ALANYA Belediye Meclisi’nin son Kasım ayı oturumunda Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir ve müştereklerine ait Diamond Hill Otel’in imar tadilat talebi ile ilgili sert tartışmalar yaşanmış, Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu’nun, “Bu konu, AKP’nin ‘Ben kanun kitap tanımam’ anlayışının yeni bir tezahürüdür” sözleri bir anda meclisin gerilmesine yol açmıştı.
Musa Özdemir’e ait otelin önündeki, teknik tabirle “arkat” denilen bölümün imar planına dahil edilmesi talebini AKP’nin talebi olarak ön plana çıkaran Kemal Babaoğlu’na yanıt veren AKP Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu’nun, “Geçmişte kimin nerelere hangi izinleri verdiğini biliyoruz” açıklamaları ise adeta yangına körükle gitmek olarak yorumlanınca, mecliste “şerefsiz, otur yerine, adamın asabını bozmayın” sözleri havada uçuşmuştu.
***
Geçen hafta Salı günü yapılan meclisten sonra Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu bulup mecliste yaşananlar hakkında bir iki soru patlatabileceğimiz tek mekan olan encümen, Sipahioğlu apar topar Gaziantep’e gidince başkanvekili Kemal Dere başkanlığında yapılmış, Dere ise konuya ilişkin sorulara 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi yanıtlar vererek, “Meclis yapıldı, konuşulan konuşuldu, oldu, bitti” demişti.
Mecliste yaşanan gelişmeler karşısında bir iki gün susan Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir ise yaptığı açıklamada, “Sipahioğlu, Alanya’da kendisinden başkasının ekmek yemesini istemeyen, Alanya’yı D-400 Karayolu’nun altından ibaret sanan biridir. Onu ve talebimize ‘hayır’ diyenleri Allah’a havale ediyorum” diyerek, hesabını ahrete bıraktığı mesajını vermişti.
***
Meclis yapılalı neredeyse bir hafta olacak.
Peki, o gün mecliste yaşananlar unutulup gidecek mi?
2009 yerel seçimlerinden beri amiyane tabirle kanlı bıçaklı olan, şimdilik toprağa gömdükleri savaş baltalarının ucunu arada sırada bu tür meclis toplantılarında gösteren AKP’liler ile Bağımsızlar arasındaki söz düellosunda haklı veya haksız olan taraf hangisidir?
Bunun analizini yapacak, kamuoyuna skor verecek bir bilen çıkmayacak mıdır?
Yanıt veriyorum: “Ne yazık ki yoktur.”
***
Çünkü…
BİRİNCİSİ: 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden önce ANAP’lı olan, 12 Temmuz 2009’da AKP’ye transfer olan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, durum onu gösteriyor ki, ne yeni partisi AKP’lilerle can ciğer kuzu sarması olabilmiştir, ne de eski ekibiyle bağlarını tam olarak koparabilmiştir.
Bu yüzden siyasi deneyimi ve şu an bulunduğu makamı nedeniyle aslında “bir bilen” olması gereken Sipahioğlu, ne AKP’ye ne de Bağımsızlar’a “Oturun oturduğunuz yerde” diyememektedir, kredisini cepten yemektedir.
İKİNCİSİ: Son meclis oturumunda Musa Özdemir’e ait otelin imar tadilat talebi meselesinin gündemde bu kadar tutulmasının altında, Alanya Yat Limanı’na talep edilen mendirek konusunun yattığı iddia edilmektedir. Özdemir’in oteli meselesi üzerinden mecliste sözde bir kavga çıkarılmış, böylece Yat Limanı’na yapılmak istenen mendirek meselesi gündemden hızla uzaklaştırılarak, Sipahioğlu ile Bağımsızlar Grubu’nun amaçlarına ulaştığı iddia edilmektedir. Hatta meclisin yapıldığı günün akşamı Bağımsız Üye Füsun Dizdaroğlu Kısaarslan, Kemal Babaoğlu, Alper Birer ve Tevfik Darı’nın (ismi lazım değil) İskele yolu üzerindeki Kızıl Kule manzaralı bir mekanda buluşup, mecliste Tosmur meselesini ön plana çıkararak mendirek olayını nasıl da unutturduklarını kutladıkları, hatta bu kutlamaya eski Bağımsız, yeni CHP’li Fevzi Alaaddinoğlu’nun da katıldığı iddia edilmektedir.
ÜÇÜNCÜSÜ: Demirtaş Belediyesi mücavir alanındaki köpek çiftliğinde yaşanan bir olaydan ötürü Alanya Belediyesi’ne kesilen 2 bin TL’lik para cezası nedeniyle son meclis oturumunda Demirtaş Belediyesi’nin bir talebinin başta Sipahioğlu olmak üzere Bağımsızlar Grubu tarafından ısrarla reddedilmesinin altında da “Bana dokunan yanar” anlayışının yattığı ileri sürülmektedir.
***
Özetleyecek olursak…
Alanya Belediye Meclisi’nin son Kasım ayı oturumu, bana göre yerel seçim tarihinin netleşmeye başladığı şu günlerde AKP ile Bağımsızlar Grubu’nun 2009’dan sonra 2014’te de yeniden karşı karşıya geleceklerinin ipuçlarını vermiştir.
Öte yandan…
Mecliste konuşulanlardan ziyade konuşulmayan, hatta bilerek ve istenerek gündemden düşürülen bazı konular nedeniyle de bu meclis bir ilki barındırmaktadır.
Sipahioğlu, yanına eski ekibini de alarak AKP’yi köşeye sıkıştırmak istemiş, ancak bundan 7-8 ay önce Tosmur Belediye Başkanı Musa Özdemir’in otelinin tadilat talebini gündeme getiren ve onaylayan kişinin ve grubun kendileri olduğunu çok çabuk unutmuştur, ya da unutulduğunu sanmıştır.
***
Dim’den şehit tepkisi
SİİRT’İN Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 asker için dün Diyarbakır'da uğurlama töreni düzenlenirken, Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim, sosyal medya Twitter hesabında, “17 vatan evladını şehit eden helikopter kazası haberlerini okuyorum. Hiçbirinde sis ve kötü hava şartlarına rağmen uçuş emrini kim verdi yok” diye yazdı. Dim, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu ülkede kamu görevlileri ve özellikle de askeri yetkililer verdikleri yanlış emir ve kararlardan dolayı neden hak ettikleri cezayı almıyor? Vatandaş kamu görevlisine yanlış yaparsa hapse atılır. Kamu görevlisi yaparsa cezası yok. Devletin milleti miyiz? Yoksa milletin devleti mi? Bu vatanın 25 evladını Afyon'da sorumsuzca şehit ettiren emri verenle, bu helikoptere kalk emri verenin farkı yok.”
***
Şahin sahalara iniyor
ALANYA Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Mehmet Şahin’in ALTSO Başkanlığı’na adaylığını açıklamasına sayılı günler kaldı. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan’ın aday olmayacağını açıklamasından sonra gözler, 2013’ün ilk aylarında yapılması beklenen ALTSO seçimlerine çevrildi. ALTSO seçimlerinin en güçlü başkan adayları arasında gösterilen Mehmet Şahin’in 15 Kasım Perşembe günü geniş katılımlı bir basın açıklamasıyla ALTSO’ya başkan adayı olacağını açıklayıp sahaya ineceği konuşuluyor. Şahin’e Alanya’daki pek çok grubun yanı sıra geniş esnaf kesimlerinden de destek geldiği edinilen bilgiler arasında.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Alper Kutay @alper_kutay
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun Ali Ağaoğlu'nun son projesi İstanbul Maslak 1453'ten oğluna 650 bin TL’ye ev satın aldığı iddia ediliyor.
Alper Kutay @alper_kutay
Alanya Otogarı'nda Alanya-Antalya otobüs ücreti 9 Kasım Cuma günü itibariyle 15 TL'den 18 TL'ye yükselmiştir. Hayırlı uğurlu olsun cümlemize.
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Atam; Yüce Önderim; Seni yok sayanlara inat saygıyla, sevgiyle ve minnetle anıyorum. Ruhun şad olsun. Ata'yı anmak adına Anıtkabir'deki coşkuya ortak olmak tarifsiz güzel bir duyguydu. Çocuk, genç, yaşlı herkes oradaydı.
Hüseyin Güney @huseyin07gney
Düğünlere katılmak için partiden ayrıldık. İl Genel Meclisi üyelerimiz köylere gidiyor. Biz de şehir merkezindeki düğünlerdeyiz.
Hüseyin Güney @huseyin07gney
Ömer Gürses ağabeyimizin sevgili annesi Fikriye Yenge’nin cenazesindeyiz. Merhumeye Allah’tan rahmet dileriz.
Mevlüt Çavuşoğlu @MevlutCavusoglu
Golf Federasyonu başkanlığına tekrar seçilen Ahmet Ağaoğlu'nu tebrik eder, başarılar dileriz.
Safa Koçak @SfKck
Alanya düğünlerinde Tevfik Darı abim ve Mehmet Şenli abimin gönülden gösterdikleri enerjiye ve efora saygı duymamak elde değil gerçekten.
Diagnost @gnostdia
Yıllar önce, Alanya'da bir restoranın bulaşıkçısı, bana kendini methederken şöyle demişti; “13 yıldır bu mesleğin içindeyim.”
Yeliz @YilmazTugbaaa
Parayı bir bulsam ilk işim Alanya'ya waffle house açmak olacak. İstanbul'dan, Amerika'dan hatta Belçika'dan en kral ustaları getirtçem!
Yunus Pişkin @yunuspskn
Alanya Belediyesi’nin Eylül ayı itibariyle 4, 250, 482, 67 TL borcunun kaçta kaçı arıtmaya ait ki?
Fırat Mıhcı @frtmhc
Alanya TM 1.’sinden İstanbul'da uygun fiyata YGS-SBS dersleri! Fizik-Kimya-Biyoloji gibi sayısal dersler de dahildir.
Erol Fazlıoğlu @erol0761
Alanya'mız için güneş, kum, deniz ne kadar önemliyse. Gazipaşa Havalimanı’na uçuş izni almış firmaların desteklenmesi de o kadar önemlidir.
Hakan Halit Yeni @yeni_hakan
Alanya Belediye otobüsleri 2 TL oldu. Oldu olmasına da, binen inen de 2 TL ödeyecek, en uzak mesafeye giden de.
Hakan Halit Yeni @yeni_hakan
Tıpkı bir kaç yıl sonra en uzak mesafedekilerin Alanya’da kim ne ödüyorsa ödeyecekleri gibi. Aksini düşünenler bu tiviti bir yere yazsınlar.
Mustafa Seki @Mstfseki
Alanya Toptancı Hali’ne geçtiğimiz günlerde 20 kasa üzüm indirdim. Ne kadar para yapmış dersiniz. Sıkı durun: 15 TL. Tayyip’e ithaf olunur.
mlrsn @mlrsn
Alanya’da günlük elektrik kesintisi sezonu açıldı. Yağmurda, rüzgarda, esintide, çoğu zaman da keyfi elektrik gider artık.
Onur @prehumanity
Seyahat işletmeciliği okuyacağım zaman babam “O zaman sana bir 403 alalım da Alanya-Antalya ekspres yaparsın” diye bozmuştu beni.
Bayan Sabit @bayansabit
Otobüs şoförünün 25’lik olması, aynadan deli gibi beni kesmesi, son ses Tarkan çalması! Alanya neyin kafasındasın anlamadım ben seni!
Bilal Kıymaz @BILALKIYMAZ
Saat daha dokuz ama Alanya bomboş. Caddelerde kimse yok, kış şimdi gelmiş!
Alanya @CityAlanya
Bilim adamları bence işi gücü bıraksın ve Alanya manzarası nasıl oluyor da insana bütün derdini unutturuyor, onu araştırsın.
Raşit Delikanlıoğlu @mauporsuk
Alanya’nın Mahmutlar beldesinde kurulu bir derneğiz. Beldemizde yaşayan sokak hayvanlarına mama desteği bekliyoruz.
Selin Talazan @selintalazan
Alanya'da, apartmanların arasında muz tarlaları var; adeta egzotizm patlaması.
Eleştirmen @e_Lestirmen
Haberlerde her gün “Alanya'da sağanak yağışlı” demesine rağmen bir damla yağmur yağmadı. Sonuç: Bayram tatili de Alanya turizmine yaramadı.
Ufuk Kızılateş @ukizilates
Alanya Gazipaşa'ya Pegasus 29 TL’ye uçmaya başladı. Nefis bir grida ya da orfoz löpletmek için kaçmaz bu fırsat.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349