Alanya’dan kimler aday adayı olmuştu

Aylardır pek çok kez gündeme getirilmesine rağmen Ak Parti'nin "zamanında yapılacak" dediği ve 2019’un Kasım ayında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri için 18 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu

Haber: Alper KUTAY

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı "erken seçim" çağrısına Erdoğan, tam 28 saat sonra "24 Haziran" tarihini işaret ederek karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kararını açıklamasının ardından Yüksek Seçim Kurulu düğmeye bastı. Kamu kurumlarında veya siyasi partilerin herhangi bir organında görev alan isimler için son istifa tarihi 21 Nisan olarak açıklandı. Seçim sürecinin başlamasıyla birlikte milletvekili aday adaylığı başvuruları da başlamış oldu.
LİSTELERDE ÇAVUŞOĞLU RÜZGARI
Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun aday adaylığı başvurusunda bulunması sürpriz olarak nitelendirildi. Alanya’dan Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Ak Parti’den Sena Nur Çelik, Sibel Kurtoğlu Yıldırım, Mine Karagöz, Hüseyin Güney, Nurettin Uludağ, Necati Yıldırım, Hüsnü Akçalıoğlu, Abdullah Öztürk, Ömer Kocaman, Övünç Özkan, Erdinç Hakan Koşmaz, Hasan Murat Diler, Durali Şener, Mustafa Akçocuk, Yusuf Uzun ve İsmail Yıldız aday adaylığı başvurusu yaptı. CHP’den Ali Takavüt, Gökhan Sipahioğlu, Banu Okan Kavukçu, Şengül Yeşildal, Cem Özcan ve Gazipaşa’dan Cemburak Özgenç aday adayı oldu. MHP’den Hüseyin Yıldız ve Ömer Özbek başvuru yaparken, İyi Parti’den Levent Dim, Cahit Kocabeyoğlu, Meryem Aydoğan, Alper Arıkan, Hilmi Er, Mustafa Mat, Mustafa Alpay Tunay, Türker Babalık ve Nevzat Şen de aday adayı oldu.
SÜRPRİZ İSİMLER LİSTEDE
Saadet Partisi’nde Rukiye Gülşen ve Mehmet Emin Gözükara, Vatan Partisi’nde ise Hasan Faruk Kurtoğlu ve Tahir Sertkaya resmen aday adaylığı müracaatı yaptı. Listeler, 21 Mayıs akşamı Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi. Alanya’dan Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Sena Nur Çelik ile Alanya’nın eniştesi olarak tanınan İbrahim Aydın Ak Parti’den listeye girdi. CHP’de Ali Takavüt ve Şengül Yeşildal, MHP’de Hüseyin Yıldız ve Ömer Özbek listeye yazıldı. İyi Parti’de Levent Dim, Cahit Kocabeyoğlu ve Meryem Aydoğan, Saadet Partisi’nde Rukiye Gülşen ve Mehmet Emin Gözükara, Vatan Partisi’nde ise Hasan Faruk Kurtoğlu ve Tahir Sertkaya milletvekili adayı oldular.

 

YORUMLAR