Ak Parti Antalya'da 16 ilçede birinci oldu

24 Haziran’da Ak Parti 16 ilçede ipi göğüslerken, CHP 3 ilçede seçimi önde tamamladı, İyi Parti de yüksek yok aldı

Haber: Alper KUTAY

RESMİ olmayan sonuçlara göre 24 Haziran Genel Seçimleri’nde Antalya'da Ak Parti yüzde 34.8 oranında oy alarak toplam 16 milletvekilinden 6'sını almayı başardı. Ak Parti 2015 yılı Kasım ayında 14 milletvekilinden 7'sini almıştı. CHP ise önceki seçimde 5 olan milletvekili sayısını korudu. CHP Antalya genelinde 29.2 oranında oy aldı. Bu yıl kurulan ve Antalya'da 17.02 oranında oy alan İyi Parti 3 milletvekilini Antalya'dan Ankara'ya gönderdi. 7 Haziran 2015'te Antalya'dan bir milletvekili çıkaran HDP, aynı yıl Kasım ayında gerçekleştirilen seçimlerde bu milletvekilini kaybetmişti.
MHP’NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI DÜŞTÜ
HDP ise Antalya'da 7.24 oranında oy alarak 1 milletvekili çıkarmayı başardı. MHP'nin ise Kasım 2015 seçimlerinde 2 olan milletvekili sayısı 1'e düştü. 19 ilçesi bulunan Antalya'da milletvekili seçimlerinde Ak Parti 16 ilçede üstünlük sağladı. CHP, 3 ilçede liderlik elde etti. CHP, yıllardan beri seçim kaybetmediği Konyaaltı ile Muratpaşa'da üstünlüğünü sürdürürken, Ak Partili belediyenin yönetimindeki Gazipaşa'da da çok az oy farkıyla birincilik elde etti. 16 ilçede rakiplerine üstünlük sağlayan Ak Parti, en fazla oy oranını Korkuteli'nde elde etti. Korkuteli'nde yüzde 47.5 oy alan Ak Parti'yi yüzde 21.7 oy oranı olan CHP takip etti.
İYİ PARTİ YÜKSEK OY ALDI
Ak Parti, bu ilçede rakibine 25.8 oranında fark attı. Ak Parti'nin en fazla oy aldığı ikinci ilçe ise Gündoğmuş oldu. Gündoğmuş'ta yüzde 46.1 oranında oy alan Ak Parti, bu ilçede ikinci sırada yer alan rakibi İyi Parti'ye 25.3 oranında fark attı. İyi Parti Gündoğmuş'ta 20.8 oranında oy aldı. Antalya'da 3 milletvekili elde eden İyi Parti ise 19 ilçenin hiçbirinde birincilik elde edemedi. 15 ilçede 3. sıraya yerleşen İyi Parti, Aksu, Serik, Gündoğmuş ve Alanya'da ise ikinci parti oldu. İyi Parti en fazla oy oranını 27.1 ile Serik'te yakaladı.

YORUMLAR