Alanya'da Millet İttifakı kesinleşti!

Yerel seçime az bir süre kala Millet İttifakı'nın tarafları CHP ve İYİ Parti Alanya'da uzlaşı sağladı. CHP'nin Alanya'da aday çıkarmayacağı öğrenildi

Alanya'da Millet İttifakı kesinleşti!
banner404

ALANYA'da yerel seçimlerde adaylar merakla beklenirken oluşan ittifaklar çerçevesinde nasıl bir yol izleneceği şekillenmeye başladı. Cumhur İttifakı'nda hala kesin bir açıklama yapılmazken, Millet İttifakı tarafları olan CHP ve İYİ Parti büyük ölçüde mutabakata vardı.. Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'nın haberine göre; CHP ile İYİ Parti Antalya Büyükşehir ve Alanya'da uzlaşı sağladı. Alanya'da CHP aday çıkarmayarak İyi Parti'nin adayını destekleyecek. Antalya Büyükşehir'de ise İYİ Parti aday çıkarmayarak CHP'nin mevcut Konyaaltı Belediye Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek'i destekleyecek. 

KEPEZ'DE UZLAŞI SAĞLANAMADI

Öte yandan Kepez ilçesinde uzun mesailerin ardından hala mutabakata varılamadığı İYİ Parti'nin istediği Kepez'in durumunun netlik kazanmadığı öğrenildi.

İşte Muharrem Sarıkaya'nın o yazısı;

CHP ve İYİ Parti’de gece yarısına kadar süren müzakere sonucunda 4 büyükşehir hariç ağırlıklı olarak uzlaşı sağlandı…

Dikkat çeken ise daha önce 21 büyükşehirde varılan mutabakata Kahramanmaraş ile birlikte 15 il üzerinde daha mutabakata varıldı, olabilirliği yüksek olanlar üzerinde de görüşmelere başlandı.

Üzerinde uzlaşı sağlanması halinde eklenmesi muhtemel iller de belirlendi…

UZLAŞILAN YENİ İLLER

Varılan mutabakata göre CHP’nin halen elinde bulunan Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Sinop, Yalova, Kırklareli ve Zonguldak’ta İYİ Parti CHP’nin adaylarını destekleyecek.

Düzce, Afyonkarahisar, Isparta, Osmaniye, Nevşehir, Kırıkkale ve Aksaray’da ise İYİ Parti adayına CHP destek olacak…

Bu illerin ilçelerinde de büyük oranda mutabakata varıldı…

Kırşehir ve ilçelerinde de mutabakat tamamlandı…

Buna göre Kırşehir merkez ve Kaman ilçe belediyelerinde CHP, Mucur ve Çiçekdağ ilçelerinde ise İYİ Parti aday çıkaracak; diğeri onu destekleyecek…

Ayrıca Artvin, Bilecik, Bartın, Rize, Tunceli, Bolu, Erzincan, Adıyaman, Elazığ ve Kastamonu’da da uzlaşı sağlanabileceği kanaati belirdi; ortak aday çıkarma yoluna gidilmesi için müzakereye başlandı.

UZLAŞILAMAYAN YERLER

Müzakereler sonucunda aynen Mersin’de olduğu gibi, Kütahya, Çorum, Uşak, Gümüşhane, Kars, Çankırı, Kilis’te her iki partinin kendi adayını çıkarması üzerinde de uzlaşı sağlandı.

Daha önce üzerinde uzlaşılan 21 büyükşehrin ilçelerinde ağırlıklı olarak mutabakata varılırken, bazı ilçelerdeki pürüzler henüz aşılamadı.

Örneğin Antalya’da CHP’nin elinde olan Konyaaltı ve Muratpaşa’da İYİ Parti aday çıkarmazken, Alanya’da da CHP aday göstermeyecek.

Ancak İYİ Parti’nin talep ettiği Kepez’de mutabakata varılamadı; İYİ Parti bu ilçeyi de talep etti, ancak ilerleme sağlanamadı.

Benzer bir durum Muğla’nın ilçeleri için de geçerli…

İYİ Parti’nin elinde olan Fethiye’de CHP aday çıkarmama kararı alırken, buna Bodrum’un da eklenmesi istendi.

CHP ise genel mutabakat gereği bir partinin elinde olan yerde diğerinin aday çıkarmama kararını anımsatarak talebi geri çevirdi.

İYİ Parti de bu ilçenin olmazsa olmazları olduğunu belirterek, “Gerekirse her parti kendi adayı ile girsin” formülünü önerdi.

Müzakere bir noktada tıkandı, ilerleme sağlanamadı.

İzmir’de de benzer bir durum yaşanıyor, İYİ Parti Tire ve Selçuk’ta ısrar ediyor; CHP ise Selçuk konusundaki soğuk tutumunu devam ettiriyor.

İLKADIM PAZARLIĞI

Üzerinde mutabakat sağlanan Samsun’da Cumhur İttifakı'nda yaşanan gerilim sonucu AK Parti ve MHP’nin il başkanlarını görevden alması üzerine yeni bir durum ortada çıktı.

Bu kapsamda Samsun’da İYİ Parti Büyükşehir’in yanı sıra Bafra, Canik ve İlkadım’ın kendisine bırakılmasını istiyor.

Ancak Atakum’u alan CHP İlkadım’ı bırakmaya yanaşmıyor; bu ilçede gerekirse her parti kendi adayıyla girme eğilimi ortaya çıkmıştı.

Ancak, “Cumhur İttifakı'ndaki son gelişmeler çerçevesinde bütünlüğün bozulmaması için bir daha müzakere edilmesi” kararlaştırıldı.

Büyükşehirlerden Ordu’da aranan mutabakata ulaşılamayıp, her iki taraf da kendi adayını çıkarma kararı alırken, Kahramanmaraş’ta uzlaşı sağlandı.

ADANA VE KAHRAMANMARAŞ TAMAM

Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta aday çıkması muhtemelen CHP milletvekili Ali Öztunç’a İYİ Parti destek verecek.

Elbistan’da ise CHP, İYİ Parti’yi destekleyecek.

Üzerinde tam uzlaşı sağlanan bir diğer kent de Adana; Yumurtalık, Karataş, Ceyhan, Seyhan, Tufanbeyli ve Çukurova’da CHP, Sarıçam, Kozan, İmamoğlu, Pozantı, Karaisalı, Yüreğir’de de İYİ Parti aday çıkaracak; diğeri destekleyecek.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da ise müzakerelerde ilerleme sağlanamadı, tekrar üzerinden geçilmesi kararlaştırıldı.

ESKİŞEHİR VE AYDIN’DA DURUM

Mutabakat gereği elinde olduğu için CHP’ye bırakılan Aydın ve Eskişehir’in ilçelerinde de büyük oranda mutabakat sağlandı.

Bu kapsamda Aydın’da merkez ilçe Efeler CHP’ye bırakılırken, Buharkent ve Nazilli’de İYİ Parti adayının desteklenmesi kararlaştırıldı.

Diğer ilçeler üzerinde de herhangi bir pürüzle karşılaşılmadı.

Eskişehir’de ise Büyükşehir ile birlikte Tepebaşı CHP’ye bırakılırken, İYİ Parti CHP’nin elinde olan Odunpazarı’nın da kendisine verilmesini istedi, CHP ise direnç gösterdi.

Sivrihisar, Mihalıççık da İYİ Parti’nin talep edip CHP’nin direndiği ilçeler arasında yer aldı.

İYİ Parti’ye sadece Mihalgazi bırakıldı; uzlaşı sağlanamadı.

Gerekirse Eskişehir’in Tepebaşı dışındaki ilçelerinde her parti kendi adayıyla seçime girecek…

ETİMESGUT PÜRÜZÜ

Ankara’da en büyük pürüz Etimesgut üzerinde çıktı; İYİ Parti bu ilçede ısrar ederken, CHP ise direnişinden vazgeçmedi ve bir önceki seçimin kendi desteği ile MHP tarafından kazanıldığını, yeni ilçe düzenlemesiyle bazı sandık bölgelerinde yapılan kaydırmalar sonucu bu ilçedeki CHP yoğunluğunun arttığına dikkat çekti.

Üzerinde tekrar görüşülmek üzere dosya kapatıldı…

Aktarıldığına göre müzakereler karşılıklı anlayış içinde geçiyor; 7.5 saat süren görüşme de bu kapsamda olmuş…

Muhtemel ki gelecek hafta içinde iki partinin liderleri veya temsilcileri tarafından mutabakat sağlanan yerler açıklanacak.

Eğer üzerinde müzakere edilen yerlerde de uzlaşı sağlanırsa CHP-İYİ Parti’nin ortak aday sayısı Cumhur İttifakı'nı geçecek…


***
Ortak paydanın katli…
Türkiye dahil bu coğrafyadaki toplumları diğerlerinden farklı kılan ortak değerlerin kökten olmasıdır.

Hazreti Ali’nin, “Bana bir kelime öğretinin 40 yıl kölesi olurum…” sözüyle büyümüştür.

Öğretmenine olan bağını sevgisini bu cümlede yaşam buldurur…

Ordusu için “Peygamber Ocağı”, askeri için “Mehmetçik…” der; Peygamber ile bütünleştirir…

“Bekçi amca…” diye bildiği, “Nöbette olmak, yanlış bir kalpte olmaktan iyidir” şiarıyla görev tutkunu polisine güvenir.

Doktor, hemşire, sağlık memuru, ebe, itfaiyeci, Kızılay çalışanı göz bebeğidir…

Ortak paydası, değeridir…

Onların tırnağına zarar gelmesinden çekinir, bilir ki yarınının güvencesidir…

Peki, sorarım size son dönem en çok kimlere saldırılıyor?

Katledilenler kutsal meslek saydığımız işi yapan, ortak paydamız, değerlerimiz değil mi?

Ya saldıranlar…

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Ankara’da herkesin sevdiği başarılı bir polisti; onun canına kast eden ise tayinini istediği gibi çıkarmadığını ileri süren polis memuru…

Benzer bir olayı yakın geçmişte Antalya Emniyet Müdürlüğü Tebligat Şube Müdürü Alptekin Kızılırmak olayında gördük; onda da katil yine bir polis memuruydu…

Hastanelerde doktora, hemşireye saldıranlar da onlardan sağlık bekleyen hastalar veya yakınlarıydı…

Zabıta memurunu dövüp yere yıkan da Zabıta Müdürü değil miydi?

DAHA BALAYINDALARDI

En acısını da dün yaşadık…

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asistanı Ceren Damar Şener kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında bıçaklanıp, vurularak öldürüldü.

Öldüren de Hukuk Fakültesi öğrencisi…

Oysa daha dün sayılacak kadar yakın, üç ay önce evlenmişlerdi…

Balayı yaşadıkları dönemde, üniversitedeki hocalarının gururu Levent Şener’den aldı güzel Ceren’ini…

Olaydan sonra dün fotoğraflarında gördüm, o kadar da yakışmışlar ki birbirlerine…

Yüreklerin yandığı saatlerde, katili “örnek hareket” diyerek onayan tweeti atan aynı ruh hastalığından muzdarip aymaz öğrenciye ne demeli?

Belki parça parça geldiği için hissetmiyoruz; ama herkesin hukukunu kendisinin aradığı, katil olmayı göze aldığı çıldırmış zamana tanık ediyoruz.

Kitlesel cinnetin dibine doğru son gaz ilerliyoruz…

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479