstlenmiştim. Federasyonumuzun özerklik statüsü elde etmesinden sonra 2006 yılında göreve tekrar seçildim. Daha sonra 2008 ve 2012 yıllarındaki seçimlerde, atletizm camiası beni yine başkanlığa layık gördü. Bu önemli görevi yaklaşık dokuz yıldır onurla, gururla yürütüyorum. 2004 yılında görevi devraldığımdan itibaren Türk atletizmine uzun vadede kazanımlar sağlayacak, Türk atletizmini istikrarlı bir yapıya kavuşturacak çok sayıda proje ve çalışmayı uygulamaya soktuk.
Bir yandan elit atletlerimize mümkün olan tüm destekleri sağlarken, diğer yandan maddi ya da sosyal zorluklar nedeniyle elit düzeye ulaşmakta zorlanan genç yeteneklere büyük önem verdik, onlara yönelik projeler geliştirdik.
'BİRÇOK İLKLER YAŞANDI'
Sonuçta, sporcularımız ülkemizin özlemini duyduğu önemli başarılara koştular. Şampiyonluklar yaşattılar. Madalyalar kazandılar.  Sporcularımız Uluslararası turnuva ve organizasyonlarda kazandıkları  madalyaların dışında tüm dünyanın takip ettiği, milyonların ekranlardan izlediği Avrupa, Dünya Şampiyonalarında ve 2008 Pekin ile 2012 Londra Olimpiyatlarında madalyalar kazandılar , milyonlarca insana bayrağımızı göndere çektirerek tanıttılar, İstiklal Marşı'mızı dinletiler. Türkiye’nin 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde görevde bulunduğum 9 yıllık süreçte atletizmde birçok ilkler yaşandı ! Atletlerimiz hayal bile edilemeyen önemli madalyalar kazandılar. Herkesi ekranları başında sevinçten ağlattılar, kucaklattılar…
'TÜM BRANŞLARDA GELİŞİM SAĞLANDI'
Ayrıca madalya başarılarının yanı sıra, benim her şampiyonadan sonra mümkün olduğunca ifade etmeye çalıştığım gibi, iki konu daha gözden kaçırılmamalıdır. Birincisi, yarı final ve final yarışan atletlerimizin sayısındaki artış. Sadece şampiyonlara odaklandığınızda, sistemin ürettiği ve geleceğin müjdecisi başka değerlerin farkına varamayabilirsiniz. İkincisi, sprintlerden uzun mesafelere, atmalardan atlamalara, farklı branşlarda çok sayıda atletin benzer başarılara ulaştığı gerçeğidir. İstihdam ettiğimiz yabancı uzman antrenörlerin de katkısıyla, sadece belli bir disiplinde değil, tüm branşlarda sürekli gelişim sağlanmaktadır.
'FEDERASYON KÖTÜ YÖNETİLİYOR İMAJI VERİLİYOR'
Alt yapıda, küçük yaş kategorilerinde de çok sayıda atletimiz uluslararası yarışmalarda başarılara imza atıyorlar. Çok yakın bir örnek olarak, bu ay düzenlenen Dünya Yıldızlar, Avrupa Gençler ve Avrupa 23 Yaş Altı şampiyonaları ile Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda toplam 7 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazandığımızı hatırlatmak isterim. Ancak bu başarılar medyada  yeterince yer almazken , bir sporcumuzun ödül törenine çıkmadığı ile ilgili haber gerçek dışı içerikle medya da daha çok yer alıyor,kamuoyu yanıltılıyor,atletizm federasyonu kötü yönetiliyor imajı veriliyor. Bugün (1.8.2013) bile gazetelerde yer alan “ Skandal 9 atlet de doping çıktığı haberleri “ yeni bir haber gibi yazılmakta kamuoyuna sunulmaktadır.Konular ile ilgili web sayfamızda açıklamalar yapılmasına rağmen dikkate alınmıyor , yine bazı medya mensupları yazmaya devam ediyor.
'GELECEK 10 YIL TEMİNAT ALTINDA'
Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Türk atletizminin gelecek en az 10 yılı teminat altındadır. Çünkü bugün ülkemiz Atletizmi üstyapıda Olimpiyatlarda dokuzuncu, Avrupa Şampiyonası’nda beşinci sırada , Avrupa Süper Ligi’nde yarışan bir ekibe sahiptir ve aynı başarıları gelecekte devam ettirecek sistemler yerleştirilmiştir.
Türk atletizmindeki gelişimi sizlerin de vurguladığını biliyorum , geçmişte önemli şampiyonalara götürülecek sporcu bulunamazken , uluslararası arenaya gidebilecek toplamda 70-80 civarında atletimiz varken, bugün ise yıldızlar, gençler, 23 yaş altı ve büyükler kategorilerinde yaklaşık 600 atletin milli formayı giydiğinin altını çizmek isterim. 2012 Londra Olimpiyatlarına rekor bir sayı olan 33 atletimiz katılmıştı, 2016’da bu sayıyı 60 civarında hedefliyorduk.
'NUMUNE ALIMLARINI HEP YAPTIK'
Yönetim kadrosu olarak, atletizmde hedeflediğimiz bu büyümenin bazı sorunları da yanında getireceğinin farkındaydık. Endişelerimizden biri, iç rekabetin artması, yüksek ödüller ve hedefe kısa yoldan varmak isteyen kötü niyetli kişilerin sinsi çalışmaları ile benzeri faktörlerin, atletleri yasak performans arttırıcılara yöneltmesiydi.
2004 sonunda göreve geldiğimde, o tarihte Dünya Anti-Doping Ajansı’na akredite olan Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi ile işbirliği yaparak, yarışma içi ve yarışma dışı numune alımlarını hep yaptık. Eşzamanlı olarak, bugün de sürdürdüğümüz, milli takım kamplarında ve çeşitli seminerlerde sporcu ve antrenörlerimize anti-doping eğitimleri planladık. Yönetim Kurulumuzda bir karar alarak, yarıştan hemen sonra doping kontrolüne girmemiş bir atletin kırdığı Türkiye rekorunun kabul edilmeyeceğini ilan ettik. Ankara’daki Hacettepe  laboratuvarının faaliyette olduğu yıllarda sporcularından en çok numune aldıran federasyon, Türkiye Atletizm Federasyonudur.
'KONTROLLER SINIRLI KALDI'
Hacettepe Üniversitesi laboratuvarının akreditasyonunu kaybetmesinden sonra, yurtdışı laboratuvarlar ile çalışmanın gerek lojistik zorlukları gerekse maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle, yurtiçinde numune alımlarımız azaldı, hatta bazı yıllar ülkemizde düzenlediğimiz uluslararası organizasyonlarda yaptığımız kontroller ile sınırlı kaldı.Bu nedenledir ki, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesinde bir Anti-Doping Komisyonu oluşturulmasına başından itibaren destek verdik ve bu Komisyon’un deklarasyonunu  imzalayan ilk  Federasyon Başkanı ben oldum.
ANTİ-DOPİNG SUÇU İŞLENDİ
Dopingle mücadeleye bu derece önem vermemin yanı sıra, kendi faal atletizm yaşamımda yasaklı maddelere tevessül etmeden milli formayı taşımış ve 26 yıldır kırılamamış maraton Türkiye rekoruna sahip bir başkan olarak, tüm atletlerin önünde bir rol model olarak duruyor olmayı umardım. Ne yazık ki, şahsımın ve teknik ekibimizin kontrolü dışında, çok sayıda bireysel anti-doping suçu işlenmiş olduğu bir gerçektir. Federasyonumuzun 950 civarında sporcusu Dopingle Mücadele Komisyonu ve Dünya Dopingle Mücadele Komisyonunun kontrolü ve takibi altındadır. 2002 yılından 2012 yılına kadar ki süreçte doping suçu işleyen sporcu sayısı 11 iken bu sayı 2013 yılında birden dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizde ve diğer spor dallarının sporcularında da  artış göstermiştir. Bu sorun sadece Türkiye’ nin değil dünyanın sorunu olmuştur.Ayrıca  dünyaca çok ünlü atletler,sporcular dopingli çıkmışlardır. Bunda Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) yeni bir uygulama olan “Biyolojik Pasaport uygulaması,yeni analiz sistemlerinin geliştirilmesi, farklı kriterlerin oluşturulması “ etkili olmuştur. Takdir edersiniz ki 24 saat sporcularla birlikte olmamız mümkün değildir. Bir sporcumda doping çıktığını duyduğum anda içimde hissettiğim acıyı ve üzüntüyü tarif edemem. Federasyon olarak bilerek ya da bilmeyerek bu hatayı yaptığı kanıtlanan sporculara, kuralların gerektirdiği cezalar verilmiştir ve verilmeye devam edecektir. Bugün dünyada da bile uygulanmayan bir kararı Federasyonumuz 2007 yılından beri uygulamaktadır. Yasaklı madde kullandığı belirlenerek ceza alan sporcuların antrenörleri de ayrıca ceza kuruluna sevk edilmekte ve cezalandırılmaktadır. Bu uygulamamız, yakın gelecekte Dünya Anti-Doping Ajansı’nın kurallarına eklenecek bir maddedir

Aklınızdan bazı antrenörlere henüz ceza verilmediğini düşünenler olabilir..Sporcuların disiplin kurulunca cezaları kesinleşmeden antrenörlerin ceza kuruluna sevk edilmeleri de yönetim kurulunda görüşülmez.Yasal bir süreç vardır. Ayrıca herkesin savunma hakkı olduğunu da hatırlatmak isterim.
'TÜRK ATLETİZMİNE ZARAR VERDİLER'
Çok fazla sizlerin karşısına çıkmasam da zaman zaman yaptığım basın toplantılarında ki açıklamalarım , federasyonumuz tarafından yapılan yazılı basın açıklamaları, web sayfamıza konulan bilgilendirici haberler maalesef dikkate alınmadı ve bazı medya mensubu arkadaşlarımız yine kendi yazmak istedikleri olumsuzlukları yazdılar ve  görmek istedikleri başlıkları gazetelerinin manşetlerine taşıdılar , sosyal paylaşım sitelerinde beni ve arkadaşlarımı eleştirmek adına Türk atletizmine zarar verdiler. Dolayısıyla Türk sporuna zarar verir oldular. Hatta yaşananlarla ilgili olarak siyasi iradenin yıpratılmaya çalışılmasını da görmekten çok üzüldüğümü ve haksız ve insafsız bulduğumu da ifade etmeliyim. Atletizmin ve sporun üzerinden, topyekûn bir karalama kampanyasının yürütülmesini yadırgıyorum.
'İSTİFA ETMEM DAHA DOĞRU'
Dün  (31.7.2013)  günü yaptığımız yönetim kurulu toplantısında Yönetim Kurulumun şahsıma gösterdiği teveccühe ve güvene teşekkür ediyorum. Ancak yapmış olduğum değerlendirmelerim sonrasında istifa etmemin daha doğru olacağına karar verdim ve aralıksız 9 yıl  süre ile görev yaptığım federasyon başkanlığı  görevimden ayrılıyorum.
Geriye dönüp baktığımda, Türk atletizminin dünyada geldiği noktadan gurur duyacağımı bilmenizi isterim. Umuyor ve diliyorum ki, benden sonra bayrağı taşıyacak olan başkan ve ekibi , Türk atletizmini daha ilerilere taşısın. Görev yaptığım süre içerisinde şahsıma ve Federasyonuma desteklerini esirgemeyen Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, birlikte çalışma onuruna eriştiğim bakanlarımıza ve genel müdürlerime teşekkürü borç bilirim. Kulüplerimize, idareci, antrenör, hakem ve sporcularımıza özverilerinden, anlayışlarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim.2004 yılından bu yana Yönetim Kurulunda ve diğer kurullarımda görev yapanlara, Federasyon çalışanlarına, mesai arkadaşlarıma da özel teşekkürlerimi sunarım.Bana göstermiş olduğunuz yakınlığı ve güveni hiçbir zaman unutmayacağım.
Görevimin gerektirdiklerini yaparken, farkına varmadan kırdığım ya da üzdüğüm kişiler varsa, kendilerinden özür dilerim. Hakkınızı helal edin.
 TÜRKİYE Atletizm Federasyonu yönetim kurulu üyeleri Ankara'da bir araya geldi. Federasyon Başkanı Mehmet Terzi istifa kararı alırken, yönetim kurulu ise Terzi'yi bu kararından vazgeçirdi.
Terzi'nin başkanlığında Radisson Blu Otel'de gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulu, gündem maddelerini değerlendirdi. Başkan Terzi'nin yanı sıra toplantıda başkanvekilleri Fikret Çetinkaya, Ergüder Uzun ve Hüseyin Yıldırım ile Hasan Durucasu, Emin Ucuz, Aycan Kurtcan, İ. İlhan  Hatipoğlu, Selim Terzi, Mehmet Kesen, İpek Özgüden Özen, Kazım Yalçınoğlu, Hasan Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Nihat Doker hazır bulundu. 

Yaklaşık dört saat süren toplantıda alınan kararlar şöyle sıralandı:
1-) Akdeniz Oyunları, Avrupa Dağ Koşusu, Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu, Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası, 23 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası ve Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda dereceye giren sporcuların, antrenörlerin ve kulüplerin ödüllerinin verilmesi için Spor Genel Müdürlüğü'ne teklif edilmesine karar verildi. 
2-) Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri olarak görev yapan Nihat Doker'in 1 Eylül'den itibaren görevinden ayrılmasına karar verildi.
3-) Türkiye Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Muharrem Or'un sözleşmesinin feshedilmesine karar verildi.
4-) Dopingle mücadele ile ilgili Türkiye Atletizm Federasyonu'nun "Dopinge Sıfır Tolerans"  sloganıyla süregelen çalışmalarının yanı sıra kamuoyunda oluşan dopingle ilgili yanlış ve eksik bilgileri önlemek amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi. Dopingi önlemek amacıyla sporcuların, antrenörlerin, kulüplerin ailelerin, medyanın, ve tüm tarafların dahil edileceği "Dopingle Mücadele Toplantıları" ile Seminer ve Panellerin düzenlenerek destekleyici yayınlar yapılarak dağıtımının yapılmasına karar verildi.
5-) Türkiye Atletizm Federasyonu, kurumsal kimliğine zarar verici, yanıltıcı haberleri yapan ve yayanlar hakkında hukuksal süreçlerin başlatılmasına karar verildi. 
İSTİFASI KABUL EDİLMEDİ
Öte yandan Federasyon Başkanı Mehmet Terzi, Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu'na yaptığı konuşmasında, 2013 yılında doping ile ilgili yaşanan olumsuzluklardan ve medyanın atletizm ile ilgili yazdığı yıpratıcı haberlerinden dolayı çok üzüldüğünü belirterek, istifa etmek istediğini söyledi. Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri ise bu istek karşısında yaptıkları açıklamada, "Mehmet Terzi başkanlığındaki Türk atletizmi 2004 yılından bu yana önemli başarılara imza attı. Uluslararası yarışmalarda Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda hatta 2008 ve 2012 olimpiyatlarında madalyalar kazanıldı. Dopingle mücadele konusunda TMOK "Doping ile Mücadele Komisyonu" ile işbirliği yaparak atletizmde dopingin önlenmesi için ciddi olarak çalışıldı, dopingli çıkan sporcu sayısındaki artış federasyonun dopingle mücadelesi sonucunda oldu. Yapılan başarılı çalışmalar, uygulanan projeler sonucu oluşan altyapı sporcuları ile yıldız ve gençlerde önemli başarılar kazanıldı. Ocak 2013'den itibaren uluslararası alanda kazanılan başarılar bunun en önemli göstergesi oldu. Son 7 ayda uluslararası alanda toplam 285 madalya kazanan sağlam bir altyapı ile Türk atletizmi gelişti ve bu gelişmenin devamı için Turkcell ile zaten çok büyük bir projeye de imza atıldı. Bu proje de Atletizm Federasyonu'nun başarılarından dolayı tercih edildi ve yine bu proje dopingle mücadelede çok önemli bir adım oldu. İzmir'de kurulacak olan "Turkcell Uluslararası Performans Merkezi" ile birlikte altyapıdan atletlerin gelişiminin takip edilmesi sureti ile Türkiye'de atletizmde yapılacak en büyük proje bu dönemde gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Federasyonun geçmişten gelen başarılı çalışmalarının bugün de artarak devam ettiğini, aynı ekibin büyük bir istek ve azimle çalışmaya Mehmet Terzi başkanlığında devam etmesini oy birliği ile istediklerini dile getiren yönetim kurulu üyeleri, Başkan Mehmet Terzi'yi istifa kararından vazgeçirdi. 

Hürriyet


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 01.08.2013 16:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349